چگونه با هزینه ی اندک، یک تقویت کننده ی امواج ۴G بسازیم؟

وقتی از منطقه ی شهری دور باشیم مثلاٌ در یک روستا، دریافت سیگنال تلفن همراه (۴G/3G/2G) به سختی انجام می گیرد. یا آنتن بسیار ضعیف است و یا به طور کلی آنتنی وجود ندارد. بعد از تلاشهای بسیار و بررسی منابع موجود در اینترنت، موفق شدیم برای این مسئله راه حلی ارزان و بسیار به صرفه بیابیم!! در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از وسایل موجود درخانه، یک تقویت کننده ی سیگنال ۴G بسیار قوی بسازید!!

تقویت کننده ی سیگنال ۲G/3G/4G

آنتن تقویتی سیگنال

قبل از هر صحبتی باید بگوییم، وقتی از منطقه ی شهری دور باشیم مثلاٌ در یک روستا، دریافت سیگنال تلفن همراه (۴G/3G/2G) به سختی انجام می گیرد. یا آنتن بسیار ضعیف است و یا به طور کلی آنتنی وجود ندارد. بعد از تلاشهای بسیار و بررسی منابع موجود در اینترنت، موفق شدیم برای این مسئله راه حلی ارزان و بسیار به صرفه بیابیم!! در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از وسایل موجود درخانه، یک تقویت کننده ی سیگنال ۴G بسیار قوی بسازید!!
تقویت کننده ی سیگنال بی سیم موبایل ۲G، ۳G، ۴G تقویت کننده ای خانگی است که از وسایل معمول خانه ساخته می شود. این وسیله باعث بهبود سیگنال در داخل خانه و آنتن دهی بهتر می شود. بنابراین بر خلاف آنتن های موجود در اینترنت، که با استفاده از یک کانکتور TS-9 و یا TS-5 به دستگاه مودم وصل شده و تنها سیگنال مودم شما را تقویت می کند، این دستگاه می تواند در یک محدوده به شعاع ۱۰ متر سیگنال گوشی تلفن همراه شما را نیز تقویت کند.
شما برای ساخت این تقویت کننده ی سیگنال ۴G نیاز به دو دستگاه مشابه در داخل و خارج از خانه دارید و چنانچه دستور ساخت آنها را دنبال کنید در عرض چند ساعت و به آسانی ساخته می شوند. در تصویر عکس آنتن و دستور ساخت آن با جزئیات قابل مشاهده است. این آنتن با استفاده از وسایلی که براحتی یافت می شوند ساخته می شود و تا ۸۰ درصد شبیه تصویر ارائه شده خواهد بود. برای اینکه این آنتن کار کند شما نیاز به پوشش دهی سیگنال موبایل حتی به میزان بسیار کم، در خارج از خانه دارید.
شما می توانید موبایل و یا مودم خود را بمانند همیشه استفاده کنید و هیچ نیازی به وصل کردن کابل یا کانکتور خاصی به گوشی یا مودم خود نخواهید داشت.
اکنون دست بکار شوید

 

ابتدا وسایل زیر را که براحتی در هر خانه ای یافت می شوند را آماده کنید:
۱. سیم فلزی رخت آویز، [ بهتر است با آهن ربا آنرا امتحان کنید که حتماٌ فلزی باشد]، و یا می توانید از سیم فلزی بدون روکش استفاده کنید .
۲. ترمینال شاخه ای (ترمینال های پلاستیکی برای ارتباط دو سیم استفاده می شود و برق رسانی می کند نوع جنس ترمینال پلی امید می باشد.)
۳. کابل معمولی تلوزیون/ کابل هم محور/ کابل ماهواره به طول ۳۰ متر با کیفیت بالا، بدون قطع شدگی و اتصال با چسب
۴. سیم چین
۵. انبردست
۶. پیچ گوشتی دو سو و چهارسوشما می توانید این وسایل را از نزدیک ترین الکتریکی محله ی خود و یا از سایر مغازه های ابزار فروشی تهیه کنید. همانطور که در تصویر می بینید؛ اولین قسمت کار ساخت آنتن ۴ جی با استفاده از سیم آهنی تهیه شده از رخت آویز است که در نقشه با رنگ سیاه نشان داده شده است.
با استفاده از انبردست سیم فلزی را لخت کنید [ما با دست این کار را انجام دادیم] سپس ۴ سانتیمتر از آن را با زاویه ی ۴۵ درجه خم کنید.
۱. به اندازه ی ۸ سانتی متر از جایی را که خم کرده اید، دوباره به اندازه ی ۹۰ درجه به سمت داخل خم کنید.
۲. دوباره بعد از ۹ سانتیمتر، به اندازه ی ۹۰ درجه به سمت داخل سیم را خم کنید.
۳. بازهم ۹ سانتیمتراز سیم را اندازه گرفته و آن را با زاویه ی ۹۰ درجه رو به داخل خم کنید.
۴. سپس بعد از ۸ سانتی متر، سیم را به سمت داخل به اندازه ی ۹۰ درجه خم کنید.
۵. آخرین خم شدگی مانند اولین خم شدگی است، یعنی ۴ سانتی متر به اندازه ی ۴۵ درجه جایی که جعبه ی کابل اتصال الکتریکی(ترمینال شاخه ای) نصب می شود، سپس رخت آویز را به هر دو ترمینال وصل کرده و آن را سفت نمایید.

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید دو انتهای رخت آویز درداخل ترمینال بهم متصل هستند. به اندازه ی ۴ سانتیمتر از روکش انتهایی آن را لخت کنید. سپس از سیم چین برای بریدن آن استفاده کنید. حالا یک بار دیگر مراحل فوق را برای ساخت یک دستگاه دیگر، دقیقا مشابه همان که ساخته اید تکرار کنید. برای ساخت دستگاه دوم نیز سیم یک رخت آویز کافی است.
مرحله ی بعدی، تهیه ی قسمت اتصال دهنده آنتن بوده که با رنگ ها نارنجی و زرد مشخص شده است. برای این قسمت ما نیاز به کابل تلوزیون یا ماهواره داریم. در حدود ۱۵-۲۰ سانتی متر از روکش کابل را بسته به قطر قسمت مرکزی آن جدا کنید. در این هنگام شبکه فلزی قابل مشاهده خواهد بود، آنرا بریده و دوباره به نقشه نگاهی بیاندازید . خط قرمز در نقشه، همان شبکه ی فلزی است. آنرا پیچانده و به جعبه وصل کرده و سفت نمایید. لزومی ندارد که حتماٌ U شکل شود. حالا دوباره به سراغ کابل رفته و عایق آنرا به دقت جدا کنید. برای ساخت آنتن بی سیم، نیازمند قسمت مرکزی آن هستیم.

دوباره نگاهی به نقشه بیاندازید. در حدود ۵ سانتی متر از مرکز کابل را به اندازه ی ۵ دور در جهت عقربه ی ساعت، بپیچانید و به یک دورپیچ تبدیل کنید. اینکار را با استفاده از پیچ گوشتی می توانید انجام دهید[پیچ گوشتی ۳-۶ میلیمتری]. قسمت مرکزی را خم کرده و کابل را چند دور، دور پایه ی پیچ گوشتی بپیچانید. سپس قسمت مرکزی را صاف کنید، درست مانند تصویر. فراموش نکنید قسمت مرکزی کابل را باید به سیم فلزی وصل کرده و آنرا سفت کنید.

برای تقویت سیگنال ۴G باید تعداد دورهای کابل برای دستگاه بیرونی، ۷ دور و برای دستگاه داخلی، حدود ۵ دور باشد. لطفا از گوشی هوشمند خود برای یافتن موقعیت سیگنال ۴ جی به منظوریافتن مکان مناسب برای دستگاه بیرونی استفاده کنید.
برای تقویت سیگنال ۴G، سیگنال خوب در حدود ۳ خط ثابت است، و اگر سیگنال ثابت نشد کمی زمان می برد تا مکان یابی درست انجام پذیرد.
بهتر است یک سر کابل را روی پشت بام یا نزدیک به پشت بام در فضای باز نصب کنید. و سر دیگر کابل در خانه، هر جایی که خواستید نصب کنید. با نصب دو سر کابل ساخت آنتن به اتمام می رسد، درست مانند تصویر.
بعد از اتمام کار ساخت دو دستگاه، یکی از آنها در خارج از خانه و به طوری قرار دهید که قسمت جلویی آنتن به صورت عمودی به سمت دکل موبایل قرار گرفته باشد. آنتن را آنقدرجابجا کنید تا زمانی که سیگنال مناسب را دریافت نمایید. بهتر است با گوشیتان سیگنال را تست کنید و توصیه می شود از ۲ جی برای نصب آنتن استفاده شود. شما می توانید آنرا جلو پنجره جایی که سیگنال قوی تر است نصب کنید. البته اگر سابقه ی برخورد رعد و برق در آنجا وجود داشته باشد، آنتن را در محل دیگری قرار دهید.

حال به سراغ دستگاه داخلی می رویم و جایی که می خواهید آنتن را نصب کنید. بهتر است آنرا در بالاترین نقطه و در فضای باز قرارداده تا بیشترین سیگنال را دریافت کنید [مثلاٌ در وسط سقف هال]، و یا محلی که بیشتر از مودمتان استفاده می کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگرآنتن را عمودی نصب کنید، گوشی نیز در حالت عمودی سیگنال قوی تری خواهد داشت.


اگر همه چیز درست بود، خواهید دید که چه تغییر شگفت انگیزی در سرعت انتقال داده توسط مودم شما اتفاق خواهد افتاد!! ما که حقیقتا ازین تغییرات شگفت زده شدیم! در دو تصویر زیر تست سرعت قبل و بعد از استفاده شدن آنتن نمایش داده شده است:

تست سرعت
Telegram-Share

درباره‌ی فرزانه سلیمی

22 نظر

 1. سلام
  ممنون از نظر شما
  اصولا باید در تمام مودم ها جواب بدهد
  اما اگر جواب ندهد شما میتوانید در قسمت آنتن تقویت مودم سایت راستین بازار مراجعه کنید و یک آنتن مناسب مودم خود تهیه کنید

 2. سلام وقت همه بخیر.آقا من درست کردم هیچ کارایی نداشت

 3. سلام به همه
  من این آنتن را درست کردم اما جواب نداد.
  آنتن اول را در پشت بام روی یک نقطه ای که ۶۰ مگ اینترنت دریافت می‌کردم قرار دادم و آنتن دوم را در خانه گذاشتم.
  اصلا فرقی نکرد.
  بنظرم این الگو سرکاریه…علی‌رغم اینکه در بسیاری از سایت ها و ویدیوها به آن اشاره شده.
  فکر کنم بدون یک مدار الکترونیکی برای انتقال فرکانس ۸۰۰Mhz یا همان فرکانس ۴G نشود سیگنال قوی یک مکانی را به مکان دیگر منتقل کرد.

 4. سلام اگر این انتن رو درست کنم دکل مخابراتی از روستای ما دوره جواب میده

  • سلام
   میثم عزیز مهمترین رکنی که در رابطه با استفاده از شبکه اینترنت و در کل استفاده از مودوهای سیم کارت خور وجود داره اینه که شما حتما حتما در مجاورت دکل و یا جایی قرار بگیرید که حداقل ۳۰ درصد تحت پوشش باشید و در این رابطه میتونید انتظار داشته باشید که یک انتن بهتون جواب بده

 5. سلام خسته نباشید
  این دستگاه برا بالا بردن آنتن دهی ایرانسل وهمراه اول جواب میده
  چون ما تو پارکینگ آنتن دهی کامل نداریم فقط دو خط داره اگه جواب میده لطفا بگید تا بسازمش ممنون

 6. با سلام تو خونه روستا میخواستم دزدگیر سیمکارت خور نصب کنم مشکل سیگنا داره اما تو حیاط خوبه آیا این دستگاه کمکی میکنه بهم و منظورتون از کابل هم محور و ماهواره همون کابل های تلویزیونه که یه رشته افشان داره و داخلش یه سیم مسی هست یا نه ؟ متشکرم

 7. سلام چند تا عکس لود نمیشن میشه دوباره بارگذاری کنید یا منبع خودتون رو هم لینک کنید؟

 8. سلام وقتتون بخیر، هردوی این انتن ها ( داخلی و خارجی) از نظر فنی کاملا شبیه هم هستند؟

 9. من درست کردم ولی هیچ تغییری ایجاد نشد
  من توی خونمون آنتن خیلی ضعیفه درحد صفر.ولی بیرون آنتن ۹۰درصد ۴g پرمیکنه. الان اینو درست کنم باید آنتن توی خونه تقویت بشه؟؟

  • سلام و عرض ادب
   دوست عزیز ابتدا محدوده خودتون رو تا دکلی که ازش انتن میگیرید چک کنید و بعدانتن رو در جهات مختلف امتحان کنید
   اگه دوباره همون مشکل وجود داشت در اخر تنظیمات مودم رو هم امتحان کنید امیدوارم که مشکلتون حل بشه

 10. سلام علیکم…..خوبیت انشاءالله…..میگم بعد این کار را که میکنید واقعی…..یا خیر…..بعد شما انجام دادید!!!؟؟؟….بعد اگه شما انجام دادید میشه از آنتنی که در گوشی شما میده و از خود آنتن فیلم و عکس بگیرید و بفرستید!!!!؟؟؟؟؟

 11. سلام دوست عزیز من با گوشی تلفن همراهم ۴ خط پر اینترنت ۴g دارم تست سرعتم همیشه بیش از ۲۰ مگ دانلود و آپلوده من رفتم اینترنت td-lte خریدم به خیال اینکه از لحاظ کیفیت منزلمون مناسب سیگنال هست اما ۱ خط بیشتر آنتن نمیده و دائم نوسان داره و آنتن مودم دائم قطع و وصل میشه به نظر شما مشکل من کجاست ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام دوست عزیز
   احتمالات زیادی وجود داره که یک عدد گوشی در بهترین موقعیت انتن دهی قرار داده بشه و یک مودم در همون شرایط با امکانات شاید خیلی بالاتر در بدترین حالت دریافت سیگنال قرار بگیره میشه گفت که
   در درجه اول اپراتورها که سیم کارت شما چی باشه مهمه …همراه اول و ایرانسل یا رایتل
   مثال سیم کارت داخل گوشی شما همراه اول هستش با بهترین درصد انتن دهی و در همون جا و مکان داخل یک مودم با قابلیت خیلی بالاتر همون سیم کارت اصلا انتن نمیده
   تنظیمات مودم رو میشه چک کرد و البته اینکه قطع و وصل شدن از دکل یا جایی که منبع دریافت شماست هم مهمه که اونجا مشکل نداشته باشه در زمانهای خاص .

 12. عکسوطریقه تقویت سیگنال G4واسه من بالا نمیاد.

  • محسن احمدی تبار

   سلام
   امید عزیز، اگر در منطقه ای باشید که سیگنال ۴G خیلی ضعیف باشد این آنتن نیز نمی تواند چندان کمک بزرگی به سیگنال دریافتی کند. این زمانی کار میکند که فرضاً شما روی بام منزلتان مثلا ۵۰ درصد آنتن ۴G دارید درحالیکه داخل منزل خیلی کمتر از این باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *