آشنایی با کنسول مودم های همراه ایرانسل

در این مقاله نحوه کار با پنل مدیریت (کنسول) تمامی مودم های ایرانسل به شما کاربران گرامی آموزش داده می شود. با استفاده از این کنسول قادر خواهید بود میزان مصرف و کاربران اینترنت را مدیریت کرده و همچنین اقدام به دریافت پیامک و کدهای دستوری نمایید
نحوه ورود به پنل کاربری مودم های همراه ایرانسل: با نوشتن آدرس۱۹۲.۱۶۸.۸.۱ در قسمت جستجوی مرورگر خود میتوانید وارد پنل کاربری مودم شده و با استفاده از سر برگ های موجود اقدامات و تغییرات مورد نیاز خود را انجام دهید.


البته با وصل مودم به ورودی یو اس بی، سیستم آن را شناسایی کرده و به صورت خودکار شروع به نصب راه انداز آن کرده و بعد یک آیگون روی صفحه نمایش ظاهر می شود که با کلیک کردن روی آن، همان صفحه پنل کاربری ای که به روش بالا به آن ورود پیدا کردیند را برایتان نمایش می دهد.

نحوه ورود به پنل کاربری مودم های همراه ایرانسل
ورود پنل کاربری

جزئیات صفحه‌ی اصلی کنسول تنظیمات مودم همراه ایرانسل

با استفاد از هریک از دو روشی که قبلاً ذکر شد به کنسول (پنل کاربری) زیر دست پیدا می کنید:

 کنسول مودم های همراه ایرانسل
صفحه‌ی اصلی پنل کاربری مودم ایرانسل (E3372)

همانطور که مشاهده می کنید در این صفحه:
۱. سطح آنتن دهی سیم کارت مورد استفاده در مودم را نشان می دهد.
۲. در اینجا وضعیت شبکه ای که به آن متصل هستید نمایش داده می شودکه بر حسب قابلیت مودم و محدوده ای که در آن قرار دارید میتواند ۳G یا ۴G باشد.
۳. علامت فلش رفت و برگشتی هم که مشاهده می کنید برای وصل و قطع کردن ارتباط مودم است.
۴. این قسمت وصل یا قطع بودن ارتباط مودم را نشان می دهد که در صورت وصل بودن و برقراری ارتباط کلمه Connected و در غیر این صورت و قطع ارتباط کلمه Disconnected نمایش داده می شود.

صفحه‌ی نظیر در سایر مدل ها را در تصاویر زیرببینید (برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید).

صفحه‌ اصلی کنسول مودم ایرانسل (LH92)
مودم همراه LH92

 

عملکرد زبانه ها و اعمال تنظیمات

زبانه هایی در بالای صفحه وجود دارد که هرکدام از آن ها برای ورود به قسمتی جهت انجام عملیات و یا تغیراتی می باشد.

زبانه تنظیمات جهت تغیرات عملیاتی
زبانه خانه

 

زبانه‌ی Home (خانه)

همان صفحه ای که بعد از ورود به پنل کاربری مودم از طریق دو روش گفته شده در بالا وارد آن می شوید.

 

زبانه‌ی Statistics (آمار)

زبانه Statistics

در این صفحه و داخل کادر بالا Current Volume یا ترافیک استفاده شده در مدتِ ارتباط فعلی شما و روبروی آن مدت زمان اتصال فعلی شما نمایش داده شده و همچنین در سطر دوم، مجموع ترافیک مصرفی و در مقابل آن مجموع مدت زمان اتصال مودم نمایش داده شده است.

پایین تر از کادر دکمه‌ی (Data Plan (1 قرار دارد که با کلیک روی آن می توان میزان ترافیک خریداری شده‌ی خود را بر حسب تاریخ روز خرید آن در ماه و تا زمانی که درصد مشخصی از حجم آن به پایان برسد را مدیریت و برنامه ریزی کرد.

دکمه‌ای دیگر با عنوان (۲) Clear History در پایین صفحه وجود دارد که با کلیک روی آن تمام اطلاعات ترافیک مصرف شده فعلی و کلی شما را صفر می کند.

 

زبانه‌ی SMS (مدیریت پیامک)

 

زبانه پیام

این قسمت شبیه برنامه‌ی مدیریت پیامک‌ها (messaging) در گوشی‌های تلفن همراه می باشد.
در منوی سمت چپ به ترتیب گزینه های پیام های دریافت شده، ارسال شده، پیش‌نویس‌ها و تنظیمات پیام‌رسانی مشاهده می‌شوند که کارکرد هر کدام کاملاً واضح است.
با انتخاب زیرمنوی SMS Settings، مطابق تصویر، می توانید با قعال کردن SMS report از دریافت یا عدم دریافتِ پیام ارسالی، توسط گیرنده، مطلع شوید.

 

تنظیمات پام
تنظیمات پیام

 

برای ارسال پیامک نیز کافی‌ست گزینه‌ی NewMessage را زده و در کادر باز شده در قسمت Recipients شماره‌ی مقصد، و در کادر پایین متن خود را تایپ کرده و در آخر بر روی Send کلیک کنید.

فرستادن یک پیام جدید در پنل کاربری مودم ایرانسل
پیام جدید

 

زبانه‌ی USSD (کد دستوری سیم کارت ایرانسل)

 مشاهده کردن میزان شارژ سیم کارت و ترافیک باقی مانده در پنل کاربری ایرانسل
کدهای دستوری سیمکارت
  1. این صفحه مربوط به کدهای دستوری سیم کارت می باشد. با استفاده از گزینه‌ی Balance Enqulry می توانید میزان شارژ سیم کارت و ترافیک باقی مانده آن را مشاهده کنید.
  2. در قسمت بعدی، یا همان Recharge Your Account، می توانید با وارد کردن کد شارژ خود و بعد از آن کلیک روی Send سیم کارت خود را شارژ نمایید.
    شارژکردن سیمکارت ایرانسل
    شارژحساب کاربری
  3. با انتخاب گزینه‌ی آخر کد دستوریِ *۵۵۵# اجرا شده که منویی نسبتاً کامل از مدیریت خدمات سیم کارت‌های ایرانسل، از قبیل مدیریت حساب، خرید اعتبار یا بسته‌های اینترنت، را ارائه می‌کند. در هر مرحله و با وارد کردن شماره‌ی مربوط به هر یک از زیرمنوها و سپس کلیک روی دکمه‌ی Send، درخواست شما اجرا می‌شود.

برای مثال از این طریق میتوانید برای سیم کارتِ نصب شده روی مودم ایرانسل خود، بدون نیاز به برداشتن آن و استفاده از گوشی، شارژ تهیه فرمائید. این قابلیتی درخور است که بسیاری از مودم های دیگر از آن بی بهره اند.

کد دستوری #۵۵۵*

 

زبانه‌ی Update (بروزرسانی فرم‌ور)

 

بروز کردن نرم افزار داخلی مودم
بروزرسانی

در این قسمت می توانید با کلیک روی گزینه‌ی Check for update نرم افزار داخلی (Firmware و Web UI) مودم ایرانسل خود را به‌روز کنید.

 

زبانه‌ی Settings (تنظیمات)

این قسمت دارای سه بخش می باشد:

اول، Dial-up؛ که خود شامل سه زیرمنوی زیر می‌شود:

۱. Mobile Connection:

تنظیمات

۱-۱. Mobile Data: که به واسطه آن می توانید مشخص کنید که وقتی مودم روشن می شود به صورت خودکار به شبکه اینترنت وصل گردد یا خیر.

۱-۲. Data roaming: در اصل برای فعال کردن استفاده از شبکه اپراتور کشور مبدا با استفاده از شبکه تلفن همراه کشور مقصد در هنگام مسافرت به خارج از محدوه‌ی جغرافیایی تحت پوشش اپراتور کشور مبداء می باشد. اما ذکر این نکته نیز الزامی‌ست که در داخل کشور نیز کاربرد دارد. به بیان دیگر، اگر اپراتور X در مناطقی از کشور آنتن BTS مستقل نداشته باشد، برای تامین پوشش لازمِ خود، مجبور است بخشی از پهنای باند آنتن های اپراتور Y را اجاره کند. در اینصورت تیک roamming حتماً باید روشن باشد.

۳-۱. (Auto Disconnect Interval(min: برای تعیین زمان قطع خودکار مودم از شبکه و برحسب دقیقه می باشد.

۲.Profile Management:

تعیین نام کاربری و رمز عبور برای مودم
مدیریت پروفایل

در این بخش می توانید چندین نقطه‌ی دستیابی (Acsess Point Name یا APN) تعریف کنید. البته به محض اولین اتصال APN ایرانسل ایجاد می شود. اما اگر بخواهید به طور دستی تعریف کنید، کافی‌ست در قسمت نام، Irancell-GPRS و در قسمت APN، عبارت mtnirancell را وارد و ذخیره کنید.

۳.Network Settings:

تنظیمات شبکه

۳-۱. Netwok Mode: در این بخش تعیین می کنید که از تنها از شبکه ۳G یا ۴G یا هردو (Auto) استفاده کنید. البته ظاهر و این صفحه و گزینه های موجود در آن بسته به مدلهای مختلف مودم ایرانسل متغیر است، مثلا در تصویر بالا به علت عدم پشتیبانی از ۴G در مودم، تنها می توان تعیین کرد که مودم علاوه بر ۲G از شبکه ی ۳G نیز استفاده کند. اما در مدل های دیگر گزینه هایی همچون Only4G، Only3G و Auto یا نظائر آن وجود دارد.

۳-۲. Network Search: در این قسمت می توانید جستجوی شبکه جهت برقراری ارتباط با مودم با شبکه را در حالت خودکار و یا دستی قرار دهید.

بخش دوم Security

Security

در این قسمت می توانید پین (PIN) یا همان رمز سیم کارت داخل مودم را فعال یا غیرفعال کنید. توجه داشته باشید که در صورت وارد کردن رمز عبور اشتباه بیش از سه مرتبه سیم کارت شما قفل شده و می بایست برای استفاده مجدد از آن کد امنیتی سیم کارت (PUK) را وارد نموده و یا اینکه به دفاتر امور مشترکین ایرانسل مراجعه نمایید.

بخش سوم System؛ که مربوط است به مدیریت خودِ دستگاه. سه زیرمنو دارد که به ترتیب از این قراراند:

۱.Device Information:

اطلاعات دستگاه

در این قسمت اطلاعات دستگاه خود، از قبیل نسخه‌ی فرم‌ور (FirmWare)، IMEI و شماره سریال و… را مشاهده می کنید.

 

۲.Restore Defaults:

بازگزدانی تنظیمات

در اینجا می توانید با کلیک بر روی دکمه‌ی Restore کلیه تنظیمات مودم را به حالت اولیه و کارخانه بر گردانید.

 

۳.Reboot:

راه اندازی مجدد

در این قسمت با کلیک روی Reboot مودم راه اندازی مجدد (خاموش و روشن) می شود.

 

زبانه Irancell Services:

برنامه های کاربردی

در این صفحه می توانید برنامه های کاربردی ارائه شده توسط ایرانسل را برحسب نیاز خود روی گوشی های هوشمند (اندروید و IOS) نصب کرده و استفاده نمایید.

توصیه می کنیم که حتماً اپلیکیشن «ایرانسلِ من» (My Irancell) را دانلود و نصب کنید. با استفاده از این برنامه می توانید به تمامی اطلاعات مربوط به سیم کارت خود دسترسی داشته، میزان مصرف سیم کارت را ببینید و نیز برای آن شارژ و بسته‌های اینترنتی تهیه کنید.

Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *