راهنمای خرید آنتن تقویت مودم ۴G؛ بهترین آنتن‌ مودم ۴G کدام است؟

یکی از مزایای استفاده از مودم‌های ۳G/4G برای اتصال به اینترنت، نسبت به گوشی‌های هوشمند، امکان اتصال آنتن تقویت سیگنالِ خارجی به آن‌هاست. این قابلیت مفید به شما این امکان را می‌دهد که در مواقع ضعیف بودن سیگنال دریافتیِ ۳G/4G با استفاده از یک آنتن تقویت مودم، ضعف سیگنال را تا حد زیادی برطرف کرده و اینترنت با کیفیت‌تری داشته باشید. به‌عنوان عضوی از تیم فنی فروشگاه اینترنتی راستین بازار که در ۲ سال اخیر با فروش و پشتیبانی فنی انواع مودم ۳G/4G و نیز انواع آنتن تقویت مودم در خدمت شما هموطنان گرامی بوده‌ام، می‌توانم ادعا کنم که دستِ کم یک‌سومِ مشتریانم به نوعی احساس نیاز به استفاده از آنتن‌های تقویت مودم ۳G/4G داشته‌اند، درحالیکه آشناییِ چندانی با آنتن‌های موجود در بازار نداشته‌اند. در این شرایط ارائه‌ی یک راهنمای خرید آنتن تقویت مودم ۴G ضروری به‌نظر می‌رسد. قبلاً نیز چگونگی ساخت یک نوع آنتن تقویت کننده را آموزش داده بودیم.

قبل از تصمیم‌گیری برای تهیه‌ی یک آنتن تقویت مودم، سوالاتی مطرح می‌شوند:

در چه شرایطی نیاز به آنتن تقویت مودم ۳G/4G داریم؟

تفاوت آنتن‌ مودم‌ها در چیست؟

انواع آنتن‌های تقویت کننده‌‌ی مودم کدام‌اند؟

کدام آنتن تقویت کننده با مودم من سازگار است؟

در این راهنمای خرید آنتن تقویت مودم ۴G سعی خواهیم کرد ضمن پاسخ به سوالات فوق، شما خوبان را با مشخصات فنی و انواع مختلف آنتن مودم آشنا کرده سپس ۳ عدد از بهترین آنتن‌های خارجی (Outdoor) را به حضورتان معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

اگر به هر دلیل در حال حاضر امکان مطالعه این مقاله را ندارید، می‌توانید فایل پی دی اف (PDF) آن را از لینک زیر دانلود فرمائید:

 

کِی به آنتن نیاز داریم؟
کِی به آنتن نیاز داریم؟

 

چرا نیازمند استفاده از آنتن تقویت مودم هستیم؟

برخی از دلایلی که کاربرانِ مودم‌های ۳G/4G نیاز به استفاده از آنتن تقویت مودم پیدا می‌کنند عبارت‌اند از:

 • ضعیف بودن آنتن‌های داخلی برخی مودم‌ها
 • فاصله‌ی نسبتاً زیاد از آنتن‌های BTS اپراتورها، مانند مناطق خارج از شهر
 • حضور در نقاط کور اپراتورها که در نقاط مرزی بین دو آنتن BTS کم نیستند
 • امکان جابجایی و سفر به مناطقی که سیگنال ۳G/4G ضعیف‌تر از حد انتظار است
 • ضعف و عدم پایداری سیگنال‌ ۴G نسبت به ۳G و ۲G در برخی نقاط
 • نیاز به تقویت باندهای فرکانسیِ خاص.

البته تعدادی از کاربران نیز هیچ‌یک از این مشکلات را ندشته و فقط به‌دنبال بهبود سیگنال دریافتی مودم خود هستند. به‌عنوان مثال در نقاط زیادی ممکن است به‌طور طبیعی تعداد خط‌های آنتن که در نمایشگر موبایل یا مودم نمایش داده می‌شود، در حالت ۴G از حالت ۳G کمتر باشد. این امر را می‌توان تا حدی طبیعی دانست و دلیل آن این است که برد و قدرت برخی باندهای فرکانسیِ ۴G در اکثر آنتن‌های BTS نسبت به ۳G کمتر است. در این شرایط نیز می‌توان از آنتن تقویت مودم استفاده کرد.

 

مشخصات فنی آنتن‌های تقویت مودم ۴G

بحث در مورد فناوری‌ها بی سیم، پروتکل‌ها، سیگنال‌ها و فرکانس‌های مختلف و کاربردهای گوناگون آن‌ها مفصل‌تر و پیچیده‌تر از آن است که در این نوشته بگنجد. اما برای مقایسه‌‌ی آنتن‌ها و خرید مناسب‌ترین آنتن، علاوه بر چگونگی کار آنها، به معیارهایی نیز برای مقایسه‌ی آنها نیاز داریم. لذا ارائه‌ی چند مفهومِ حداقلیِ مرتبط با آنتن‌ها ضروری می‌نماید.

 

پارامترهای سیگنال ۳G و ۴G LTE به‌عنوان معیاری برای مقایسه‌ی کارآیی آنتن‌ها

سیگنال‌های دریافتی اینترنت همراه ۳G و ۴G LTE دارای پارامترهای سنجشِ مختلفی هستند که هر یک بیان‌کننده‌ی کیفیتی خاص از سیگنال‌اند. گوشی‌ و مودم‌های همراه هنگام دریافت سیگنال ۳G یا LTE مقدار هریک از این پارامترها را محاسبه‌ می‌کنند. مقادیر بدست آمده برای هر پارامتر در یک دامنه‌ی مشخص (بهترین تا بدترین حالت) قرار می‌گیرند. هرچه این مقادیر به حد بالای بازه یا دامنه نزدیکتر باشند، اینترنتی پرسرعت‌تر، با کیفیت‌تر و پایدارتر خواهیم داشت. مهمترینِ این پارامترها عبارتند از:

 • RSSI، برگرفته از Received Signal Strength Indicator، به معنی نشان‌گر قدرت سیگنال دریافتی و شامل قدرت سیگنال دریافتی از آنتن سلولی (BTS) و نیز تمام قدرتِ کانال است. بهترین مقادیر آن بین «۳۰dB -» تا «۷۰dB -» (بخوانید منفیِ ۷۰ دسی‌بل) است. هرچه قدرمطلق RSSI کوچکتر باشد سیگنال قوی‌تر است. RSSI نباید کوچک‌تر از ۸۰dB – باشد.
 • RSRP، برگرفته از Reference Signal Received Power، به معنی توان متوسط دریافتِ سیگنال مرجع است. دامنه‌ی آن بین «۴۴dBm -» (منفی ۴۴ دسی‌بل میلی‌وات)، به‌عنوان بهترین مقدار، تا «۱۲۰dBm -»، به‌عنوان بدترین مقدار می‌باشد.
 • RSRQ، برگرفته از Reference Signal Received Quality، به معنی کیفیت سیگنال دریافتی از مرجع بوده و دامنه‌ی آن از «۳dB -»، با کیفیت‌ترین، تا «۲۰db -»، بی کیفیت‌ترین، است.

بعلاوه، تعدادی پارامتر نسبی، همچون SINR (نسبت سیگنال به تداخل بعلاوه‌ی نرخ نویز)، CINR (نسبت فرکانس به نرخ نویز) نیز محاسبه می‌شود.

(dbm)RSRP (db)RSRQ (db)SINR RSSI Parameters Signal Quality
۸۴-< ۵-< ۱۲.۵< ۶۵-<  Excellent
۸۵- تا ۱۰۲- ۶- تا ۱۰- ۱۰ تا ۱۲.۵ ۶۵- تا ۷۵-  Good
 ۱۰۳- تا ۱۱۱- ۱۱- تا ۱۵- ۷ تا ۱۰ ۷۵- تا ۸۵-  Fair
۱۱۲-> ۱۶-> ۷> ۸۵-> Poor

 

اعدادی که برای پارامترهای فوق بدست می‌آیند را می‌توان به عنوان ملاک و معیاری مناسب برای بررسیِ تاثیر استفاده یا عدم استفاده از آنتن تقویت مودم به‌کار برد. برخی از این اعداد را می‌توان در کنسول و صفحه‌ی اطلاعات مودم (Status یا Information) یافت. بعلاوه، مقدار این پارامترها را می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوصی همچون LTE Watch یا Huawei Tool Box (مخصوص مودم‌های هواوی) مشاهده کرد. تصویر زیر مربوط به مودم Huawei 5577s بوده که پارامترهای سیگنال را قبل و بعد از اتصال آنتن تقویت مودم را نمایش می‌دهد:

(عکس‌ها از برنامه‌ی LTE Watch تهیه شده‌اند)

تاثیر آنتن تقویتی مودم بر سیگنال دریافتی
تاثیر آنتن تقویتی مودم بر سیگنال دریافتی

 

در تصاویر زیر نیز که مربوط به مودم NETGEAR 782s هستند، تأثیر اتصال آنتن مودم مشهود است. به تغییرات پارامترهای RSSI و Quality دقت کنید.

پارامترهای سیگنال پس از اتصال آنتن مودم
پارامترهای سیگنال پس از اتصال آنتن مودم

 

 

Gain، بهره یا قدرت آنتن

بهره‌ی نیرو یا بهره‌ی آنتن (gain) که واحد آن dbi است، با محاسبات تخصصی و نسبتاً پیچیده‌ای بدست می‌آید. به زبان ساده gain می‌توان این‌گونه تعریف کرد:

نسبت نیروی تولید شده توسط آنتن به یک آنتن ایده‌آلِ فرضی و بدون اتلاف (آنتن ایزوتروپیکی)، که در همه‌ی جهت‌ها حساس است را بهره‌ی آنتن گویند. در آنتن فرستنده بهره نشان می‌دهد که عملکرد آنتن در تبدیل الکتریسیته به امواج رادیویی، در یک مسیر مشخص، چگونه است. در آنتن گیرنده نیز بهره نشان دهنده‌ی عملکرد آنتن در تبدیل امواج رادیوییِ دریافتی از یک مسیر ویژه به الکتریسیته است. زمانی هم که هیچ مسیری مشخص نیست، بهره به بالاترین مقدار اشاره دارد. مقدار این نسبت با دسی‌بل به ایزوتروپیک یا dbi تعیین می‌گردد. هرچه این عدد بالاتر باشد قدرت آنتن در تبدیل الکتریسیته به امواج رادیویی و برعکس بیشتر است. dbi مربوط به هر آنتن توسط تولیدکننده محاسبه و اعلام می‌شود.

البته بر ماست که این نکته را تذکر دهیم که بسیاری از اعدادی که به‌عنوان قدرت آنتن مودم اعلام می‌شود، قدرت اسمی بوده و ممکن است بالاتر از قدرت واقعیِ آنتن تقویت مودم باشد.

 

اتصالات و کانکتور آنتن‌های تقویت مودم ۳G و ۴G

 • کانکتور (Connector): هر آنتن تقویت مودم باید توسط یک سوکت به مودم متصل گردد که بدان کانکتــــور گویند. پرکاربردترین کانکتورهای تعبیه شده روی مودم‌ها از نوعِ TS-9 ،TS-5 و SMA هستند. کانکتور آنتن خارجی در اکثر قریب به اتفاق مودم‌های همراه یا جیبی از نوع TS-9، و در مودم‌های رومیزی از نوع SMA است. البته در برخی مدل‌های قدیمی مودم جیبی و دانگل‌ها از کانکتور TS-5 و CRC نیز استفاده شده است.
 • کانوِرتور (Convertor): یا مبدل‌ به‌منظور تبدیل کانکتورها به یکدیگر به‌کار می‌روند. مانند مبدل SMA به TS-9. فرض کنید یک مودم همراه با کانکتور TS-9 داشته باشید. دراین‌صورت می‌توان با استفاده از یک کانورتور SMA به TS-9، آنتن‌های با کانکتور SMA را نیز به مودم همراه خود وصل کنید.
 • کابل (Cable): آنتن‌ها با استفاده از کابل‌های کواکسیال (Coaxial) یا هم محور به مودم‌ها متصل می‌شوند. کابل کواکسیال دقیقاً همان است که در منزل برای آنتن‌های تلویزیونی استفاده می‌کنید. البته بسته به کاربردِ کابل، قطرهای مختلفِ آن استفاده می‌شود.
کانکتور آنتن تقویت مودم
کانکتور آنتن SMA
کانکتور نود درجه آنتن تقویت مودم TS-9
کانکتور نود درجه آنتن TS-9
کانکتور آنتن تقویت مودم TS-9 مستقیم
کانکتور مستقیم آنتن TS-9

 

 

 

 

 

 

 

کانورتور آنتن SMA به TS-9
کانورتور (مبدل) آنتن SMA به TS-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از آنجا که درخواست و تماس‌های زیادی برای افزایش طول کابل آنتن داریم، لازم است به چند نکته اشاره کنم:

یکم. کابل‌ها و کانکتورهای آنها باید کاملاً سالم باشند. در صورت نیاز به اتصال دو قطعه کابل کواکسیال حتماً باید از رابط‌های مخصوصی که کوپلر کواکسیال نام دارند استفاده شود.

دوم. چون هر نوع کابل دارای یک پارامتر مشخصِ افت ولتاژ است، لذا به نسبت افزایش طول کابل و پهنای باندی که نیاز دارید باید کابل قطورتر با پارامتر افت ولتاژ کمتر تهیه کنید.

سوم. برای افزایش طول کابل، علاوه بر آنچه گفته شد باید میزان بهره یا قدرت آنتن (dbi) را نیز در نظر داشت. شما نمی‌توانید به آنتنی با بهره‌ی ۲ یا ۵ dbi، سی چهل متر کابل ببندید!

 

الگوی انتشار و دریافت امواج در آنتن‌ها

آنتن‌ها از لحاظ الگوی انتشار امواج یا زاویه‌ی تابش، به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • آنتن‌های جهت‌دار (Directional): این آنتن‌ها امواج را در یک جهت مشخص منتشر یا دریافت می‌کنند. درواقع الگوی انتشار در یک سمتِ آنتن بسیار بیشتر است. نتیجه‌ی این امر بالا رفتن مشخصه‌ی بهره‌ی (Gain) آنتن در آن جهت است. ناگفته پیداست که با افزایش بهره، آنتن نسبت به جهت حساس‌تر می شود. به همین خاطر جهتِ این آنتن‌ها را باید با دقت بیشتری نصب نمود. یکی از معروفترین آنتن‌ها از این نوع، آنتن یـاگی ( Yagiیا Yagi-Uda، برگرفته از نام مخترعِ ژاپنی آن، آقای Yagi-Uda) نام دارد (آنتن‌ها شاخه‌ای). برای استفاده‌ی بهینه از آنتن یاگی باید آن‌را در جهت دکل BTS قرار داد.

 • آنتن‌های همه جهته (Omni): این آنتن ها امواج را در یک الگوی تقریباً کروی و با قدرت یکنواخت منتشر یا دریافت می کنند. این نوع آنتن یکی از پرکابرد ترین‌هاست. آنتن اُمنی هواوی و آنتن تخت W435 از این گونه‌اند.

 

فناوری MIMO چیست؟

MIMO (مایمو)، برگرفته از عبارت Multiple Input-Multiple Output و به معنیِ چند ورودی-چند خروجی، یک فناوری پیشرفته‌ی انتشار و دریافت امواج حامل اطلاعات در شبکه‌های بی‌سیم است. در این فناوری هردو سمتِ فرستنده و گیرنده از چند آنتن برای ارسال و دریافت استفاده می‌کنند. در واقع، هر آنتن فرستنده (و آنتن گیرنده‌ی متناظر)، وظیفه‌ی انتشار (و دریافت) کانال‌های رادیویی مشخصی را برعهده دارد. سیگنال‌های دریافتی در مقصد باهم ترکیب می‌شوند، به‌طوریکه بیشترین سرعت انتقال داده همزمان با کمترین خطا بدست آید. دلیل تعبیه‌ی ۲ یا بیش از ۲ آنتن در روترهای وای-فای نیز همین است.

با این تعریف، اولین چیزی که به‌ذهن متبادر می‌گردد این است که برای اجرای تکنیک MIMO حتماً باید از چند آنتن استفاده شود. اما این، هم می‌تواند درست باشد هم غلط! چراکه MIMO انواع مختلفی دارد که در برخی از آن‌ها فرستنده یا گیرنده (یا هردو) تک آنتنه‌اند، مانندِ  SISO: تک ورودی و تک خروجی، SIMO: تک ورودی و چند خروجی و MISO: چند ورودی و تک خروجی.

نوع دیگرِ این فناوری Multi-User MIMO (مایموی چند کاربره) یا به‌اختصار MU-MIMO است که گیرنده می‌تواند تک آنتنه باشد. علاوه بر وای-فایِ استانداردِ استاندارد ۸۰۲.۱۱n، اپراتورها نیز برای سرویس‌دهی به گوشی و مودم‌ها (با حجم و تعداد آنتن کم)، در شبکه‌های ۳GPP ،HSPA+ ،۴G LTE و WiMax خود از MU-MIMO استفاده می‌کنند.

 

آنتن داخلی و خارجی

آنتن‌ها از لحاظ محل نصب نیز به دو نوع داخلی (Indoor) و خارجی (Outdoor) قابل تقسیم‌اند. بدیهی‌ست که آنتن داخلی درون فضاهای بسته، و آنتن خارجی در فضای باز نصب می‌گردد. از آنتن‌های داخلی بیشتر برای تقویت سیگنال وای فای استفاده می‌شود.

 

معرفی ۳ مدل از بهترین آنتن‌های تقویت مودم ۴G

حال که تا حدی با مشخصات فنی آنتن‌ها آشنا شدیم، ۳ مدل از بهترین آنتن‌های خارجیِ (Outdoor) موجود در بازار را به حضورتان معرفی می‌کنیم. این مدل‌ها در سایت راستین بازار و سایت‌های دیگر قابل خریداری‌اند. (قیمت‌های اعلام شده تقریبی هستند و بر اساس شرایط روزِ بازار تغییر می‌کنند.)

۱. آنتن مودم یاگی، ۲۸dbi 4G Yagi Antenna

آنتن یاگی

 

مشخصات فنی:

بهره (Gain): 28 dBi

دامنه‌ی فرکانسی: تا ۲۹۶۰ MHz

تعداد کانکتور: ۱ عدد

نوع کانکتور: TS-9 و SMA

طول کابل: ۱.۵ متر (در صورت نیاز به افزایش طول کابل با راستین بازار تماس بگیرید.)

نوع کابل: RG58

الگوی انتشار: یک جهته (Directional، هنگام نصب آنتن یاگی، باید دقت کرد که جهت آن‌ به سوی آنتن اپراتور باشد.)

قیمت آنتن: حدود ۲۰۰ هزار تومان.

 

تست سرعت اینترنت با و بدونِ آنتن یاگی

تست سرعت اینترنت مودم با و بدون آنتن

 

اطلاعات بیشتر و خرید:

آنتـن یــاگی

 

۲.آنتن مودم تخت ۴۹dBi Flat Panel 3G/4G Antenna ،RB49

آنتن تخت (35dBi Flat Panel 3G/4G)

مشخصات فنی:

بهره (Gain): 49 dBi

دامنه‌ی فرکانسی: تا ۲۸۰۰ MHz

تعداد کانکتور: ۲ عدد

نوع کانکتور: TS-9 و SMA

طول کابل: ۲ متر (در صورت نیاز به افزایش طول کابل با راستین بازار تماس بگیرید.)

نوع کابل: RG58

الگوی انتشار: همه جهته (Omni)

قیمت آنتن: بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان.

 

تست سرعت اینترنت مودم با و بدونِ این آنتن

تست سرعت اینترنت مودم با و بدونِ آنتن

 

اطلاعات بیشتر و خرید:

آنتـن تخت RB49

 

۳. آنتن مودم تخت w435dBi Flat Panel 3G/4G ،W435

مشخصات فنی:

بهره (Gain): 35 dBi

دامنه‌ی فرکانسی: تا ۲۹۶۰ MHz

تعداد کانکتور: ۲ عدد

نوع کانکتور: TS-9 و SMA

طول کابل: ۱.۵ متر (در صورت نیاز به افزایش طول کابل با راستین بازار تماس بگیرید.)

نوع کابل: RG174

الگوی انتشار: همه جهته (Omni)

قیمت آنتن: کمتراز ۱۰۰ هزار تومان.

 

اطلاعات بیشتر و خرید:

آنتن تخت W435

 

آنچه ارائه شد تنها خلاصه‌ای درباره‌ی آنتن‌ها بود. این بحث را نیز مانند دیگر مباحث مطروحه در بلاگ راستین بازار باز گذاشته و از شما مخاطبان عزیز دعوت می‌کنیم که با ثبت نظرات خود در مورد این مقاله، ما را در ارائه مطالب و محصولات با کیفیت بالاتر یاری فرمائید. بعلاوه، اگر پیشنهاد یا تجربه‌ای متفاوت در زمینه‌ی آنتن‌ها دارید و با ما به اشتراک بگذارید، بسیار قدردان و سپاسگزار خواهیم بود. شما خود، نویسنده‌ی راستین بازار باشید.

 

 

نظر شما در مورد مقاله‌ی پیش رو چیست؟

- ۹۳%

۹۳%

امتیاز کل

مشارکت شما مخاطبان گرامی، ولو در حد یک رایِ پایین باعث بهبود کیفیت کار ما خواهد شد.

User Rating: ۴.۴۱ ( ۱۰۰ votes)
Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

77 نظر

 1. سلام وقتتون بخیر. خیلی خلاصه عرض کنم، با توجه به راهنمایی های شما مخصوصا تو قسمت نظرات راهنمای خرید مودم ۴g، یک مودم netgear 790s خریدم، منتهی آنتن دهی خیلی ضعیفه و همیشه بین ۱ و۲ خط هست، توی شهر تهران. چ آنتنی رو برای تقویت سیگنال پیشنهاد میکنید؟ چون تا اینجایی ک من با این مودم کار کردم و عدم پشتیانی فریم ویرش از سبم کارتهای ایرانی که باید به صورت دستی فعال بشه، خیلی مودم خاصی هست. بیشتر استفاده از این مودم برای بازی هست و همونطور ک میدونید ping عامل تعیین کننده ای هست. ی آنتنی میخام که واقعا موثر باشه و بگیر نگیر نداشته باشه. ممنونم

  • با سلام و احترام
   دوست عزیز با توجه به قابلیت و عملکرد این مودم که در رده بهترین مودمهای همراه هستش اینو میتونم بگم که جایی که شما قرار گرفتید برای استفاده از این مودم تقریبا نقطه کور هستید و من میتونم یک نوع انتن رو بهتون پیشنهاد بدم که کاملا ساخت راستین بازار هستش و نتیجه خوبی ازش گرفتیم در مورد اینکه تمامی مشترکین راضی بودن لطفا به این لینک مراجعه فرمایید بهترین انتن جهت مودم همراه

 2. سلام خسته نباشید
  چه آنتن رو رو برای مودم E5577-93 هواوی پیشنهاد میکنید؟

  • سلام
   انتن Ag001 را برای این مودم پیشنهاد میکنم براتون و شما میتوانید با مراجعه به سایت راستین بازار مشخصات کامل این انتن رو که بهترین انتن رومیزی شناخته شده است رو مطالعه بفرمایید

 3. سلام شما برای td lte ایرانسل TD 350 کدوم رو پیشنهاد میکنید؟

  • با سلام
   ممنون بابت نظری که دادید شما میتوانید با مراجعه به سایت راستین بازار به قسمت آنتن تقویت مودم اطلاعات مربوط به خرید انتن را مطالعه بفرمایید
   انواع انتن ها در این سایت موجود میباشد و بهترین انتن برای شما همین مدل معرفی شده میباشد .

   با تشکر از نظر شما

  • سلام دوست عزیز
   ممنونم بابت نظری که دادید
   شما میتوانید با مراجعه به سایت راستین بازار به قسمت بهترین انتن تقویت مودم
   با تشکر از شما دوست گرامی .

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به درخواست شما در رابطه با خرید مودم بنده طبق تجربه ای که در رابطه با موقعیت شما دارم و بقیه مشترکها که صحبت شده پیشنهاد من به شما بهترین مودم رومیزی
   این مودم با قابلیت انلاک بودن میتونه در هر شرایطی به شما این امکان رو بده که از هر سیم کارتی استفاده کنید .
   با تشکر از نظر شما دوست عزیز

 4. سلام

  اساتید به نظرتون اگر خود موردم رو داخل جعبه الکترونیکی ضد آب منتقل کنیم به پشت بام آنتن دهیش چطور میشه ؟
  چون من شنیده بودم مودم های فضای باز رو اگر داخل محدوده مودم داخلی استفاده کنیم تداخل ایجاد میشه٫ اما به نظرتون خود مودم دخلی رو در فضای باز نصب کنیم چی ؟!

  ممنون

  • با سلام و احترام
   ممنون بابت نظر شما این هم یک پیشنهاد بود که برای ما محترم هستش …
   امکان انتقال مودم به مکان باز وجود دارد البته در صورت استانداردهای لازم ..
   معمولا ساختار مودمهای داخلی با مودمهای بیرونی فرق میکنه و تغییر در عملکرد انها امکان بروز مشکل خواهد شد .

 5. با سلام مهندس عزیز تو روستا میخوام دزدگیر نصب کنم اماتو اتاق سیگنال خیلی ضعیفه یا اصلا نداره اما تو حیاط بد نیست به نظر شما چکار کنم

 6. سلام مودم من TD-LTE ایرانسل است وجای برای زدن تقویت کننده نداره چیکار کنم مدلش GP-2101Plus

  • محسن احمدی تبار

   سلام
   متاسفانه در این مورد کار زیادی نمی توان انجام داد، اینترنت های دیگر همچون مبین نت یا همراه اول را امتحان کنید.

 7. با سلام خدمت جناب مهندس،ببخشید برای تنظیم گزینه انتن خارجی روی مودم tf i60 چیکار باید کرد،چون روی گزینه setting که میزنین هیچ اتفاقی ثورت نمیگیره البته با ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ برنامه هووای های لینک هم نصب کردم که اصلا گزینه انتن خارجی روش نداره

 8. با سلام

  ببخشید چطور میشه تنظیمات مودم tf i60 رو به آنتن خارجی تغییر داد؟

 9. سلام
  این مدل AG001 که میفرمایید قدرتش در چه حدود هست ؟ دسیبل
  یه b612 دارم نیاز به تقویت سیگنال داره
  تشکر

  • سلام دوست عزیز
   انتن تقویت کننده مودم مدل ag001 با کمک مهندسین بسیار مجرب ساخته شده است و قدرت این انتن رو واقعا میبایست در موقعییت خوبی تست کرد تا جواب قانع کننده ای از این انتن به دست اورد .

 10. سلام من امروز مودم tf i60 خریدم. از ۵ تا چراغ آنتن مودم سه چراغش روشنه. سرعت دانلودمم پایینه حدود ۸۰۰ ۹۰۰ کیلوبایته که بعضی وقتا گیر هم میکنه. یعنی یه ثانیه گیر میکنه دانلود بعد روباره شروع میکنه دانلود کردن و این کار هی تکرار میشه. بعنضی وقتا هم سرعت خوبی دارم ولی جالبیش اینجاست تفاوت سرعت دانلودش زیاده. یعنی از ۸۰۰ یه دفعه میره یک مگ و چهارصد.
  میخواستم بدونم با نصب آنتن خارجی سرعت دانلود بهتر میشه؟ آخه میگن فقط قدرت وای فای رو افزایش میده.
  در ضمن جز اون آنتن رومزی ای که به بقیه پیشنهاد دادین از آنتن های مدادی نمیشه استفاده کرد؟

 11. با سلام خدمت جناب مهندس احمدی تبار عزیز
  من یک مودم tf i60 گرفتم خواستم ببنم بهترین انتن خارجی برای این مودم چی هست و این مودم به چه طریق انلاک میشه

  • با سلام و احترام
   بهترین انتن برای مودم شما از نظر بنده انتن تقویتی هستش که ما چند ماهی هستش که توی سایت موجود کردیم AG001این انتن با قیمتی بسیار مناسب داره عرضه میشه و مشتریان هم راضی هستند
   در مورد انلاک کردن مودم هم باید گفت که میشه انجام داد ولی شرایط و قوانین تامین کنندگان رو هم باید در نظر گرفت .

  • با سلام و احترام
   دوست عزیز بهترین انتن برای مودم شما بنا به تجربه در فروش انتنهای مختلف من این انتن رو به شما پیشنهاد میدم:تقویت کننده انتن برای مودم تقویت کننده انتن شما میتونید با خوندن تمام اطلاعات یک انتن بسیار مناسب برای مودمتون تهیه کنید
   و درمورد انلاک کردن مودم نیز باید گفت که این امر غیر قانونی هستش و بهتون پیشنهاد نمیدم و لطفا به همون اپراتور که مربوط به فروش مودم هستش مراجعه بفرمایید .

  • با سلام و احترام دوست گرامی
   بهترین انتن خارجی برای مودم شما به پیشنهاد بنده طی تجربه در فروش بهترین انتن برای مودمها این مدل رو بهتون پیشنهاد میدم : وشما میتوانید با مطالعه دقیق درباره خصوصیات این انتن تصمیم دقیق تری در خریدتون داشته باشید
   در خصوص انلاک کردن مودم رومیزی شما باید گفت که این کار از نظر قوانین سایت ها وشرکتها غیر قانونی بوده و لطفا با مراکز اصلی مشورت بفرمایید .

 12. با سلام من یه مدم i40 A1 ایرانسل TD-LTE دارم و جای آنتن نیز ندارد چه نوع آنتنی میتوانم انتخاب کنم برای تقویت

 13. با سلام…
  من مودم TF-i60 ایرانسل دارم و اونو بالای پنجره گذاشتم، با این شرایط، یک خط ۴G داشت ک سرعتش قابل قبول اما پایین بود. دیروز یک آنتن مودم تخت w435dBi Flat Panel 3G/4G ،W435 که تو مقالتون هم گفته بودین خریدم و نصب کردم اما وقتی آنتن رو میذارم بالای پنجره، مودم همون یک آنتن رو هم نداره! تنظیمات مودم هم به درستی روی آنتن خارجی تنظیم شده و اوکیه؛ البته اینم بگم روی ۳G خوب جواب میده اما من ب قصد تقویت ۴G این آنتن رو خریدم!
  میخاستم بپرسم که میتونم این آنتن که داخلی هست رو به عنوان آنتن خارجی و برروی پشت بام استفاده کنم؟ یک سایبان مناسب هم براش تهیه میکنم و از لحاظ باد و بارون و آفتاب مشکلی نیست فقط میخاستم بدونم که کار آنتن خارجی رو برام انجام میده یا اگه کلا آنتن خارجی میخریدم بهتر بود؟

  • با سلام و احترام
   انتنی که شما خریداری کردید کاملا مناسب برای مدل مودم شماست
   البته موقعیت انتن دهی از لحاظ دکلهای مجاور شما باید کاملا مناسب باشند که هم مودم و هم انتن بهترین کارایی رو نسبت به توانایی که دارند رو به شما نشون بدن
   در مورد بیرون گذاشتن انتن هم باید گفت که اگه مشکلی از لحاظ باران و تغییرات جوی براش پیش نیاد باید گفت که بیرون هم میشه استفاده کرد بابت خریدن انتن خارجی بازهم تاکید باید کرد که موقییت انتن دهی شما هم میبایست حدودا مناسب باشد .

   • سلام و درود؛ خیلی ممنون و متشکرم از لطف و توجهتون و پاسخی ک دادین.
    منظور دقیقتون رو از موقعیت آنتن دهی متوجه نمیشم؛ ببینید الان اگه من با گوشی برم روی پشت بام، ن تنها ۴G بلکه چهارتا خط ۴.۵G یا همون +LTE دارم و با تست سرعتی که انجام دادم، سرعتی حدود ۵ مگابایت بر ثانیه رو پشت بام و با گوشی داشتم…
    آنتنی هم که عرض کردم رو همونجایی ک با گوشی ایستاده بودم نصب کردم و جهت آنتن رو به دکل هست…
    ازکابل ۱۰ متری تمام مس گرون قیمت باکیفیت هم استفاده کردم و از کنار سیم برق هم عبور نکرده؛ اما نمیدونم چرا وقتی سیم آنتنو تو خونه ب مودم وصل میکنم، بازم اصلا فرقی نمیکنه 🙁
    حقیقتش من توی روستا زندگی میکنم و روستا تقریبا توی گودی هست و از شهر فاصله داره…
    بخاطر همین رو پشت بام سرعت و آنتن دهی عالیه اما داخل خونه نه….
    داخل خونه فقط ۳G آنتن میده ک اونم سرعت قابل قبولی نداره حتی با آنتن هم سرعت ۳G فرقی نمیکنه! و من اون آنتن رو خریدم که رو پشت بام نصب کنم و بتونم از ۴G یا ۴.۵G استفاده کنم یا حداقل سرعت ۳G افزایش پیدا کنه 🙁

    با این شرایطی که برای من بوجود اومده، واقعا ممنونتون میشم اگه در صورت امکان راهنمایی بفرمایین

    • سلام دوست عزیز
     من خلاصه بگم بهتون شما درست در موقعیت انتن دهی از دکل قرار دارید ولی به گفته خودتون در جای گودی قرار گرفتید میتونید انتن رو انتقال بدید به بالای پشت بام
     و تاکید کنم که چون انتن مخصوص بیرون نیست باید مواظب باشید که تحت شرایط تغییر کرده مشکلی برای انتن شما به وجود نیاد ایشالا که بهتر بشه و بتونید جواب بهتری ازش بگیرید

     • سلام عزیزم
      ممنونم از شما که ما رو لایق دونستید و ازمون راهنمایی خواستید ایشالا که موفق و سربلند باشید .

    • سلام دوست عزیز
     من قبلا هم عرض کردم شما متاسفانه در محدوده گودی قرار گرفتید که از دکل مجاورتون سیگنالهای اینترنت رو بد دریافت میکنید راه هایی رو که شما امتحان کردید رو من مطالعه نمودم
     و از شما میخوام که انتن رو به بالای پشت بام انتقال بدید البته با افزایش کابل مناسب و استاندارد و در معرض باد و باران و شرایط جوی بدی قرار نگیره امیدوارم که مشکل انتن دهی شما بهتر بشه اگه نشد باز میشه انتن هایی باتوانایی بالاتری خریداری کرد

 14. سلام مهمدس بهترین آنتن برای مودم Huawei B612چیه مودم از مبین نت گرفتمTDLTEهستش

  • سلام و عرض ادب
   دوست گرامی بهترین انتنی که میتونم بهتون درحال حاضر معرفی کنم انتنی هستش که در سایت راستین بازار میتونید ببینید با قابلیت بسیار بالا و درصد بسیار بالایی از رضایت مندی مشترکین
   مدل این انتن هستش AG001 .

 15. سلام آقای احمدی تبار بنده قصد خریداری آنتن دارم بهترین و میشه موثر ترین آنتن برای مودم Huawei B612چیه .
  مکدم روی باند مبین نت تنظیم شده

 16. با سلام و تشکر از راهنمایاتون….ببخشی میشه از انتن مودم adslکه قابل جدا شدن هست با تبدیل کانکنور sma به ts9اون رو بهئعنوان تقویت کننده ۴g مودم هواویe5577cs-321استفاده کرد؟ و سوال دیگه اینکهمیزان سیگنال بین سه تا چهار خط از ۵خط می باشد ، ایا با استفاده از انتن تقویت کننده‌ی سیگنال ۴۹DBI میتونم به سیگنال کامل برسم؟

 17. سلام برای مودم ایرانسل مدل TF-i60 که چیپست Huawei داره کدوم آنتن بهتر جواب میده ؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین . یا حق ؟

 18. حمید علی اکبری

  با درود خدمت شما دوست گرامی.
  اول تشکر میکنم بابت مقاله ی بالا، خیلی مفید بود.
  و اینکه واسه اطمینان خاطر خواستم بفرمایید چه نوع آنتنی(داخلی و خارجی) واسه مودم D100 ایرانسل با کانوکشن TS9 مناسب هست. و سوال دوم اینکه آیا آنتن داخلی که مستقیم به خود مودم وصل میشه فقط باعث تقویت امواج wifi هست یا اینکه به عنوان تقویت گیرندگی و افزایش سرعت اینترنت استفاده میشود.
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر از شما.

 19. سلام مهندس
  من از مودم tp link mr 200 با سیم کارت ایرانسل استفاده میکنم سرعتم نوسان زیادی داره با اینکه سه خط رو مودمم انتن دارم ولی راضی نیستم سیم کارتم اعتباریه و در منطقه ده تهران هستم اگه بخوام انتن تقویت وصل کنم چی بگیرم اگه راهنمایی بفرمایید لطف کرده اید

 20. آنتن برای مودم مبین نت B612 هم دارید؟

  • سلام بله دوست عزیز شما میتونید با مراجعه به سایت راستین بازار و تماس با مسعول فروش سایت این انتن رو تهیه بفرمایید .
   موفق و پیروز باشید

 21. با عرض سلام و خسته نباشید، میخواستم بدونم برا مودم ایرانسل td-lte مدل td-i40 میشه از این آنتن ها استفاده کرد و پیشنهاد شما کدام هستش؟

 22. سلام و درود

  من از مودم هواوی E8372 استفاده میکنم که رو ۳G با استفاده از مودم ۴ خط سیگنال داره ، ۲ تا پورت TS-5 روی مودم هست

  میخاستم آنتن تقویت مودم بخرم از نوع TS-5، بالا خوندم که گفتین با اندکی اغماض میشه از کانکتور TS-9 به جای TS-5 استفاده کرد درسته ؟ اگه اینطوریه کدووم آنتن رو برای من پیشنهاد میکنین ؟ و اینکه آنتن تقویت کننده برای سیگنال ۳G کاربرد داره یا فقط میشه با اون ۴G رو تقویت کرد ؟

  با تشکر

  • سلام و درود بر شما
   می توانید از آنتـن تخت RB49 استفاده کنید.
   صد البته که بسیارز بهتر است که از کانکتور TS-5 استفاده کنید.

 23. سلام خسته نباشی من یک مودم هواوی مدل E5785 خریدم با فاصله زیادی که من از آنتن BTS دارم داخل خونه مودم اصلا انتن نداره ولی اگه بشت بام برم انتن میاد ضعیف هست مودم روی ۳g میره حلا چکار کنم ممنون میشم راهنمای کنی

  • مرتضای عزیز، مودم همراه هواوی مدل E5785 دو ورودی آنتن با کانکتور TS-9 دارد و شما میتوانید با استفاده از یک آنتن تقویتی مناسب اینترنت باکیفیت بهتری دریافت کنید.
   البته در چنین شرایطی بهتر بود مودم مخصوص فضای خارجی یا دست کم رو میزی تهیه کنید. امتحان کردن سیم کارت های دیگر نیز ضرر ندارد.

 24. سلام و درود

  من از مودم هواوی E8372 استفاده میکنم که رو ۳G با استفاده از مودم ۴ خط سیگنال داره ، ۲ تا پورت TS-5 روی مودم هست

  میخاستم آنتن تقویت مودم بخرم از نوع TS-5، بالا خوندم که گفتین با اندکی اغماض میشه از کانکتور TS-9 به جای TS-5 استفاده کرد درسته ؟ اگه اینطوریه کدووم آنتن رو برای من پیشنهاد میکنین ؟ و اینکه آنتن تقویت کننده برای سیگنال ۳G کاربرد داره یا فقط میشه با اون ۴G رو تقویت کرد ؟

  با تشکر

 25. سلام جناب احمدی تبار
  من از مبین نت سرویس TD-LTE را خریداری کرده ام به همراه یک مودم هواوی مدل b612s-25d

  لطف بفرمائید بنده را راهنمایی کنید بهترین آنتن برای من کدام است؟
  با تشکر

  • سلام و عرض ادب
   مودم هواوی B612 بسیار مودم خوب و قدرتمندی‌ست.
   در مورد آنتن مورد نیاز باید عرض کنم که تقریبا می توان از هر آنتن با کانکتور SMA استفاده کرد اما طبیعتاً هرچه بهره یا Gain آنتن بالاتر باشد بهتر است. البته قیمت نیز با بالا رفتن بهره ی آنتن افزایش می یابد.
   البته از آنجا که نوع فرکانس و عملکرد TD-LTE قدری با LTE متفاوت است، انتخاب نوع آنتن کمی دشوارتر خواهد بود. اما به زودی این موضوع بررسی و نتایج آن در همین بلاگ منتشر خواهد شد.

 26. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من مودم مبینت مدل huawei b612 رو دارم ولی به خاطر انتن دهی ضعیف (از پنج چراغ یکی یا دوتا روشنه)انتن lf_ant4g01رو گرفتم ولی با این حال هیچ فرقی در انتن دهی ایجاد نشده میخواستم ببینم ایا تنظیمات نرم افزاری خاصی داره برای مودم یا نه و مشکل چی میتونه باشه

  • سلام و عرض ادب
   باید عرض کنم که بزودی آنتن های OMNI و تخت رابا مودم huawei b612 امتحان کرده و نتایج آن به اطلاع شما عزیزان می‌رسد.

   • سلام. اول اینکه ممنون بابت مطالبی که نوشتید. میخواستم بپرسم برای مودم b612 آنتنی امتحان کردید؟

   • سلام خواهش میکنم ازتون آنتن واسه مودم b612 مبین نت معرفی کنید خیلی دارم اذیت میشم ممنون میشم هر چه زودتر جواب دهید

   • سلام, محبت مي كنيد آنتن مناسب مودم huawei b612 براي اينترنت TD-LTE معرفي نماييد.

    • سلام
     بهترین انتنی که در حال حاضر ما به مشتریان پیشنهاد میدیم و خوشبختانه عملکرد خوبی هم داشته انتن AG001 هستش که میتونید از سایت راستین بازار سفارش بدید .

 27. سلام وخسته نباشید خدمت شماومطلب خیلی عالی بود. من یک مودم tishknet -mt33هواوی یاهمون E5577خریدکردم ومشکلم اینکه وقتی مودم میره روی حالت ۳gداخل گوشیم مینویسه اتصال بدون اینترنت اینترنت ندارم واقعاهم وانتن ۴gکه میشه یک خونه انتن میاد وخیلی ضعیف است الان شما چه انتنی به من پیشنهاد میکنیدمحیط انتن دهی هم کاملا ضعیف است ویا مودم مشکل داره.باتشکر

  • محسن احمدی تبار

   سلام و درود بر شما
   گرامی حامد، بابت حُسن نظرتان سپاسگذاریم.
   جهت بهبود اینترنت مودم تان چند نکته زیر را یادآور می شوم:
   یکم، باید عرض کنم که مودم ۵۵۷۷ تیشک نت انصافاً مودم ارزنده‌ایست.
   دوم، برای حل مشکل ۳G شدن می توانید وارد کنسول تنظیمات مودم شده و از قسمت تنظیمات شبکه (از مسیر Setting > Dial-Up > Network Setting یا میانبر Connection Setting) گزینه‌ی Network Mode را روی حالت Only LTE یا Only 4G (متاسفنه عین عبارت را به خاطر ندارم اما حتماً باید یکی از این دو باشد) قرار داده و دکمه Save (ذخیره) را بزنید.
   سوم، برای بهبود سیگنال دریافتی مودم ۵۵۷۷s، از میان آنتن های موجود، بیش از همه آنتن تقویت کننده‌ی سیگنال ۴۹DBI را توصیه می‌کنم. چراکه شخصاً این آنتن را با مودم هواوی ۵۵۷۷s-932 امتحان کرده‌ و نتایج قانع کننده‌ای گرفته‌ام.
   البته ذکر این مورد نیز الزامی‌ست که نباید تصور کرد که استفاده از آنتن می تواند معجزه کند! برای مثال برخی از دوستان انتظار دارند به محض اینکه کانکتور آنتن را به مودم وصل کنند،میزان آنتن دهی مودم از صفر به صد در صد برسد! به بیان ساده، اگر مودم شما در محیط خاصی حداکثر یک خط آنتن داشته باشد، با اتصال کانکتورها و تنظیم آنتن در جهت مناسب، تعداد خطوط آنتن مودم یک یا دو خط اضافه می شود.
   امیدوارم این پاسخ مفید واقع گردد.
   منتظر اعلام نتیجه‌ از سوی شما هستیم.
   موفق و پیروز باشید.

 28. سلام
  خسته نباشید
  میخواستم ببینم از آنتن هایی که معرفی کردید کدام یک برا مودم TD-LTE مبین نت airmaster 3000 کار میکند

 29. یک سوال دیگه
  دانگل ۳۳۷۲ ایرانسل هم آنتن میخوره؟ ممنونم از پاسخگویی

 30. سلام دوباره برای مودم همراه netgear 782s و مودم دانگل هواوی e8372 چه آنتنی پیشنهاد می دهید؟ اگر یک آنتن با کانکتور TS-9برای مودم ۷۸۲ بخرم آیا برای دانگل ۸۳۷۲ هم استفاده داره

  • محسن احمدی تبار

   سلام مجدد
   کانکتور مودم های همراه اغلب از نوع TS-9 است. اما کانکتور دانگل ۸۳۷۲ از نوع TS-5.
   این دو کانکتور بسیار شبیه هم اند. فقط TS-5 به مقدار بسیار کمی از TS-9 کوچکتر است، به طوری که با اندکی اغماض میتوان از کانکتور TS-9 برای هر دو استفاده کرد.

 31. با سلام خدمت جناب مهندس احمدی تبار
  من یک مودم i60 ایرنسل دارم که هم LTE و TD LTE را ساپورت میکنه
  از نظر پوشش منطقه ای هر دو را جواب میدهد فقط میخواستم راهنماییم کنید چه نوع انتن تقویتی بخرم که خوب باشد و روی این مودم خوب عمل کند
  با تشکروسپاس

  • محسن احمدی تبار

   سلام و عرض ادب
   جناب مباشری عزیز، ضمن خوش آمدگویی به شما دوست گرامی باید عرض کنم هرچه که تا آنجا که به یاد دارم مودم i60 ایرانسل کانکتور آنتن خارجی نداشته و لذا نمی توان بدان آنتن وصل کرد.
   اگر اشتباه میکنم لطفا بنده را تصحیح کرده و بفرمایید نوع کانکتور آن کدام است؟

   • سلام
    این مودم قابلیت اتصال آنتن خارجی دارد ولی پشت یک درپوش قرار گرفته که مشخص نباشد.
    کانکتور آن شبیه sma است با این تفاوت که رزوه پیچ آن بر عکس است. یعنی کانکتور آنتن خارجی بزرگتر ار فیش ورودی مودم است و رزوه اش باید از داخل دور فیش مودم بپیچد.

    حال نوع کانکتور را شما تعیین کنید. و بهترین آنتن مرتبط بازار را معرفی کنید.
    باتشکر

    • سلام و درود بر شما
     متاسفانه مدل مودم را نفرموده اید اما از آنچه نوشته اید بر می آید که منظورتان نوعی مودم رومیزی ست.
     برای این نوع مودم ها به طور معمول آنتن با کانکتور SMA و از نوع نری استفاده می شود. کانکتور نری همان است که یک مهره داشته و به طور آزاد حول محور آنتن می چرخد.

    • سلام و درود بر شما
     متاسفانه مدل مودم را نفرموده اید اما از آنچه نوشته اید بر می آید که منظورتان نوعی مودم رومیزی ست.
     برای این نوع مودم ها به طور معمول آنتن با کانکتور SMA و از نوع نری استفاده می شود. کانکتور نری همان است که یک مهره داشته و به طور آزاد حول محور آنتن می چرخد. عکس زیر را ببینید:

     تصویر کانکتور آنتن (SMA) برای مودم رومیزی

 32. سلام مهندس
  مقاله مفیدی بود
  من یک آنتن از شما خریدم . خوب کار میکرد اما کابل اضافه کردم اما کانکتوری که به ته کابل زدم محکم نمیشه راحت درمیاد
  باید چکار کنم.

  • محسن احمدی تبار

   سلام و درود بر شما جناب حسین پور
   بابت حسن نظرتان بسیار ممنون و سپاسگذارم.
   در خصوص سوالتان نیز باید عرض کنم که اول باید چک کنید که قطر کابل و کانکتور متناسب باشند. دوما اگر دقت کنید به همراه هر کانکتور استوانه ای (به اندازه ی بخش وصل شونده به کابل) هست که پس از اتصال صحیح کابل و لحیم کاری، باید آنرا روی کابل پرس کرد.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *