راهنمای خرید مودم همراه ۴G و ۳G؛ بهترین مودم همراه کدام است؟

در ادامه‌ی راهنمای جامع خرید مودم، پرطرفدارترین مودم های نسل سوم و چهارم (۳G و ۴G)، یعنی مودم همراه را از جنبه‌های مختلف در این مقاله بررسی می‌کنیم. سپس بهترین مدل‌های موجود در بازار را بر اساس مشخصات فنی و قیمت مودم، دسته بندی و معرفی خواهیم کرد. برای مشاهده و خرید انواع مودم های همراه به سایت راستین بازار مراجعه کنید.

چرا مودم همراه؟ کدام مودم همراه؟

مودم دانگل، همراه، یا رومیزی؟ ۴.۵G ،۴G ،۳G یا TD-LTE؟ بهترین مودم کدام است؟ کدام یک برای من مناسب تر است؟

برای انتخاب و خرید مناسب‌ترین و بهترین مودم، پیش از هر چیز می‌بایست الگو، مقدار و نوع مصرف ایترنت خود و نیز انتظاراتی را که از مودم داربد دقیقاً مشخص کنید. با پاسخ به سوالاتی مانند مواردِ زیر می‌توان دریافت که آیا مودم همراه مناسب شماست یا خیر؟ اگر به مودم همراه نیاز دارید، آنگاه مناسب‌ترینِ آنها برای شما کدام است؟ این مودم همراهِ مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

نوع و مقدار مصرف اینترنت شما چیست؟ خانگی‌ست یا اداری؟

آیا بیشتر اوقات از مودم در یک مکان ثابت استفاده می‌کنید یا مجبورید از آن در مکان های مختلف استفاده کنید؟

محلی که در آن از مودم استفاده می‌کنید تحت پوشش کدام شبکه‌ی ۴.۵G ،۴G ،۳G یا TD-LTE است؟ قدرت و کیفیت آنتن‌دهی در آنجا چقدر است؟

آیا ملزم به استفاده از سیم کارت یک اوپراتور هستید یا از سیم کارت همه ی اوپراتورها می توانید استفاده کنید؟

روزی چند ساعت مودم را روشن نگه می‌دارید؟ آیا لازم است مودم ۲۴ ساعته روشن بماند؟

تعداد دستگاه‌هایی که به مودم وصل خواهند شد چقدر است؟ چگونه به مودم وصل خواهند شد، با کابل یا WiFi؟

آیا غیر از کامپیوتر و گوشی دستگاه‌های خاصی مانند کنسول بازی، کارت خوان و تلویزیون هوشمند دارید که لازم است به مودم وصل شوند؟

میزان آشنایی و تجربه‌ی شما در استفاده از تجهیزات و فناوری هایی همچون مودم همراه و روترها در چه حدی‌ست؟

غیر از اتصال به اینترنت، کاربردهای دیگری، مانند ایجاد شبکه‌ی خانگی یا File Sharing، از مودم (روتر) انتظار دارید؟

مارک مودم (روتر) تا چه حد برایتان مهم است؟ حداکثر قیمت مودم چقدر باید باشد؟

پاسخ به هر یک از سوالات فوق می‌تواند نظرتان را به وجودِ دست‌کم یک ویژگی در مودمِ انتخابی، جلب یا سلب کند. طرح اینگونه سوالات باعث می‌شود که نیازتان را به طور دقیق شناخته و بر اساس آن، مودم مناسب خود را انتخاب کنید. برای مثال، فرض کنید بیشتر اوقات یک جا هستید. علاوه بر شبکه‌های ۳G و ۴G، تحت پوشش شبکه‌ی ۴.۵G نیر باشید، یک کامپیوتر بدون کارت شبکه‌ی وای فای، یک گوشی موبایل، یک هارد دیسک اکسترنال یا چاپگر، یک کنسول بازی و یک تلویزیون هوشمند دارید، از لحاظ قیمت نیز محدودیت ندارید و… . بدیهی‌ست که مودم دانگل یا مودم همراه مناسب این شرایط نیست. لذا بهترین انتخاب برای این شرایط می‌تواند یک مودم/روتر رومیزی از نوع CAT6 (4.5G) باشد که دارای مشخصات فنی زیر است:

 1. پورت LAN: برای اتصال کامپیوتر یا تلویزیون،
 2. شبکه WiFi: برای اتصال موبایل یا کنسول بازی،
 3. پورت USB: برای اتصال هارددیسک و اشتراک گذاریِ فایل های آن (File Sharing) یا چاپگر.

 

به عنوان مثالی دیگر، در نظر بگیرید شغلتان ایجاب می‌کند که زیاد سفر کنید، مثلاً خبرنگارید و ممکن است گاهی به مناطقی خارج از پوشش ۳G و ۴G سفر کنید. یک لپ تاپ، یک گوشی موبایل و یک دوربین دارید. در این صورت، خرید یک مودم همراه، با ظرفیتِ باتری بالا یا یک مودم-پاوربانک که علاوه بر شبکه‌های ۳G و ۴G از ۲G (GSM و GPRS) نیز پشتیبانی کند (مانند مدل آنباکس شده در قطعه فیلم بالا) منطقی‌تر می‌نماید از خرید یک مودم همراه با ظرفیت باتری پایین، یا حتی خرید مودمی از نوع LTE CAT6 که از شبکه‌ی ۴.۵G پشتیبانی می‌کند اما از ۲G نه!

 

چنانچه به هر دلیل امکان مطالعه‌ی این مقاله را ندارید، فایل پی دی اف (PDF) مقاله جهت دانلود و مطالعه‌ی آفلاین از لینک زیر قابل دریافت است:

 

مناسب‌ترین مودم همراه
مناسب‌ترین مودم همراه

 

در این راهنمای خرید مودم همراه سعی می‌شود که دسته‌ها و مدل های مختلف مودم (روتر)ها را متناسب با پاسخ‌های متفاوت به سوالات فوق بررسی و معرفی کنیم، با این امید که بتوانیم شما را به سمت خرید بهترین و مناسب ترین مودم سوق دهیم.

آنباکس یک مدل مودم همراه

انواع مودم‌های ۳G و ۴G LTE (سیم کارتی)

این مودم‌ها را می‌توان از نقطه‌نظرهای مختلفی دسته‌بندی کرد. برای مثال پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از نسل سوم یا چهارم، سازگاری با تمام اوپراتورها (آنلاک بودن یا نبودن)، قابلیت وای فای و غیره. اما اصلی‌ترین و کلی‌ترین نقطه‌نظر، از لحاظ ساختار و کاربرد آنهاست که عبارت‌اند از

 • مودم‌ دانگل (USB Dongle Modem)
 • مودم‌ همراه یا جیبی (Portable Hotspot or Mobile 3G/4G Modem)
 • مودم/روتر رومیزی (Desktop Wireless 3G/4G Modem-Router)

مودم‌های همراه ۳G/4G را در این پست، و دو نوع دیگر را در پست‌های بعدی بررسی می‌کنیم.

 

مودم‌ همراه چیست؟

مودم همراه
مودم همراه

مشخصه‌ی اصلی هر مودم همراه یا جیبی سبُکی، وجود باتری و شبکه‌ی بی‌سیم وای فای است. از آنجا که قابلیت‌های بسیار بیشتری را می‌توان در مقایسه با مودم‌های دانگل و رومیزی برای مودم‌های همراه متصور بود، لذا این نوع مودم از گستردگی و تنوع بسیار بیشتری نسبت به دانگل و رومیزی برخوردار است. در ادامه‌ی این راهنمای خرید مودم همراه، برخی از این قابلیت‌ها را برشمرده و تعدادی از مدل‌های موجود مودم همراه را بر اساس این قابلیت‌ها معرفی می‌کنیم.

مشخصات فنی و قابلیت‌هایی که پشتیبانی یا عدم پشتیبانیِ آنها مودم‌های همراه را از یکدیگر متمایز کرده و قیمت آنها را تعیین می‌کند عبارتند از: پشتیبانی از ۴G ،۳G ،۲G یا ۴.۵G، مدل چيپست، صفحه نمایش و نوع آن، ظرفیت باتری، امکان استفاده بدون باتری و تنها با اتصال به آداپتور، پاوربانک بودن، رابط های تعبیه شده، کانکتورِ آنتن خارجی، تعداد دستگاه‌های قابل اتصال، کارت حافظه و Wi-Fi Extender. جزییات این ویژگی‌ها به ترتیب زیر است:

۱) نوع و نسل شبکه‌ی اینترنت و باندهای فرکانسی مودم همراه:

۲G؛ شامل EDGE /GPRS / GSM،

۳G؛ شامل DC-HSPA+ / HSPA+ / UMTS،

 ۴G؛ شامل LTE / LTE FDD / LTE TDD در مودم های نوع LTE CAT4

یا ۴.۵G؛ شامل LTE Advance / LTE Advance2 در مودم های نوع LTE CAT6 و بالاتر.

حداکثر سرعت دانلود در مودم‌های LTE CAT4 برابر است با ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه و در مودم‌های LTE CAT6 که دارای قابلیت Carrier Aggregation یا تجمیع فرکانسی هستند، برابر با ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است.

باندهای فرکانسی‌ای که هر مودم همراه می‌تواند پشتیبانی کند نیز عبارتند از: ۸۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۵۰۰، ۱۹۰۰، ۲۱۰۰، ۲۳۰۰، ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز (Mhz).

ناگفته پیداست که هرچه یک مودم همراه از تعداد بیشتری از نسل ها و باندهای فرکانسیِ فوق پشتیبانی کند، کارایی و بالطبع، قیمت بالاتری خواهد داشت.

۲) استاندارد شبکه‌ی بی سیم (Wireless Network) یا وای-فای:

۸۰۲.۱۱ شامل پروتکل های g ،b ،ac ،a یا n.

به‌طور خلاصه، هر کدام از استانداردها و پروتکل های فوق تعیین کننده‌ی برد و نرخ انتقال داده تحت شبکه‌ی وای-فای است. برای مثال سرعت انتقال داده در وای فای نوع n، می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ مگابایت بر ثانیه باشد.

شبکه‌ی بی سیم هر مودم (Wi-Fi) می تواند تحت یک یا چند پروتکل کار کند. برای مثال مودمی که استاندارد بی‌سیم آن ۸۰۲.۱۱a/ac/b/g/n باشد، از همه‌ استانداردهای فوق پشتیبانی کرده و نسبت به مودمی که مثلا استاندارد بی سیم آن ۸۰۲.۱۱a/b/g است ارجح‌تر است. به عبارت ساده‌تر، می‌توان گفت عمق، برد و سرعت وای فایِ در مودم اول بیشتر است.

۳) محدوده‌ی فرکانس کاری شبکه‌ی وای فای مودم (WiFi Frequency):

۲.۴ گیگاهرتز (GHz)

یا ۵ گیگاهرتز.

تفاوت این دو نیز در برد، عمق و سرعت وای فای (بسته به استانداردهای مطرح شده در بند قبل) است. محدوده‌ی فرکانس وای فای در بیشتر مودم‌های همراه از نوع ۲.۴ گیگاهرتز (GHz) است. البته برخی مدل‌ها از وای فای با فرکانس ۵ گیگاهرتزی هم پشتیبانی می‌کنند که به این مودم ها اصطلاح Dual Band (دو بانده) اطلاق می‌گردد.

۴) استفاده از مودم برای افزایش برد وای فایِ مودم/روتر دیگر (Wi-Fi Extender):

برخی مودم‌های همراه می‌توانند به عنوان WiFi repeater (وای فای ریپیتر) کار کنند. فرض کنید یک روتر وای-فای دارید که برد آن کم است. در این حالت می‌توان با استفاده از قابلیت WiFi Extender برد آن را دوبرابر کنید. مدل های Huawei E5577s-321/932 و برخی دیگر از مارک هواوی دارای این قابلیت‌اند.

۵) رابط‌ها، پورت‌ها و کانکتورهای مودم همراه:

مودم‌های همراه ‌می‌توانند دارای رابط‌های زیر باشند:

پورت USB (یو اس بی)؛

برای شارژ باتری و اشتراک‌گذاری اینترنتِ مودم با کامپیوتر یا روتر، در تمام مودم‌های همراه وجود دارد. البته در تعداد اندکی از مدل‌ها برای اشتراک‌گذاری فایل نیز بکار می‌رود.

پورت LAN Ethernet RJ-45؛

جهت اتصال مودم همراه به کامپیوتر و سایر دستگاه‌ها همچون روتر و سوئیچ بکار می‌رود. این پورت در تعداد انگشت‌شماری از مودم های همراه وجود دارد. از این گونه اند: Huawei E5770 ،Huawei E5730 ،ZTE MF903 و Net 2 Millennium.

کانکتور آنتن خارجی (Antenna Connector)؛

جهت تقویت سیگنال‌های ۳G/4G و وای فای. این کانکتور در اکثر مودم‌های همراه موجود، و از نوع TS-9 می‌باشد.

اجزای یک مودم همراه
اجزای یک مودم همراه

 

۶) ظرفیت باتری مودم همراه:

از آنجا که بدون باتری چیزی به نام مودمِ همراه معنا ندارد، لذا وجود باتری را می‌توان مهم‌ترین وجه‌تمایز و قابلیتِ مودم‌های همراه دانست. ظرفیتِ باتری برحسب ميلي‌آمپر ساعت (mAh) تعیین می‌گردد. مودم‌های Huawei E5577s-321/932 با ۳۰۰۰mAh و Netgear 790s با ۲۹۳۰mAh و ZTE MF93D با ۲۸۰۰mAh از نمونه های با ظرفیت بالا هستند.

۷) قابلیت استفاده از مودم به عنوان پاوربانک:

مدل‌هایی از مودم همراه، با ظرفیت باتری بیش از ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت، در بازار موجودند با نام مودم-پاوربانک همراه. مودم‌-پاوربانک‌های Huawei E5770 ،Huawei E5730 یا Xiaomi ZMI MF855 از این گونه‌اند.

۸) قابلیت روشن شدن با آداپتور (برق مستقیم) و بدون باتری:

تعداد معدودی مودم همراه این توانایی را دارند که بدون باتری و تنها با اتصال آداپتور (USB) روشن شده و کار کنند (مانند مودم رومیزی). استفاده از این قابلیتِ مفید طول عمر باتری مودم را به مقدار قابل توجهی بیشتر می‌کند. مودم‌های Netgear Sierra 754s و Netgear Sierra 760s، تولیدِ مارک نت‌گیر این قابلیت را دارند.

این ویژگی در مدل‌های جدیدتر در حال منسوخ شدن است! حتماً متعجب شده و می‌پرسید چرا باید این قابلیت مفید حذف شود؟ پاسخ این است که پیشرفت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری باعث شده است که شرکت‌های تولیدکننده به الگوریتم‌هایی دست یابند که خودِ مودم، یا گوشی موبایل، باتری را در صورت نیاز، از مدار خارج کنند. اغلب مودم‌های همراه مارک هواوی، مانند Huawei E5577s یا E5573c، این گونه‌اند.

۹) صفحه نمایشِ اطلاعات مودم همراه (LCD):

مودم‌هایی که دارای صفحه نمایش‌اند، اطلاعات مربوط به میزان شارژ باتری، وضعیت آنتن دهی، نام شبکه‌ی وای-فای (SSID)، رمز آن (WiFi Key)، تعداد کاربران متصل به مودم و امثال اینها را نمایش می‌دهند. این صفحه نمایش در تعداد معدودی از مودم‌ها لمسی بوده که می‌توان از طریق آن تنظیمات مودم را تغییر داد. از این نوع می‌توان مودم های ۷۸۲s و Netgear 790s را نام برد.

۱۰) پشتیبانی از کارت حافظه یا هارد دیسک اکسترنال:

جز چند مدل، در اکثر قریب‌به‌اتفاق مودم‌های همراه یک شیار برای پشتیبانی از کارت حافظه و به منظور اشتراک گذاریِ فایل (File Sharing) تعبیه شده است. در برخی مدل‌ها نیز که فاقد این شیارند، مانند Netgear 782s و Netgear 790s، می‌توان با اتصال حافظه‌های خارجی، مانند هارددیسک اکسترنال، به اشتراک گذاری فایل‌ها پرداخت. به‌ویژه در مورد Netgear 790s که از USB3 (پورت یواس‌بی ورژن ۳) پشتیبانی می‌کند، سرعت اشتراک گذاری اطلاعات هارد در حدی‌ست که میتوان از آن به‌عنوان دیتاسنتر (Data Center) استفاده کرد.

۱۱) قابلیت قفل روی شبکه‌های ۲G ،۳G یا ۴G:

گاهی لازم است مودم را روی یکی از شبکه‌ها (بیشتر اوقات ۴G) قفل کرد. این قابلیت در مناطقی که سیگنال ناپایدار بوده و مودم مدام از ۴G به ۳G یا ۲G سوئیچ می‌کند، بسیار مفید است. این مورد از ویژگی‌های فرم‌ور (Firmware) مودم است.

۱۲) پشتیبانی از SMS و USSD:

تقریباً تمامی مودم های همراه از دریافت و ارسال پیامک (SMS) پشتیبانی می‌کنند. اما مدل‌هایی که از USSD بسیار کم هستند. با این قابلیت می‌توان از کدهای دستوری مربوط به اوپراتوری که سیم کارت آن روی مودم نصب است استفاده کرد. مثلاً می‌توان باقیمانده‌ی بسته‌ی اینترنتِ فعال را مشاهده کرد یا بسته‌های جدید خرید. از مدل‌هایی که از USSD پشتیبانی می‌کنند می‌توان مودم همراه Huawei E5577s و Huawei E5573s (در برخی فرم‌ورها) را نام برد.

مودم همراه
انواع مودم همراه

 

۱۳) سازگاری با سیم کارتِ یک یا تمام اوپراتورها (Locked or Unlocked):

آنلاک (unlocked): به مودم هایی گفته می‌شود که با سیم کارت تمام اوپراتورها سازگارند.

لاک (Locked): هر یک از اوپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل مودم‌هایی سفارشی شده برای سیم کارت خود تولید و روانه‌ی بازار می‌کنند. آرم این اوپراتورها روی بدنه‌ی مودم قید شده است. از این دسته می‌توان مودم‌های ۵۵۷۳ همراه اول و LH96 ایرانسل را مثال زد.

۱۴) راه‌های تعامل با مودم؛ کنسول و نرم‌افزار اختصاصی:

هر مودم یا روتر دارای یک رابط کاربری گرافیکی است که فِرِم‌ور (Firmware) نام دارد. فرم‌ور در واقع نوعی نرم‌افزار شبیه سیستم عامل کامپیوتری است که کاربر می‌تواند از طریق آن به سادگی با مودم تعامل داشته و تنظیمات دلخواه خود را روی آن اعمال کند. به این واسط کاربری کنسول تنظیمات مودم یا پنل تنظیمات آن نیز می‌گویند. قبلاً در پست آشنایی با کنسول مودم/روترهای هواوی و راه اندازی و اعمال تنظیمات روی آنها کنسول مودم‌های هواوی را بررسی کرده ایم.

بعلاوه، هر یک از شرکت‌های تولیدکننده‌ی مودم همراه، نرم افزار و اپلیکیشن‌هایی اختصاصی برای مدیریت مودم‌های خود از طریق کامپیوتر و گوشی‌های اندروید و آیفون ارائه می‌دهند. معروف‌ترین آنها عبارتند از: (جهت دانلود مستقیم نرم افزار اختصاصیِ مودم همراهِ هر یک از برندها، روی عکس آن کلیک کنید.)

نرم‌افزار اختصاصی مودم هواوی
HUAWEI HiLink
نرم‌افزار اختصاصی مودم نت گیر
NETGEAR Mobile
نرم‌افزار اختصاصی مودم تی پی لینک
TP-Link tpMiFi
نرم‌افزار اختصاصی مودم تندا
Tenda Link
نرم افزار اختصاصی مودم دی لینک
D-link Mobile
نرم افزار اختصاصی مودم ودافون
Vodafone Wi-Fi
نرم افزار اختصاصی مودم شیاومی
Mi Wi-Fi

 

 

 

مزایای مودم‌های همراه

 • قابلیت حمل و جابجایی نامحدود
 • تنوع فراوان در مدل‌ها
 • بازه‌ی گسترده‌ی قیمت‌ها
 • استفاده‌ی بسیار آسان برای همه
 • قابلیت استفاده به عنوان نوعی حافظه‌ی همراه
 • کمک به افزایش دوام باتری در گجت‌های وصل شونده
 • قابلیت ایجاد شبکه‌های کوچک بی سیم با استفاده از وای فای (Wireless LAN)
 • استفاده به عنوان WiFi Repeater جهت افزایش برد شبکه‌ی وای فایِ دیگر مودم/روترها*

* این قابلیت تنها در برخی مدل‌ها و با نام Wi-Fi Extender موجود است.

مودم همراه
مودم همراه (جیبی)

معایب مودم‌های همراه

 • اضافه شدنِ یک گجت به گجت‌هایی که همواره باید شارژ کرده و با خود حمل کنید!

 

موارد استفاده از مودم همراه

نامِ مودم های همراه، خود به روشنی دلیل و موارد استفاده از آنها رو توضیح می‌دهد. اما ارائه‌ی چند مثال خالی از لطف نیست:

 • فرض کنید یک لپ‌تاپ، یک گوشی و یک تبلت داشته باشید (صد البته که بیشتر از اینها دارید!). احتمالاً می‌پذیرید که استفاده از یک مودم/روترِ شخصی که علاوه بر تأمین اینترنتِ مصرفیِ هریک از دستگاه‌ها، می‌تواند یک شبکه‌ی کوچک خصوصی، جهت ارتباط و اشتراک گذاری فایل بین آن‌ها، برقرار کند بسیار کارآمدتر، راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر از عدم استفاده از آن است. به‌ویژه که دیگر لازم نیست مدام Hotspot گوشی خود را روشن کنید. لذا عمر باتری گوشی بسیار بیشتر می‌شود.مثل مودم همراه ایرانسل مدل LH92 میباشد.
 • اگر به اطرافتان دقت کنید -یا حتی دقت نکنید!- خواهید دید که در حال حاضر هر فرد که دارای یک گوشی هوشمند باشد همواره در حال خرید بسته‌های اینترنتی برای آن است. برای مثال در یک خانواده‌ی ۴ نفری ممکن است ماهانه ۴ (و یا بیشتر) بسته اینترنت خریداری شود. در این شرایط، با استفاده از یک مودم همراهِ مشترک می‌توان یک بسته‌ی اینترنتی برای همه خرید. این کار مقدار مصرف را به مراتب هدفمندتر کرده و از لحاظ اقتصادی باعث صرفه جویی می‌گردد.
 • در نظر بگیرید که یک گوشی دارید که تنها ایراد آن عدم پشتیبانی از اینترنت نسل چهارم (۴G) باشد! از طرفی، به هر دلیل نمی‌خواهید برای تعویض آن هزینه کنید. اینجاست که یک مودم همراه ۴G (حتی ارزان‌ترینِ آنها) شما را از خرید گوشی جدید بی‌نیاز خواهد کرد.
  مودم همراه
  مودم همراه
 • یک مورد استفاده‌ی دیگر از مودم/روترهای همراه، که روزبه‌روز فراگیرتر می‌شود، تأمین اینترنت در خودرو است. در این مورد می‌توان از مودم همراهِ فندکی (مانند E8377 CarFi) نیز استفاده کرد.

 

استفاده از اینترنت مودم همراه به‌جای روشن کردن Hotspot گوشی موبایل (برای اشتراک گذاری اینترنت موبایل)، می‌تواند به طور چشمگیری از کاهش طول عمر باتری گوشی جلوگیری کرده و هزینه‌های خرید بسته اینترنتی را کمتر کند.

 

 

معرفی مهمترین ترین مارک ها و پرفروش‌ترین مدل‌های هر مارک بر اساس محدوده‌ی قیمت مودم همراه:

بسته به وجود هریک از قابلیت‌هایی که بیان شد، می‌توان مارک ها و مدل‌های مختلف را بر اساس قیمت به دسته‌های زیر افراز کرد:

تذکر: در جدول‌های زیر سعی شده است که ترتیب مدل‌های هر مارک از ارزان‌ترین مودم به گران‌ترین مودم (بالا به پایین) باشد. ترتیب نگارش مارک‌ها تصادفی‌ست. قیمت‌ها تقریبی‌ست.

 

مودم همراه با قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار تومان

مدل‌های موجود در بازار و قابلیت های آنها می‌تواند از این قرار باشد:

 
مارک تولیدکننده مدل قابلیت‌ها
Huawei (هواوی) E5832 ۳G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD
ZTE (زد تی ای) MF60 ۳G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD
Tenda (تندا) ۳G185 ۳G + باتری ضعیف + LCD

 

مودم همراه با قیمت از ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان

قابلیت های هر مدل از این دسته در جدول زیر قابل مشاهده است:

 
مارک تولیدکننده مدل قابلیت‌ها
Huawei (هواوی) E5221 ۳G + باتری ۱۵۰۰mAh + فقط سیم‌کارت MCI + بدون LCD + اپلیکیشن HiLink
E5330 ۳G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن HiLink
E5756 ۳G + پاوربانک + بدون LCD + اپلیکیشن HiLink + بدون کارت حافظه
TP-Link (تی پی لینک) M5250 ۳G + باتری ۲۰۰۰mAh + بدون LCD
M5360 ۳G + پاوربانک + LCD
D-Link (دی لینک) DWR720 ۳G + باتری ۲۰۰۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن EZ WiFi
DWR730 ۳G + باتری ۲۳۸۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن EZ WiFi
ZTE (زد تی ای) MF65 ۳G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD
+MF65 ۳G + باتری ۱۵۰۰mAh + با LCD
MF90 ۴G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD
NETGEAR (نت‌گیر) Sierra 754s ۴G + باتری ۱۸۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن NETGEAR Mobile

 

مودم همراه با قیمت از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

خصوصیات فنی مودم های همراه این دسته می‌تواند از این قرار باشد:

 
مارک تولیدکننده مدل قابلیت‌ها
Huawei (هواوی) E5573 ۴G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن HiLink (سه نسخه موجود است)
E5730 ۳G + پاوربانک + بدون LCD + پورت LAN + اپلیکیشن HiLink
R216H (Vodafone E5372) ۴G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن HiLink (سه نسخه موجود است)
TP-Link (تی پی لینک) M5350 ۳G + باتری ۲۰۰۰mAh + با LCD
M7300 ۴G + باتری ۲۰۰۰mAh + بدون LCD + بدون کانکتور آنتن خارجی
D-Link (دی لینک) DWR932 ۴G + باتری ۲۰۰۰mAh + با LCD کوچک + اپلیکیشن EZ WiFi
DWR932C ۴G + باتری ۲۳۸۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن EZ WiFi
ZTE (زد تی ای) MF93-D ۴G + باتری ۲۸۰۰mAh + با LCD
MF910 ۴G + باتری ۱۸۰۰mAh + با LCD (دو نسخه موجود است)
MF920 ۴G + باتری ۱۸۰۰mAh + با LCD
NETGEAR (نت‌گیر) Sierra 760s ۴G + باتری ۱۸۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن NETGEAR Mobile
Aircard 782s ۴G LTE Advanced باتری ۲۵۰۰ یا ۲۹۳۰mAh + با LCD لمسی + اپلیکیشن NETGEAR Mobile
Xiaomi (شیاومی) ZMI MF855 ۴G + پاوربانک + بدون LCD + اپلیکیشن Mi Wi-Fi
Tenda (تندا) ۴G185 ۴G + باتری ۲۱۰۰mAh + با LCD رنگی
GNET (جی نت) GM150-4G ۴G + باتری ۲۰۰۰mAh + با LCD رنگی
اوپراتوری Irancell LH92 ۴G + باتری ۲۶۴۰mAh + با Locked + LCD
Irancell LH96 ۴G + باتری ۲۵۰۰mAh + با Locked + LCD

 

مودم همراه با قیمت بیشتر از ۳۰۰ هزار تومان

مودم‌های مربوط به این دسته دارای قابلیت‌های بیشتر یا قوی تر از دسته‌ی قبل هستند. از قبیل ۴G LTE (FDD+TDD) بودن یا ۴.۵G (LTE Advance 1,2) بودن، باتری‌ یا پاوربانک‌های قوی‌تر، LCD یا سایر قابلیت‌ها:

 
مارک تولیدکننده مدل قابلیت‌ها
Huawei (هواوی) E5372s ۴G + باتری ۱۷۸۰mAh + با LCD + WiFi Extender + اپلیکیشن HiLink
(Vodafone E5372) R215
۴G + باتری ۱۷۸۰mAh + با LCD + ناسازگار با HiLink
E5575s ۴G + باتری ۱۵۰۰mAh + بدون LCD + پایه‌ و شارژر مغناطیسی + ناسازگار با HiLink
E5577c ۴G LTE(FDD/TDD) + باتری ۱۵۰۰mAh + با LCD + WiFi Extender + اپلیکیشن HiLink
E5577c (bolt, fastlink) ۴G + باتری ۱۵۰۰mAh + با LCD + WiFi Extender + اپلیکیشن HiLink
E5577s-321, E5577s-932 (Tishknet) ۴G + باتری ۳۰۰۰mAh + با LCD + WiFi Extender + اپلیکیشن HiLink (زیرمدل ۹۳۲ از نوع LTE Advanced CAT4 است)
E5770 ۴G + پاوربانک + با LCD + اپلیکیشن HiLink + پورت LAN + دستبند USB
E5771 ۴G + پاوربانک + بدون LCD + اپلیکیشن HiLink + دستبند USB
E5785 ۴G LTE Advanced CAT6 + باتری ۳۰۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن HiLink + وای فای Dual Band
E5786 (Vodafone) ۴G LTE Advanced CAT6 + باتری ۳۰۰۰mAh + با LCD + ناسازگار با HiLink + وای فای Dual Band
E5885 ۴G LTE CAT6 + پاوربانک + با LCD + اپلیکیشن HiLink + وای فای Dual Band + دستبند USB + دارای NFC
TP-Link (تی پی لینک) M7310 ۴G LTE(FDD/TDD) + باتری ۲۰۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن TPMiFi + وای فای Dual Band + بدون کانکتور آنتن خارجی
M7350 ۴G LTE Advanced CAT4 + باتری ۲۰۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن TPMiFi + وای فای Dual Band + بدون کانکتور آنتن خارجی
M7450 ۴G LTE Advanced CAT6 + باتری ۳۰۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن TPMiFi + وای فای Dual  Band + بدون کانکتور آنتن خارجی
M7650 ۴G LTE Advanced CAT11 + باتری ۳۰۰۰mAh + با LCD + اپلیکیشن TPMiFi + وای فای Dual Band + بدون کانکتور آنتن خارجی
D-Link (دی لینک) DWR932C E1 ۴G + باتری ۲۰۰۰mAh + بدون LCD + اپلیکیشن EZ WiFi
DWR932 D2 ۴G LTE(FDD/TDD) + باتری ۲۳۸۰mAh + با LCD + اپلیکیشن EZ WiFi
NETGEAR (نت‌گیر) Aircard 790s ۴G LTE Advanced CAT6 + باتری ۲۵۰۰ و ۲۹۳۰mAh + با LCD لمسی + USB3 + اپلیکیشن NETGEAR Mobile
اوپراتوری Irancell CA60 ۴G LTE Advanced CAT6 + باتری ۲۵۰۰mAh + با Locked + LCD + وای فای Dual Band
Irancell FD-M60 ۴G LTE Advanced CAT6 + باتری ۳۰۰۰mAh + با Locked + LCD + وای فای Dual Band

 

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر، مطالعه‌‌ی مشخصات فنی مودم‌ها، مشاهده‌ی تصاویر و فیلم‌های مربوط به هریک و نیز جستجوی مدل‌های بیشتر، همیشه می‌توانید به سایت فروشگاه اینترنتی راستین بازار مراجعه فرمائید.

در بخش بعدیِ راهنمای خرید مودم، مودم‌های رومیزی ۳G/4G و TD-LTE بررسی خواهند شد. از توجه شما ممنونیم.

 

نظر شما در مورد مقاله‌ی پیش رو چیست؟

میانگین امتیاز - ۸۷%

۸۷%

امتیاز کل

مشارکت شما مخاطبان گرامی، ولو در حد یک رایِ پایین باعث بهبود کیفیت کار ما خواهد شد.

User Rating: ۴.۳۳ ( ۱۳۱ votes)
Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

37 نظر

 1. سلام. هواوی یک مبدل USB به Ethernet داره به اسم AF18 Ethernet Adaptor که من تو ایران پیدا نکردم جایی، میخواستم ببینم شما نمیتونید موجود کنید؟ بعد اینکه اگه مبدل دیگه ای به جز مبدل خود هواوی بخریم ، روی مودم کار خواهد کرد یا خیر؟

  • با سلام
   دوست عزیز لطفا با مراجعه به سایت راستین بازار در قسمت لوازم جانبی مودم و انتن ها
   میتونید در این قسمت بهترین انتن و کانکتورها رو مطالعه بفرمایید .

 2. سلام وقت بخیر.من نیاز به اینترنت پر سرعت دارم.در منطقه ای که من زندگی میکنم فقط میتوان از adsl مخابرات استفاده کرد.
  سوال بنده این است که به نظر شما من یه اشتراک پر سرعت مخابرات از نوع adsl با سرعت ۲ یا ۴ مگابیت بگیرم سرعتش بیشتره یا یه مودم ۴g رومیزی بگیرم و یه سیم کارت ۴g ایرانسل یا همراه اولusim روش بذارم سرعتش بیشتره؟
  متاسفانه محل زندگی من مودم های lte ایرانسل رو ساپورت نمکنه و مبین نت هم خیلی گرونه طرحاش.
  و سوال بعدیم اینه که سیم کارت های usim همراه اول رو فقط میشه روی مودمایی که خود همراه اول میده فعال کرد یا سایر مودم های توبازار هم میشه استفاده کرد؟برای ایرانسل چطور؟

  • سلام
   دوست عزیز جواب بنده در رابطه با سوالی که داشتید این هستش که شما میتونید یک مودم رومیزی تهیه کنید که انلاک باشه و از تمامی اپراتورها بشه ازش استفاده کرد و بهترین مودم رومیزی را از طریق لینک داده شده میتوانید یررسی بفرمایید .
   با تشکر از نظر شما دوست عزیز

 3. سلام وقت بخیر من یه مودم همراه میخوام بخرم منتهی میخوام ازش استفاده به عنوان رابط پرینتر و کامپیوتر هم ازش استفاده کنم میخواستم ببینم کدوم یک از این محصولات اولا از نظر کیفیت خوب هست و دوم اینکه این حالت کاراییو کدومشون داره که بشه پرینت هم گرفت از طریقش ممنون میشم از راهنمایی شما

  • محسن احمدی تبار

   سلام
   می توان گفت اکثر مودم روتر های رومیزی یا اکسس پوینت ها می توانند این کار را انجام دهند. البته شما می توانید برای این کار تنها یک روتر تهیه کنید . مانند تی پی لینک ۳۲۲۰ یا تی پی لینک ۳۴۲۰. این گزینه ها نسبت به مودم روتر ها بسیار ارزان تر هستند. به ویژه مدل هایی که ورودی یو اس بی هم داشته و می‌توانید مودم خود را نیز بدان وصل کنید. این پیشنهاد از آن جهت است که با استفاده از این نوع روتر ها میتوانید شبکه ای کاراتر و باثبات تری داشته باشید.

 4. سلام وقت بخیر
  چند وقتیه که به فکر خرید مودم همراه افتادم و پس از جستجو های پی در پی به صفحه شما رسیدم
  لطفا چند مدل مودم جیبی رو پیشنهاد و راهنمایی کنید که هم عمر باطری طولانی ، و هم سرعت شبکه قوی دارند
  سپاس گزارم
  شاد و موفق باشید

  • سلام
   دوست عزیز پیشنهاد ما برای شما مودم همراه نت گیر ۷۹۰ با ظرفیت باطری ۲۹۳۰ میلی آمپر و مدت زمان شارژ دهی آماده به کار ۱۱ ساعت و سرعت آن کت ۶ میباشد
   مودم همراه هواوی ۵۷۸۵ cat 6 مودم همراه تی پی لینک ۷۳۱۰ cat4 LTE
   مودم هواوی مدل ۵۵۷۷s-321
   میباشد
   ممنون که با ما همراه هستید

  • با سلام و احترام
   دوست گرامی شما میتونید با مشاهده سایت راستین بازار مدلهای مختلفی رو در سایت ما با قیمتهای مناسب ببینید
   البته لازم به ذکر است که من خدمت شما عرض کنم که مودم هایی هستند بسیار با کیفیت و با توانایی بالا در عین حال قیمت این مودمها نیز یک مقدار بالاتر از بقیه هستش
   به طور مثال مودم ۵۸۸۵ که در ردیف خودش بسیار بی نظیره و مودم نت گیر ۷۹۰ و …
   باز هم ازتون میخوام که به صورت کاملتر سایت مارو ببینید .

 5. با سلام و تشکر ، ممکن است مودم همراهی معرفی کنید که دوام کاری ان زیاد و برنامه های اضافی نداشته باشد و ۴g باشد و مشکل تهیه باطری درصورت خرابی نداشته باشد.گارانتی ان مهم نیست چون از گارانتیها خیری ندیدیم

 6. سلام مهندس سوال داشتم از خدمتتون
  میخواستم یه مودم جیبی بگیرم ولی نمیدونم کدوم مارک خوبه
  میخوام هم خوب باطری نگه داره هم ۴ و ۴.۵ داشته باشه
  مودم ایرانسل بگیرم یا مودم بهتر از اون چیزی سراغ دارید

 7. سلام کدام مودم همراه برای وصل کردن به کنسول بهتر است؟

  • با سلام و احترام دوست عزیز بهترین مودم همراه برای کنسولهای بازی برای شما بصورت مثال :Irancell CA60 هستش که شما میتونید با مراجعه به سایت راستین بازار
   مشخصات این مودم رو بررسی بفرمایید .
   در ضمن لازم به ذکر است که در صورت انتن دهی اپراتور ایرانسل شما میتونید جواب بهتری از این مودم دریافت کنید .

 8. سلام
  خسته نباشید.
  بین خرید مودم همراه و دانگل تردید دارم نمیدونم چه دانگلی بخرم که با روتر DSL مدل ۲۷۷۰ کار میکنه
  اگر میشه راهنمایی کنید

  • درود بر شما
   در واقع این شمایید که با توجه به الگوی مصرف خود باید بین امکاناتی که مودم همراه و مودم دانگل ارائه میکند انتخاب کنید. اگر بنده جای شما بودم با توجه به اینکه در منزل از مودم ADSL استفاده میکنید، مودم همراه میخریدم. اما اگر تاکیدتان بر وجود اینترنت باثبات در منزل است یک مودم دانگل را برای بکاپ ۲۷۷۰ توصیه میکنم.
   ناگفته نماند که برخی مدل های مودم همراه را نیز می‌توان با استفاده از کابل USB به روتر ۲۷۷۰ متصل کرد. اما پیش از خرید حتما تحقیق کنید و مطمئن شوید.

 9. سلام،وقتتن بخیر،خونه جدید ما خط تلفن نداره،قبلا سرویس شاتل رو داشتم که به کامپیوتر شخصی متصل میشد و وای فای هم داشت، الان نمیدونم دقیقا چه نوع مودمی بخرم که بتونم نت pc خونه رو هم وصل کنم آخه نقطه اتصال که نداره،اگه مودم همراه بگیرم به کامپیوترم متصل نمیشه،و اینکه چه نوع نت سیم کارتی از لحاظ هزینه کم و یه پهنای باند نسبتا خوب داره؟ هزینه خرید مودم هم متوسط باشه،ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   شما می توانید هم از مودم رومیزی و هم از مودم همراه استفاده کنید. تمام مودم های همراه را می توان از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل کرده و از اینترنت آن استفاده کنید. یک راه دیگر تهیه یک دانگل وای فای برای کامپیوتر خانگی (کارت شبکه وای فای usb) است. این دانگل ها بسیار ارزان هستند (۲۰ تا ۴۰ هزار تومان). راه سوم خرید کارت شبکه‌ی داخلی است که کمی گرانتر است اما کافی‌ست آنرا داخل کیس و به یکی از اسلات های مادربود نصب کنید تا کامپیوترتان بتواند از طریق وای فای به هر نوع مودم وصل گردد.
   درمورد سیم کارت باید ابتدا چک کنید که کدام اپراتور در منزل شما بهترین آنتن دهی (۴G) را داراست. پهنای باند و قیمت های تمام اوپراتورها بسیار شبیه هم‌اند.

 10. راهنمای خرید مودم همراه ایرانسل بگذارید برای خرید بهترین مودم ایرانسل

  • محسن احمدی تبار

   سلام و درود بر شما جناب رازی
   ما قبلا نیز آموزش کنسول مودم های ایرانسل را خدمت شما عزیزان ارائه داده ایم. درباره راهنمای خرید مودم های نیز به زودی انجام خواهد شد.

 11. سلام
  جناب مهندس محسن احمدی تبار از معلومات و اطلاعات بسیار مفیدتان ممنونیم
  یه سوال هم دارم
  همونطور که خودتان فرمودید مودم همراه هواوی e5577 دو زیرمدل دارد میخواستم بدونم شخص شما کدام مدل را توصیه می کنید که ما خریداری کنیم
  موفق باشید

  • محسن احمدی تبار

   سلام و عرض ادب
   شخصاً بابت نظر مهرآمیزتان بسیار ممنون و سپاسگذارم. توجه و بازخورد شما خوبان مایه مباهات و دلگرمی بنده و همکارانم هست.
   در مورد سوالتان نیز باید عرض کنم که ۱. مودم همراه هواوی ۵۵۷۷ یکی از بهترین محصولات هواوی از هر جهت است. اما در مورد تفاوت های دو زیر مدل هواوی E5577s-321 و E5577s-932:
   E5577s-321 دارای گارانتی طولانی تر (۳ سال شرکت IDH) است اما Huawei Tisknet E5577s-932 امکانات نرم افزاری بسیار بهتری همچون امکان قفل روی شبکه ی ۴G یا ۳G همچنین چند حالت ترجیحی دیگر و نیز امکان تغییر فرکانس توسط کاربر، USSD و غیره دارد.
   البته در مشخصات و لوگوی Huawei Tisknet E5577s-932، ویژگی LTE-Advanced آمده است که شخصاً نه می‌توانم تایید کنم نه تکذیب! اما در تست سرعت اندکی بهتر عمل می کند. بعلاوه با اعمال LTE-Advanced توسط نرم افزار LTE Wached روی مودم Huawei Tisknet E5577s-932، ظاهراً در این شبکه کار می کند.

 12. سلام
  خسته نباشید
  ما عادت کرده بودیم که درباره مودم ها همیشه از راستین بازار اطلاعاتبگیریم که سایت عوض شد
  انگاری دوباره با دست پر برگشتید
  لطفن درباره مودم همراه سیرا ۷۵۴ دوباره بنویسید که چطور آپدیت میشه
  موفق باشید

  • محسن احمدی تبار

   سلام و درود بر شما
   به راستی حضور و توجه شما مخاطبین وفادار راستین بازار سرمایه‌ی اصلی ماست.
   تمام سعی ما این است که در راهی که قدم گذاشته ایم بهترین باشیم. گرچه برخی از کامنت های شما سروران را از دست دادیم، اما تغییرات اخیر نیز به همین منظور بوده است.
   در مورد مودم همراه سیرا ۷۵۴ نیز باید عرض کنم که از قضا مقاله ای در همین مورد نوشته و در مرحله‌ی ویرایش نهایی است که اوایل هفته‌ی آتی منتشر خواهد شد.

 13. سلام میخواستم لطف کنید راهنماییم کنید اولا همه ی مودم های همراه با شارژر شارژ میشن یا باتری های خاص هم میخورن؟ یه سری ویژگی مدنظرم هست نمیدونم کدوم مودم مناسب تره: فقط از حیث اشتراک گذاری وای فای لازمم هست و ویژگیهای جانبی مثل اس و پاور لازمم نیست و در عوض قیمت مناسب تر رو ترجیح میدم و تعداد افراد زیادی متصل نمیشن؛ فقط باتری قوی و برد مناسب وای فای و پشتیبانی از۴G مد نظرم هست لطف میکنیداگر نظرتون رو بگید تشکر

  • محسن احمدی تبار

   سلام و درود بر شما
   FaFa عزیز، مودم های همراه از لحاظ باطری و شارژر دقیقا شبیه موبایل ها هستند و با شارژر شارژ می شوند.
   با توجه به آنچه که از کامنتتان متوجه شدم، پیشنهاد بنده برای شما مودم Huawei 5577s-932است.

 14. با سلام و خسته نباشید. بین مودمهای netgear 782s و huawei e5577 و zte mf93-d و huawei e5573 کدوم رو پیشنهاد میکنین؟ تفاوت اینا با توجه به چیزی که من فهمیدم توی قدرت باطری و چیپست و کارت حافظست که برای من انچنان مهم نیستن,برای من وسعت محیط تحت پوشش شبکه ی وای فای و سرعته که خیلی مهمه,خودم نتگیر رو خیلی دوست داشتم ولی نمیدونم از لحاظ تکنیکال همونه که میخوام یا نه,نظر شما کدومه؟

 15. با سلام و خسته نباشید. بین مودمهای netgear 782s و huawei e5577 و zte mf93-d و huawei e5573 کدوم رو پیشنهاد میکنین. تفاوت اینا با توجه به چیزی که من فهمیدم توی قدرت باطری و چیپست و کارت حافظست که برای من انچنان مهم نیستن,برای من محیط تحت پوشش شبکه ی وای فای و سرعته که خیلی مهمه,خودم نتگیر رو خیلی دوست داشتم ولی نمیدونم از لحاظ تکنیکال همونه که میخوام یا نه,نظر شما کدومه؟

  • محسن احمدی تبار

   سلام و درود به شما دوست گرامی
   سرین عزیز، از لحاظ فنی با کمی اغماض می‌توان گفت که سه مدل مودم اول هم کلاس و هم رده‌اند و قابلیت‌های شبیه به هم دارند. اما شخصاً و بر اساس تجربه‌‌ی شخصی مودم netgear 782s را به خاطر صفحه نمایش لمسی آن و پشتیبانی از وای-فای دوگانه (Dual Band) ترجیح می‌دهم.
   لازم به ذکر است که از لحاظ باطری، وزن و حجم دستگاه و پوشش وای-فای، huawei e5577 اندکی بهتر است.

 16. سلام و خسته نباشید به شما آقای احمدی
  ممنون بابت مقاله خوبتان بسیار مفید بود

  • محسن احمدی تبار

   درود بر شما
   خانم یا آقای سلیمی عزیز، بابت حسن ظن و کامنت پر مهرتان قدردان و سپاسگذارم.
   امیدوارم بتوانیم همچنان مفید باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *