آشنایی با کنسول مودم/روترهای هواوی و راه اندازی و اعمال تنظیمات روی آنها

با توجه به استقبال روزافزون از مودم روترهای هواوی و نیز در خواست های شما مشتریان گرامی، بر آن شدیم تا شما را با این مودم ها و پنل کاربریِ آنها بیشتر آشنا کنیم. در این مقاله نحوه کار با پنل مدیریت (کنسول) تمامی مودم/روترهای هواوی به شما کاربران گرامی آموزش داده می شود. با استفاده از این کنسول قادر خواهید بود مودم خود را شخصی سازی کرده، میزان مصرف و کاربران اینترنت را مدیریت کنید.
امروزه با توجه به گسترش زیرساخت ها و ضریب نفوذ اینترنت ۳G/4G در کشور، تولید و استقبال از دستگاه های مختلفِ قابل اتصال به اینترنت و به ویژه سبک زندگیِ مدرن که در آن عدم وجود اینترنت قابل تصور نیست، آشنایی با تکنولوژی و دستگاه های مرتبط با آن امری ضروری به نظر می رسد.
در این میان، شرکت هواوی توانسته است با ارائه ی طیف وسیعی از مودم/روتر های با کیفیتِ خود بخش عمده ای از این بازارِ نوپا را به خود اختصاص دهد.
لذا با توجه به استقبال روزافزون کاربران از مودم روترهای هواوی و نیز در خواست های شما مشتریان گرامیِ راستین بازار، در این مقاله سعی می کنم تا حد امکان شما خوبان را با جزئیات مختلف این مودم/روترهای پرطرفدار آشنا کنم.
تصاویر مورد استفاده در این مقاله مربوط به مودم همراه هواوی E5577 با فریم‌وِر (Firmware) نسخه ی ۲۱.۳۱۶.۱.۰۰.۰۰ و رابط کاربریِ (Web UI) نسخه ی ۱۷.۱۰۰.۱۳.۰۱.۰۳ می‌باشد. لازم به ذکر است که در برخی مدل ها (و یا نسخه های نرم افزاری) آیتم های کمتر و در برخی، آیتم های بیشتری موجودند به ویژه در مدل های رومیزی اما شاکله ی اصلی تنظیمات، همین است که حضورتان تقدیم می شود.

برای اتصالِ کامپیوتر و موبایل به مودم/روتر می توان از دو روش استفاده کرد؛ وای فای و کابل USB (و صدالبته کابل شبکه در مودم هایی که دارای پورت RJ45 هستند).
در حالت اول با انتخاب نام مودم/ روتر (همان SSID) (1) از لیست وای فایِ های پیدا شده توسط کامپیوتر یا گوشی و وارد نمودن رمز وای فای، بدان متصل خواهید شد. در حالت استفاده از کابل یو اس بی نیز عموماً اتصال به طور اتوماتیک برقرار می شود.

ورود به کنسول:

پس از اتصال به مودم، با استفاده از یک مرورگر و تایپ آدرسِ ۱۹۲.۱۶۸.۸.۱ در آدرس‌بارِ آن، وارد کنسول تنظیمات مودم/روتر ها شده و نام کاربردی و رمز عبور کنسول را که به طور پیش فرض هردو admin هستند را وارد می کنیم (در برخی مودم ها این آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و یا آدرس های دیگر است که صد البته آدرس هر مودم روی بدنه و نیز در دفترچه های راهنمای آنها قید شده است). در اکثر موارد پس از ورود پیغامی مبنی بر اینکه این نام کاربری و رمز ضعیف هستند داده می شود که می توانید همانجا به تغییر آن ها بپردازید و یا بگذارید برای بعد.
(بهتر است از کامپیوتر استفاده شود، زیرا با توجه به کوچک بودن صفحه نمایش گوشی و تبلت ممکن است نتوانید تمام قسمت های کنسول را مشاهده کنید.)

مواردی که ممکن است از ورود به کنسول جلوگیری کنند:

۱. فعال بودن نرم افزارهای تغییر پروکسی و VPN.
۲. متصل بودن کامپیوتر به روتر و به طور کلی دستگاه هایی که آدرس آنها همان آدرس ورود به کنسول مودم تنظیم شده باشد.
۳. از قبل رزرو شدن آدرس (IP) 192.168.8.1 برای یک دستگاهِ تحت شبکه ی دیگر.

منو و تنظیمات کاربری:

حال که وارد کنسول شدیم به ترتیب بخش های مختلف منوی آن را مورد بررسی قراری می دهیم. با کلیک روی دکمه های موجود در نوار منو به قسمت های مختلف از تنظیمات مودم/روتر هدایت می شوید. روی هر دکمه از منو که کلیک کنید یک زیر منوی مرتبط با آنچه انتخاب کرده اید در سمت چپِ صفحه نمایان می شود. در ادامه با منوها و تنظیمات مختلف بیشتر آشنا خواهیم شد.

۱. صفحه ی خانه (Home)

پنل تنظیمات مودم هواوی

پس از ورود به کنسول، به طور پیش فرض به این صفحه هدایت می شوید که شامل چهار بخش است.
بخش اول (بالاترین قسمت صفحه) شامل اطلاعات کاربری، زبان و علامات گرافیکیِ مربوط به مقدار باطری، وضعیت WLAN، وضعیت دیتا، ستون های سیگنال و تعداد پیامک های دریافتی است. این بخش همواره ثابت است.
بخش دوم شامل دکمه های هدایت به منو های مختلف مودم/ روتر است.
بخش سوم حاوی اطلاعات گرافیکی از وضعیت سیگنال دریافتی، میانبر به تنظیمات شبکه، و سه دکمه ی میانبر که از چپ ۱. برای خاموش و روشن کردنِ مودم، ۲. فعال یا غیرفعال کردن دیتای دریافتی و ۳. روشن و خاموش کردن WiFi Extender می باشد.
دقت فرمائید که برای اتصال به اینترنت دکمه ی وسط می بایست همواره روشن باشد.
و در نهایت بخش چهارم که در آن از چپ به راست ۱. مقدار دیتای مصرف شده (از آخرین بار که مودم روشن شده است)، ۲. وضعیت وای-فای و تعداد دستگاه های متصل به مودم/روتر و ۳. وضعیت File Sharing و دکمه ی میانبر به محتویات کارت حافظه، نمایش داده شده است.

۲. آمار (Statistics)

پس از Home گزینه ی Statistics را داریم که در آن اطلاعات مربوط به مقدار مصرف دیتای مودم، تعداد و جزئیات دستگاه های متصل شده به مودم و دستگاه های مسدود شده (Black List) نمایش داده می شود.
به منظور مدیریت مصرف دیتا، می توان در این صفحه با کلیک بر روی دکمه ی Data Plan حجم اینترنت خود را تعریف کرده و برای مقدار مصرف خود حد مجاز تعین نمائید. همچنین با استفاده از دکمه ی Clear History اطلاعات مصرف صفر می شود.
در جدول مربوط به نمایش دستگاه های متصل شده می توانید با کلیک روی دکمه ی Block که در انتهای ردیف مربوط به هریک از دستگاه ها وجود دارد، دستگاه مورد نظر را مسدود کنید که پس از این نتواند از طریق وای-فای به مودم/روترتان وصل شود.
در نهایت جدولی از دستگاه های مسدود شده با عنوان Back List مشاهده می شود. با کلیک روی دکمه ی Unblock میتوان دستگاه موردنظر را از لیست سیاه خارج کرد.

مقدار مصرف دیتا
صفحه آمار

۳. پیامک (SMS)

مدیریت پیامک مودم
صفحه پیام

در این صفحه می توانید به مدیریت پیامک های خود بپردازید.

۴. بروزرسانی مودم/روتر (Update)

بروزرسانی فرمور مودم هواوی
صفحه بروزرسانی

در اینجا می توانید شماره ی ورژنِ فرم‌وِر (Firmware) و همچنین رابط کاربریِ (Web UI) مودم/روتر را مشاهده و با استفاده از دکمه ی Check For Updates وجود بروزرسانی های جدید را بررسی و درصورت مثبت بودن، مودم/روتر را آپگرید کنید.

۵. تنظیمات (Settings)

این قسمت مهمترین قسمت در منوی مودم می باشد که در آن می توانید تنظیمات مختلف مودم را تغییر و شخصی سازی فرمائید. همانطور که قبلاً نیز گفتیم درصورت کلیک روی این دکمه منوی تنطیمات در سمت چپ صفحه ظاهر شده که با انتخاب هرکدام میتوانید به زیرمنوهای مختلف آن دست یابید. در ادامه زیرمنوهای مختلف تنظیمات را بررسی می کنیم.

۱.۵ راه اندازیِ سریع (Quick Setup)

در اینجا طیِ دو مرحله ی ساده مودم برای اتصال به اینترنت و ایجاد شبکه آماده خواهد شد. مراحل مذکور عبارتند از:

۱. تعریف APN (نقطه ی دستیابی(۳)) متناسب با سیم کارتی که استفاده می کنید. البته درنظر داشته باشید که اغلب مودم ها به طور اتوماتیک APN سیم کارت شما را شناسایی و ذخیره می کنند، لذا نیازی به تغییر دستیِ آن نیست، مگر بخواهید APN جدیدی تعریف کنید (یا اینکه اتوماتیک تعریف نشده باشد، برای برخی سیم کارت های رایتل این اتفاق می افتد).

۲. تعیین یک نام و پسورد برای شبکه ی وای فایِ مودم.

تنظیمات سریع مودم
صفحه تنظیمات

۲.۵ اتصال به شبکه اینترنت (Dial-Up)

این منو مربوط به تنظیمات اتصال به اینترنت می باشد که شامل سه زیرمنوی زیر است:

۱. Mobile Connection

شامل یک کلید برای خاموش/روشن کردن دیتای دریافتی، یک رادیو چک برای فعال/غیرفعال کردن رومینگ و نیز یک منوی آبشاری برای تعین مدت زمان خاموش شدن اتوماتیک دیتا -درصورت عدم استفاده- است.روشن و خاموش کردن دیتا

۲. Profile Management

که در آن می توان به تنظیم و تعریف APN های دلخواه (نقطه ی دستیابی) پرداخت.

تعریف APN نقطه دستیابی
مدیریت پروفایل
۳. Network Settings

که مهمترین زیر منوی این بخش است. در اینجاست که می توان Network Mode را روی شبکه های ۴G یا ۳G قفل کرد. البته این ویژگی در مودم های با فرم‌ور ذکر شده که عکس های آن برای این مقاله استفاده شده است، وجود ندارد و تنها یک چک باکس برای پشتیبانی از شبکه های LTE (یا همان ۴G) درنظر گرفته شده است۴. لازم به ذکر است که این امکان همواره وجود دارد که در آپدیت های بعدتر این قابلیت اضافه شود. هر دوی این حالت هارا می توانید در دو تصویر زیر مشاهده فرمائید. (تصویر دوم مربوط به مدل ۵۵۷۷s-321 سفارش Tishknet است.)

قفل روی 4G
تنظیمات شبکه

همین صفحه (Network Settings) در مودم E5577 TishkNet که فرم ور آن متفاوت است، به شکل زیر می باشد:

قفل روی 4G
تنظیمات شبکه

۳.۵ گسترش وای-فای (Wi-Fi Extender)

با فعالسازی این قابلیت مودم/روتر نقش یک تقویت کننده ی سیگنال وای فای (WiFi Repeater) را بازی می کند. برای مثال درنظر بگیرید که یک مودم/روتر ADSL و یا هرگونه دستگاه وای فای دار دیگر، در گوشه ای از خانه دارید که برد وای فایِ آن نمی تواند کل خانه را پوشش دهد. در این شرایط می توانید مودم/روتری را که دارای قابیلت Wi-Fi Extender است را به مودم ADSL وصل کنید و عملاً بردِ وای فای مودم ADSL را دو برابر کنید!

WIFI extender
صفحه گسترش وای فای

۴.۵ شبکه محلی بی سیم (WLAN)

این بخش مربوط به شبکه ی وای فای، رمزِ ورود و سایر تنظیمات مرتبط به وای فای است که یکی از پرکابردترین هاست. قابلیت ها و زیرمنوهای آن عبارتند از:

۱. WLAN Basic Settings

در فیلد SSID می توان نام شبکه ی وای فای را به دلخواه تغییر داد.
در قسمت Security Mode نوع و سطح رمزگذاری اتصال وای فای قابل تعیین است.
برای تغییر و تعیین رمز دلخواه وای فای نیز باید از طریق فیلد WPA pre-shared key اقدام کرد، البته به طور پیشفرض رمزِ موجود نمایش داده نمی شود که درصورت فعال کردم تیک Show password نمایان می گردد.
در نهایت در قسمت SSID Broadcast می توان بطور کلی شبکه ی وای فایِ مودم را از دید سایر دستگاه ها پنهان نمود. البته پس از پنهان کردن وای فای (Disable)، برای اتصال به مودم، علاوه بر رمز، می بایست ابتدا نام دقیق شبکه ی وای فایِ مودم را در قسمتِ Add Network دستگاه های اتصال شونده تایپ نمود.

تغیر رمز وای فای مودم روتر
تنظیمات شبکه محلی بی سیم
۲. WLAN Advanced Settings

در این زیرمنو می توان تنظیمات پیشرفته تر وای فای، از قبیل تعداد کانال ها، فرکانس کاری، پهنای باند و نیز خاموش شدن اتوماتیک وای فای درصورت عدم استفاده (جهت افزایش عمر باطری) را اعمال نمود.

تنظیمات پیشرفته وای فای مودم روتر
تنظیمات پیشرفته
۳. WLAN MAC Filter

اینجاست که می توان بعضی دستگاه ها را فیلتر کرد که نتوانند به وای فای مودم/روتر وصل شوند. این قابلیت در حالت پیش فرض غیرفعال (Disable) است و برای فعال کردن آن می توانید از منوی آبشاریِ روبریِ عبارت WLAN MAC Filter اقدام فرمائید. لازم به ذکر است که برای اعمال این فیلتر می توان از دو منطق «لیست سیاه» (Deny) و «لیست سفید» (Allow) استفاده کرد که در حالت اول هر MAC که وارد لیست شود فیلتر شده و نمی تواند متصل شود اما اگر حالت دوم (Allow) فعال شود تنها MAC هایی می توانند به وای فای وصل شوند که در لیست باشند.

فیلتر کردن وای فای
فیلتر
۴. WPS Settings

وای-فای پروتکتد ستاپ (راه‌اندازی حفاظت‌شده وای-فای) یا دبلیو.پی.اس استانداردی است برای برقرار کردن شبکه‌های ببیسیم خانگی به شکلی امن و آسان. هدف این استاندارد تسهیل روند پیکربندی امنیتی شبکه‌های بیسیم می‌باشد و به همین دلیل است که قبلاً Wi-Fi Simple Config نامیده می‌شد. این پروتکل به منظور میسر کردن امنیت برای کاربرانی طراحی شده که اطلاعات کمی در مورد امنیت شبکه‌های بیسیم دارند و ممکن است درمیان گزینه‌های موجود برای برقراری محدودیت دسترسی در شبکه‌های بیسیم سردرگم بمانند.
وقتی WPS را فعال می کنید (با دکمه ی تعبیه شده روی دستگاه و یا از داخل کنسول)، مودم/ روتر به مدت ۲ دقیقه به دستگاه های بسیار نزدیک که آنها نیز اتصال از طریق WPS را انتخاب کرده اند، اجازه ای اتصال امن می دهد. البته می توانید برای آن PIN نیز تعریف کنید.

wps وای فای
wps وای فای
۵. DHCP

اینجا می توان آدرس آی پی (IP) مودم/روتر را تغییر داد و یا دامنه ی اختصاص آی پی ای را که مودم به دستگاه های متصل می دهد تغییر داد.

تغیر دامنه ی آی پی مودم
تغیر دامنه

۵.۵ امنیت (Security)

این منو همانطور که اسمش برمی آید مربوط به تنظیمات امنیتی مودم/روتر است که در آپدیت های بعدیِ این مقاله درباره آن به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

غیرفعال کردن PIN سیمکارت
غیرفعال کردن PIN سیمکارت

۶.۵ سیستم (System)

این منو مربوط به تنظیمات خود دستگاه می باشد که شامل ۴ زیرمنوی زیر است:
۱. Device Information، اطلاعات کلی دستگاه، از قبیل IMEI و اطلاعات از این دست را می توان در این زیرمنو مشاهده کرد.
۲. Modify Password، در این زیرمنو می توان رمز ورود به کنسول (تنظیمات) مودم را تغییر داد.
۳. Restore Defaults، با ورود به این بخش و انتخاب دکمه ی Restore تمام تنظیمات مودم/روتر به حالت کارخانه باز می گردد.
۴. Reboot، که همانطور که از نام آن برمی آید مودم را ری استارت می کند.

تغیر رمز ورود به کنسول
تغیر رمز

۶. تنظیمات بیشتر (More)

در این قسمت معمولا (بسته به مدل مودم) دو گزینه ی زیر موجودند: (در برخی مدل های هواوی گزینه های دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد.)

۱.۶ Sharing

بیستر مودم های هواوی یک شیار (Slot) مخصوصِ کارت حافظه نیز دارند که کاربرد آن برای خیلی از کاربران جای سوال است. این قابلیت به کاربر اجازه می دهد که محتویات کارت حافظه را بین دستگاه هایی که به مودم متصل می شوند، به اشتراک گذارد.

اشتراک گذاری فایل ها
share
۲.۶ App Management

با ورود به این بخش می توان اپلیکیشن های مخصوص مدیریت مودم، مانند Huawei Hilink، را دانلود و استفاده کرد.

اپلیکیشن Hilink
Hilink

زیرنوشت:

۱. SSID همان اسم وای فای است که مودم به این نام پیدا می شود.
۲. APN (نقطه دستیابی) اوپراتور های کشور به شرح زیر است:
همراه اول : mcinet | ایرانسل: mtnirancell | رایتل : RighTel (حروف بزرگ و کوچک در رایتل مهم است )
منبع : مقالات راستین بازار

Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

4 نظر

  1. سلام چطوری میشه یا یک روتر از همه سیم کارتهای اپراتور استفاده کرد؟

    • با سلام و احترام دوست عزیز
      امکان استفاده از تمامی اپراتورها دریک روتر وجود داره در صورتی که انلاک باشد (سازگار با تمامی اپراتورها) این امکان وجود دارد که بتوانید از همه سیم کارتها استفاده کنید و در غیر این صورت شما میبایست مودمی را که لاک در اختیار دارید با هماهنگی با کارشناسان مربوطه ان را انلاک کنید .
      با تشکر

  2. سلام من از این مودم خریدم و رمز admin admin v رو عوض کردم حالا یادم رفته چی دادم بهش متاسفانه هم ریست که میکنم مدم هیچ اتفاقی بهش پیش نمیاد تنظیمات قبلی روش هست میشه لطفا یه اموزشی بزارین چطوری میشه این مدم هارو رسیت کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *