آشنایی با پنل تنظیمات (کنسول) مودم های همراه ۳G/4G ایرانسل

در این مقاله نحوه کار با پنل مدیریت (کنسول) تمامی مودم‌های ایرانسل به شما کاربران گرامی آموزش داده می شود. با استفاده از این کنسول قادر خواهید بود میزان مصرف، رمز وای‌فای و کاربران اینترنت را مدیریت کرده و همچنین اقدام به دریافت پیامک و کدهای دستوری نمایید.

قبلاً ذکر چند نکته را لازم میدانیم:

اول. ظاهر و چینش تنظمات در کنسول مودم های رومیزی و TD-LTE ایرانسل تا حدی با آنچه در پی می آید متفاوت است که در مقالات بعدی بررسی خواهند شد.

دوم. کلیت تنظیمات و شاکله‌ی اصلی کنسولی که ارائه می شود در مودم های ایرانسلی زیر مشترک است:

مودم دانگل ایرانسل E3533،

مودم دانگل ایرانسل E3372،

مودم دانگل ایرانسل E8231،

مودم همراه ایرانسل E5336،

مودم همراه ایرانسل LH92،

مودم همراه ایرانسل LH96،

مودم-پاوربانک همراه ایرانسل E5730

و مودم فندکی ایرانسل CarFi E8377

سوم. عکس ها و گزینه های استفاده شده در این مقاله مربوط به مدل های E3372 و LH92 است. تنظیمات ارائه شده از هر مدل به مدل دیگر، با توجه به قابلیت های هریک (مثلا پشتیبانی از وای فای) کم یا زیاد می شود.

چهارم. از آنجا که سازنده‌ی اکثر مودم‌های ایرانسل شرکت هواوی است، کنسول آنها بسیار شبیه مودم‌های هواوی‌ست، آموزش‌های مرتبط با مودم‌های هواوی‌ نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

پنجم. این مقاله در حال برزرسانی‌ست و به زودی کنسول سایر مدلها نیز اضافه می شود.

با ما همراه باشید.

نحوه ورود به پنل کاربری مودم های ایرانسل

با نوشتن آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۸.۱ در قسمت آدرس بار یا جستجوی مرورگر خود میتوانید وارد پنل کاربری مودم شده و با استفاده از زبانه های (سربرگ) موجود تنظیمات و تغییرات مورد نیاز را روی مودم ایرانسلی خود انجام دهید.

نحوه ورود به پنل کاربری مودم های همراه ایرانسل
ورود به پنل کاربری

لازم به ذکر است که با اتصال مودم به ورودی یو اس بی، سیستم آن را شناسایی کرده و به صورت خودکار شروع به نصب راه انداز آن می کند، سپس یک آیکون روی صفحه نمایش ظاهر می شود که با کلیک کردن روی آن، همان صفحه‌ی پنل کاربری‌ای که به روش بالا به آن ورود پیدا کردید را برایتان نمایش می دهد.

نحوه ورود به پنل کاربری مودم های همراه ایرانسل
ورود پنل کاربری

جزئیات صفحه‌ی اصلی کنسول تنظیمات مودم های دانگل ایرانسل

با استفاد از هریک از دو روشی که قبلاً ذکر شد به کنسول (پنل کاربری) زیر دست پیدا می کنید:

مودم های دانگل ایرانسل
صفحه ی اصلی کنسول مودم های دانگل ایرانسل

همانطور که مشاهده می کنید در این صفحه:
۱. سطح آنتن دهی سیم کارت مورد استفاده در مودم را نشان می دهد.
۲. در اینجا وضعیت شبکه ای که به آن متصل هستید نمایش داده می شودکه بر حسب قابلیت مودم و محدوده ای که در آن قرار دارید میتواند ۳G یا ۴G باشد.
۳. علامت فلش رفت و برگشتی هم که مشاهده می کنید برای وصل و قطع کردن ارتباط مودم است.
۴. این قسمت وصل یا قطع بودن ارتباط مودم را نشان می دهد که در صورت وصل بودن و برقراری ارتباط کلمه Connected و در غیر این صورت و قطع ارتباط کلمه Disconnected نمایش داده می شود.

صفحه‌ی نظیر در سایر مدل ها را در تصاویر زیرببینید (برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید).

پنل تنظیمات مودم LH92 ایرانسل
صفحه ی اصلی کنسول مودم همراه ایرانسل (LH92)

 

عملکرد زبانه ها و اعمال تنظیمات

زبانه هایی در بالای صفحه وجود دارد که هرکدام از آن ها برای ورود به قسمتی جهت انجام عملیات و یا تغیراتی می باشد.

تنظیمات مودم های ایرانسل
زبانه های منوی تنظیمات

 

زبانه‌ی Home (خانه)

همان صفحه ای که بعد از ورود به پنل کاربری مودم از طریق دو روش گفته شده در بالا وارد آن می شوید.

 

زبانه‌ی Statistics (آمار)

زبانه Statistics

در این صفحه و داخل کادر بالا Current Volume یا ترافیک استفاده شده در مدتِ ارتباط فعلی شما و روبروی آن مدت زمان اتصال فعلی شما نمایش داده شده و همچنین در سطر دوم، مجموع ترافیک مصرفی و در مقابل آن مجموع مدت زمان اتصال مودم نمایش داده شده است.

پایین تر از کادر دکمه‌ی (Data Plan (1 قرار دارد که با کلیک روی آن می توان میزان ترافیک خریداری شده‌ی خود را بر حسب تاریخ روز خرید آن در ماه و تا زمانی که درصد مشخصی از حجم آن به پایان برسد را مدیریت و برنامه ریزی کرد.

دکمه‌ای دیگر با عنوان (۲) Clear History در پایین صفحه وجود دارد که با کلیک روی آن تمام اطلاعات ترافیک مصرف شده فعلی و کلی شما را صفر می کند.

صفحه‌ی نظیر در سایر مدل ها را در تصاویر زیرببینید (برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید).

تنظیمات مودم همراه ایرانسل
آمار مصرف در مدل های دیگر

 

زبانه‌ی SMS (مدیریت پیامک)

 

زبانه پیام

این قسمت شبیه برنامه‌ی مدیریت پیامک‌ها (messaging) در گوشی‌های تلفن همراه می باشد.
در منوی سمت چپ به ترتیب گزینه های پیام های دریافت شده، ارسال شده، پیش‌نویس‌ها و تنظیمات پیام‌رسانی مشاهده می‌شوند که کارکرد هر کدام کاملاً واضح است.
صفحه‌ی نظیر در سایر مدل ها را در تصاویر زیرببینید (برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید).

صفحه ی SMS مودم های ایرانسل
صفحه‌ی اصلی SMS در LH92

 

با انتخاب زیرمنوی SMS Settings، مطابق تصویر، می توانید با قعال کردن SMS report از دریافت یا عدم دریافتِ پیام ارسالی، توسط گیرنده، مطلع شوید.

تنظیمات پام
تنظیمات پیام

 

برای ارسال پیامک نیز کافی‌ست گزینه‌ی NewMessage را زده و در کادر باز شده در قسمت Recipients شماره‌ی مقصد، و در کادر پایین متن خود را تایپ کرده و در آخر بر روی Send کلیک کنید.

فرستادن یک پیام جدید در پنل کاربری مودم ایرانسل
پیام جدید

 

زبانه‌ی USSD (کد دستوری سیم کارت ایرانسل)

 مشاهده کردن میزان شارژ سیم کارت و ترافیک باقی مانده در پنل کاربری ایرانسل
کدهای دستوری سیمکارت
 1. این صفحه مربوط به کدهای دستوری سیم کارت می باشد. با استفاده از گزینه‌ی Balance Enquiry می توانید میزان شارژ سیم کارت و ترافیک باقی مانده آن را مشاهده کنید.
 2. در قسمت بعدی، یا همان Recharge Your Account، می توانید با وارد کردن کد شارژ خود و بعد از آن کلیک روی Send سیم کارت خود را شارژ نمایید.
  شارژکردن سیمکارت ایرانسل
  شارژحساب کاربری
 3. با انتخاب گزینه‌ی آخر کد دستوریِ *۵۵۵# اجرا شده که منویی نسبتاً کامل از مدیریت خدمات سیم کارت‌های ایرانسل، از قبیل مدیریت حساب، خرید اعتبار یا بسته‌های اینترنت، را ارائه می‌کند. در هر مرحله و با وارد کردن شماره‌ی مربوط به هر یک از زیرمنوها و سپس کلیک روی دکمه‌ی Send، درخواست شما اجرا می‌شود.

برای مثال از این طریق میتوانید برای سیم کارتِ نصب شده روی مودم ایرانسل خود، بدون نیاز به برداشتن آن و استفاده از گوشی، شارژ تهیه فرمائید. این قابلیتی درخور است که بسیاری از مودم های دیگر از آن بی بهره اند.

کد دستوری #۵۵۵*

 

زبانه‌ی Update (بروزرسانی فرم‌ور)

 

بروز کردن نرم افزار داخلی مودم
بروزرسانی

در این قسمت می توانید با کلیک روی گزینه‌ی Check for update نرم افزار داخلی (Firmware و Web UI) مودم ایرانسل خود را به‌روز کنید.

 

زبانه‌ی Settings (تنظیمات)

این قسمت دارای سه بخش می باشد:

اول، Dial-up؛ که خود شامل سه زیرمنوی زیر می‌شود:

۱. Mobile Connection:

تنظیمات

۱-۱. Mobile Data: که به واسطه آن می توانید مشخص کنید که وقتی مودم روشن می شود به صورت خودکار به شبکه اینترنت وصل گردد یا خیر.

۱-۲. Data roaming: در اصل برای فعال کردن استفاده از شبکه اپراتور کشور مبدا با استفاده از شبکه تلفن همراه کشور مقصد در هنگام مسافرت به خارج از محدوه‌ی جغرافیایی تحت پوشش اپراتور کشور مبداء می باشد. اما ذکر این نکته نیز الزامی‌ست که در داخل کشور نیز کاربرد دارد. به بیان دیگر، اگر اپراتور X در مناطقی از کشور آنتن BTS مستقل نداشته باشد، برای تامین پوشش لازمِ خود، مجبور است بخشی از پهنای باند آنتن های اپراتور Y را اجاره کند. در اینصورت تیک roamming حتماً باید روشن باشد.

۳-۱. (Auto Disconnect Interval(min: برای تعیین زمان قطع خودکار مودم از شبکه و برحسب دقیقه می باشد.

۲.Profile Management:

تعیین نام کاربری و رمز عبور برای مودم
مدیریت پروفایل

در این بخش می توانید چندین نقطه‌ی دستیابی (Acsess Point Name یا APN) تعریف کنید. البته به محض اولین اتصال APN ایرانسل ایجاد می شود. اما اگر بخواهید به طور دستی تعریف کنید، کافی‌ست در قسمت نام، Irancell-GPRS و در قسمت APN، عبارت mtnirancell را وارد و ذخیره کنید.

۳.Network Settings:

تنظیمات شبکه

۳-۱. Netwok Mode: در این بخش تعیین می کنید که از تنها از شبکه ۳G یا ۴G یا هردو (Auto) استفاده کنید. البته ظاهر و این صفحه و گزینه های موجود در آن بسته به مدلهای مختلف مودم ایرانسل متغیر است، مثلا در تصویر بالا به علت عدم پشتیبانی از ۴G در مودم، تنها می توان تعیین کرد که مودم علاوه بر ۲G از شبکه ی ۳G نیز استفاده کند. اما در مدل های دیگر گزینه هایی همچون Only4G، Only3G و Auto یا نظائر آن وجود دارد.

۳-۲. Network Search: در این قسمت می توانید جستجوی شبکه جهت برقراری ارتباط با مودم با شبکه را در حالت خودکار و یا دستی قرار دهید.

بخش دوم Security

Security

در این قسمت می توانید پین (PIN) یا همان رمز سیم کارت داخل مودم را فعال یا غیرفعال کنید. توجه داشته باشید که در صورت وارد کردن رمز عبور اشتباه بیش از سه مرتبه سیم کارت شما قفل شده و می بایست برای استفاده مجدد از آن کد امنیتی سیم کارت (PUK) را وارد نموده و یا اینکه به دفاتر امور مشترکین ایرانسل مراجعه نمایید.

بخش سوم System؛ که مربوط است به مدیریت خودِ دستگاه. سه زیرمنو دارد که به ترتیب از این قراراند:

۱.Device Information:

اطلاعات دستگاه

در این قسمت اطلاعات دستگاه خود، از قبیل نسخه‌ی فرم‌ور (FirmWare)، IMEI و شماره سریال و… را مشاهده می کنید.

 

۲.Restore Defaults:

بازگزدانی تنظیمات

در اینجا می توانید با کلیک بر روی دکمه‌ی Restore کلیه تنظیمات مودم را به حالت اولیه و کارخانه بر گردانید.

 

۳.Reboot:

راه اندازی مجدد

در این قسمت با کلیک روی Reboot مودم راه اندازی مجدد (خاموش و روشن) می شود.

 

زبانه‌ی Irancell Services:

برنامه های کاربردی

در این صفحه می توانید برنامه های کاربردی ارائه شده توسط ایرانسل را برحسب نیاز خود روی گوشی های هوشمند (اندروید و IOS) نصب کرده و استفاده نمایید.

توصیه می کنیم که حتماً اپلیکیشن «ایرانسلِ من» (My Irancell) را دانلود و نصب کنید. با استفاده از این برنامه می توانید به تمامی اطلاعات مربوط به سیم کارت خود دسترسی داشته، میزان مصرف سیم کارت را ببینید و نیز برای آن شارژ و بسته‌های اینترنتی تهیه کنید.

 

می توان گفت آنچه تا کنون ارائه شد به طور کلی در همه ی مودم های ایرانسل (و هواوی) مشترک است. از اینجا به بعد به بررسی تفاوت ها و امکاناتی (برای مثال قابلیت وای فای) می پردازیم که معمولاً در کنسول مودم های همراه (نه دانگل) وجود دارد. عکس ها مربوط مدل LH92 ایرانسل است که با تقریب خوبی مشابه کنسول تمام مودم های همراه دیگر ایرانسل است.

همچنان با ما همراه باشید.

جزئیات صفحه‌ی اصلی کنسول تنظیمات مودم های همراه ایرانسل

پنل تنظیمات مودم LH92 ایرانسل
صفحه ی اصلی کنسول مودم همراه ایرانسل (LH92)

همانطور که می بینید در اینجا زبانه های WAN، WiFi، Router و System به منوهای اصلی اضافه و زبانه های Statistics و Settings به داخل زیرمنوها انتقال داده شده است.

با هم این گزینه ها را مرور می کنیم.

 

زبانه‌ی WAN:

تنظیمات مودم همراه ایرانسل
آمار مصرف در مدل های دیگر

این منو تقریباً معادل زیر منوی Dial Up از زبانه ی Settings است، البته با اندکی جزئیات بیشتر. همانطور که مشاهده می کنید زیرمنوی Traffic Statistics معادل همان زبانه‌ی Statistics است.

 

زبانه‌ی WiFi:

اینجا یکی از مهمترین و پرکاربردترین بخش های تنظیمات مودم های دارای شبکه‌ی وای فای است.

همانطور که از تصویر برمی آید این زبانه شامل هفت منوی مختلف است که در ادامه کاربرد هر یک از آنها را به طور جداگانه آموزش می دهیم.

 

۱. Basic:

منوی تنظیمات وای فای مودم همراه
تغییر نام و رمز وای فای مودم همراه ایرانسل

 

در این زیرمنو گزینه‌های زیر قابل تنظیم اند:

WiFi Switch؛ فعال بودن شبکه ی وای فای،

WiFi2 Switch؛ روشن بودن باند دوم وای فای (همان ۵Ghz در مودم های Dual Band)،

Wireless Interface؛ تعیین استاندارد و برد شبکه‌ی وای فای،

Regulatory Domain؛ برای تعیین تنظیمات و قوانین کشورهای مختلف (قوانین استفاده از وای-فای در کشورهای مختلف متفاوت است.)،

Channel؛ تغییر کانال (پهنای باند) مورد استفاده،

Beacon interval؛ نشانگرِ دوره‌های زمانیِ ارسال بسته‌های داده برای اتصال به شبکه‌ی بی سیم و نظایر آن است. مقدار پیش‌فرض آن ۱۰۰ms (میلی ثانیه) است. این گزینه معمولاً یکی از تنظیمات پیشرفته در روترهای وایرلس محسوب می‌شود که توصیه می‌شود مقدار آن را خیلی کم یا خیلی زیاد نکنید. دانستن این نکته مفید است که از مقادیر بالا برای کم کردن میزان مصرف بالا استفاده می‌شود. با توجه به محلی که از مودم/روتر استفاده می‌کنید، بهترین تنظیمات برای Beacon interval عبارت است از: استفاده خانگی و با موانع کم: ۵۰، استفاده در محل های متوسط با مانع: ۷۵ و استفاده در محل های بزرگتر و وجود موانع بیشتر (ادارات و شرکت ها): ۱۰۰ میلی ثانیه.

 

۲. SSID:

نام و رمز مودم همراه ایرانسل
تغییر نام و رمز وای فای مودم همراه

در این زیرمنو می توانید نام شبکه‌ی وای فای SSID، رمز ورود WiFi Password و حالت رمزنگاری Security Mode آن را تعیین کنید. همچنین اگر گزینه‌ی Broadcast را غیرفعال (Disable) کنید نام شبکه وای-فای شما در هیچ دستگاهی (موبایل و کامپیوتر) نمایش داده نمی شود و تنها درصورتی می توان بدان وصل شد که از طریق گزینه‌ی Add Network (یا مانند آن) ابتدا نام (SSID) و سپس رمز وای فای را وارد کنید.

 

۳. SSID2:

SSID2 نیز همان امکانات قبلی را برای شبکه ی وای فای دوم، در مودم/روتر های دو بانده (Dual Band) فراهم می‌کند.

 

۳. MAC filtering:

فیلتر بر اساس MAC
فیلتر بر اساس MAC

 

هر دستگاه که بتواند به نوعی به یک شبکه وصل شود دارای یک آدرس فیزیکیِ منحصر به فرد به نام MAC Address (مخفف Media Access Control) است که در کارخانه و هنگام تولید به کارت شبکه‌ی آن اختصاص می‌یابد.

در این زیرمنو می‌توانید از دو منطقِ Allow (مثبت) یا Deny (منفی)، برای تعریف لیستی از دستگاه‌های مجاز یا غیرمجاز استفاده کنید.

جهت جلوگیری از نفوذ ناخواسته‌ی دستگاه‌های ناشناس، یا همان هک وای فای، استفاده از این قابلیت می تواند موثر باشد.

در حالتی که گزینه‌ی MAC Filter Mode روی Allow all in list تنظیم شده باشد، تنها کامپیوترها و موبایل هایی که MAC آنها در لیست باشد می‌توانند به مودم/روتر متصل شوند. و در حالت Deny، دستگاه‌های موجود در لیست نمی‌توانند بدان وصل شوند.

فراموش نکنید که برای فعال شدن این فیلتر، علاوه بر تعریف لیست، گزینه‌ی MAC Filter نیز باید فعال (Enable) باشد.

 

ادامه دارد…

 

 

 

 

Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

10 نظر

 1. با سلام استاد

  آیا امکان شر کردن اینترنت مودم LH96 از طریق روتر TP-Link مدل TL-MR3230 وجود دارد؟ یعنی آیا میشه از طریق اتصال مودم به درگاه usb روتر اینکار رو انجام داد؟

 2. سلام خسته نباشید مودم mf810ایرانسل خریدم اینترنتش خب قطع و وصل پیشه یعنی بیشتر مواقع قطع دلیلش چی هست آنتن مودم همیشه سبز

  • سلام
   دوست عزیز موقییت شما برای دریافت سیگنال مهم هستش و میتونید با مراجعه به سایت ایرانسل و تماس با کارشناسانشون دلیل مشگلتون رو بررسی بفرمایید .

 3. با سلام و ادب
  ایا مودم ایرانسل mf 810
  را میتوان انلاک کرد!؟ تشکر فراوان از محبتتان

  • محسن احمدی تبار

   سلام و عرض ادب
   از آنجا که مودم mf 810 ایرانسل نسبتاً تازه وارد بازار شده است فعلا روشی برای آنلاک آن ارائه نشده است. البته خود ایرانسل برای برخی مودم هایش آنلاک ارائه می‌کند که باید با مراجعه به سایت ایرنسل پیگیری فرمائید.
   محبتی اگر هست همه بازتاب خوبی شما عزیزان است.

 4. سلام و خسته نباشید
  من مودم b5142 ایرانسل گرفته ام. این مودم رو چطور میشه آنلاک کرد؟
  اگه بتونید راهنمایی جامع در مورد این مودم بذارید واقعا ممنون میشم( مثلا چندتا برنامه معرفی کنید برای اینکه بهترین مکان رو برا مودم انتخاب کنیم. بعد برا من برا بازی آنلاین پینگ خیلی مهمه اگه بتونید در مورد کاهش پینگ هم آموزش و برنامه بزارید. من آخر نفهمیدم dB dBm sinr0 sinr1 cinr0 cinr1 RSRP0 RSRP1 RSRQ چیه.)
  اگه هم بتونید تلگرام یا گروه تلگرام برا مودم معرفی کنید یا بسازید فک کنم خیلی از مشکلات من و امثال من (نوب ها 🙂 ) حل بشه

  • محسن احمدی تبار

   درود فراوان بر شما دوست عزیز و گرامی
   جواد جان، با توجه به اینکه ایرانسل این مودم را تنها ر ازای مودم های وایمکس تحویلمی دهد متاسفانه تا این لحظه موفق نشده ام آن را ازنزدیک بررسی کنم. اما طبق برنامه ای که در پیش داریم به طور حتم این مودم و سایر مودم های TD-LTE اختصاصی شرکت های ایرانسل و مبین نت را بررسی خواهیم کرد. اصلاً طبق برنامه، پس از بررسی مودم های دانگل که دو روز دیگر انجام می شود، مودم های رومیزی و TD-LTE معرفی خواهند شد.
   در مورد پینگ نیز باید به عرض برسانم که فاکتورهای زادی می توانند بر آن تاثیر داشته باشند؛ از نوع و کیفیت سرویس اینترنت تا کیفیت سیگنال تا نوع و کیفیت مودم. برای مثال میدانم که برخی شرکت ها فسرویس هایی با پینگ بسیار پایین ارائه می کنند. یا در مورد سیگنال، هرچه قدرت و نویز آن کمتر باشد پینگ بهتری خواهید داشت. برای بهبود سیگنال می توان از آنتن های تقویتی استفاده کرد.
   عباراتی هم که پرسیده اید همه مولفه های سیگنال هستند. مثلا قدرت، کیفیت، نسبت نویز به قدرت و … . در این مورد نیز حتما یک مقالهی جدا ارائه خواهیم داد.

 5. مودم e3372 رو چطور میشه ریست دستی کرد؟ سوراخی چیزی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *