راهنمای جامع خرید مودم ۳G، ADSL و ۴G؛ بهترین مودم کدام است؟

این روزها که آرام و بی سروصدا درحال وارد شدن به دوران اینترنت اشیاء (IOT) و رایانش ابری (Cloud Computing) هستیم، تکنولوژی‌های مربوط به سرویس‌های مختلف اینترنت و مودم های مورد نیاز هر یک، نیز – به عنوان ابزاری ضروری برای اتصال به شبکه‌ی اینترنت – ناگزیر روزبه‌روز پرسرعت‌تر، متنوع‌تر، قدرتمندتر و کاراتر می‌شوند. این تنوع انتخاب مناسب ترین مودم را برای افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند مشکل می کند. در این راهنمای خرید مودم سعی می‌کنیم شما را برای خرید بهترین مودم راهنمایی کنیم. ما در راستین بازار مثل همیشه طرف شما هستیم!

مودم-روتر 3G/4G
مودم-روتر ۳G/4G

 

حتما برایتان پیش آمده که نیازمند خرید یک مودم باشید اما وقتی به بازار مراجعه می کنید تازه متوجه می شوید که ده ها مدل مودم متنوع، با کارآیی و امکانات متفاوت از کمپانی های تولیدکننده‌ی مختلف، در بازار موجود بوده که انتخاب و خرید یکی از آنها را بسیار سخت می کند.

در چنین شرایطی سوالاتی از این دست پیش می آید:

بهترین مارک تولیدکننده‌ی مودم کدام است؟

مودم مورد نیاز من باید چه امکاناتی داشته باشد؟

مناسب ترین مدل مودم که همه‌ نیازهایم را برآورده کند کدام است؟

آیا مودمی که می‌خرم با دستگاه هایی که دارم سازگار است؟

و…

این تازه شرایطی است که از قبل بدانیم برای کدام یک از انواع سرویس های اینترنتی، از قیبل اِی دی اِس اِل (ADSL)، وای‌مکس (WiMax) یا اینترنت همراه (نسل سوم ۳G یا چهارم ۴G)، مودم نیاز داریم. حال در نظر بگیرید که قرار باشد یکی از انواع سرویس های موجود را نیز انتخاب کنید! با این اوصاف به احتمال زیاد می‌پذیرید که مراجعه‌ به بازار مکاره‌ی فناوری های دیجیتال، بدون داشتن اطلاعاتِ حداقلی در مورد مودم‌ها، می‌تواند حسابی گیج کننده و گمراه کننده باشد.

ما، در راستین بازار، برآنیم تا با استفاده از تجارب دست اول در استفاده از انواع مودم های موجود در بازار توسط کارشناسان اهل فن، بررسی‌ و مقایسه تخصصیِ این مودم ها و نیز رجوع به تجربه‌ی ۵ ساله‌مان در زمینه‌ی واردات و ارائه‌ی تجهیزات شبکه، شما خوبان را در انتخاب و خرید بهترین و مناسب‌ترین مودم مورد نیاز، بر اساس نوع سرویس اینترنتی که استفاده می‌فرمائید، یاری رسانیم. تا انتهای این راهنمای خرید مودم با ما همراه باشید.

ساختار راهنمای خرید مودم های ADSL و ۳G/4G

این راهنمای خرید مودم جامع شامل ۳ بخش، در قالب سه مقاله‌ی تخصصیِ به هم مرتبط است. در بخش نخست (همین مقاله)، تاریخچه‌ای مختصر در مورد ۲ نوع سرویس اینترنت متداول در کشور، یعنی اینترنت پرسرعت ADSL (اِی دی اس اِل) و اینترنت همراه نسل سوم و چهارم (۳G/4G)، نحوه‌ی کار، مزایا و معایب آن‌ها و نیز به طور خلاصه مودم‌های مورد نیاز برای هر یک، ارائه می ‌گردد. در بخش‌های بعد، انواع مودم های سازگار با هر یک از این سرویس‌ها (ADSL و ۳G/4G)، یعنی مودم همراه ۳G و ۴G، مودم دانگل ۳G و ۴G، مودم رومیزی  ۳G و ۴G و مودم ADSL، به طور مفصل و با رویکردِ کمک به انتخاب و خرید مناسب‌ترین مودم برای شما، بررسی خواهیم کرد.

در صورت عدم نیاز به مطالعه‌ی این بخش می‌توانید با کلیک روی هر یک از لینک‌های بالا مستقیماً به راهنمای خرید مودم مورد نیازتان مراجعه فرمائید. ضمناً فایل پی دی اف (PDF) مقاله نیز جهت دانلود و مطالعه‌ی آفلاین از لینک زیر قابل دریافت است:

 

مودم چیست؟

داده‌ها در ابزارهای دیجیتال (از کامپیوتر گرفته تا گوشی تلفن) به صورت رشته‌هایی به‌هم پیوسته از بیت‌های (bits) حاوی صفر یا یک‌، ذخیره و پردازش می‌شوند. از طرفی در سال‌های اولیه‌ی شکل‌گیری اینترنت (Dial Up)، شبکه‌های گسترده‌ی مخابراتی آنالوگ بوده و تنها برای برقراری ارتباطات صوتی و مکالمه طراحی و اجرا شده‌ بودند. این بدان معناست که انتقال داده‌های دیجیتال بر بستر این شبکه‌ها ناممکن بود. گویی دو نفر با دو زبان کاملاً متفاوت باشند!

چاره‌ی کار در تکنیکی به نام مدولاسیون (Modulation) بود. به این ترتیب که کامپیوتر مبدأ، می‌بایست داده‌های دیجیتالِ خود را به سیگنال‌های آنالوگ تغییر داده (Modulate)، سپس آن‌ها را (روی خط تلفن آنالوگ) ارسال کند. بر عکس، کامپیوتر مقصد باید این سیگنال‌هایِ آنالوگِ دریافتی را دوباره به داده‌های دیجیتالِ قابل فهم برای خود، تغییر دهد (Demodulate). مودم (Modem)، ابزاری‌ست که این کار را انجام می‌دهد. همانطور که حتماً حدس زده‌اید کلمه‌ی مودم نیز از الحاق حروف ابتداییِ کلمات Modulate و Demodulate بدست آمده است.

اگرچه در حال حاضر، تمام خطوط مخابراتی دیجیتالی بوده و دیگر برای انتقال داده‌ها نیازی به مدولاسیون -توسط مودم و آنگونه که برای دایال آپ لازم بود- وجود ندارد اما کلمه‌ی مودم‌، به عنوان ابزار اتصال به اینترنت، چنان در میان عامّۀ مردم (و حتی کارشناسان) جا افتاده است که به روترها (Router یا مسیریاب) و اکسس‌پوینت های (Access Point) ای دی اس ال نیز اطلاق می‌شود! بنابراین ما نیز در این مجموعه مقالات به طور عام از همین کلمه استفاده می‌کنیم جز از مواقعی که نیازمند استفاده از کلمات و نام‌های اختصاصی باشیم.به همین ترتیب به جای عباراتی مانند «راهنمای خرید روتر» یا «راهنمای خرید مودم/روتر» و امثال آن از عبارت «راهنمای خرید مودم» استفاده می‌کنیم.

مودم‌های مخصوصِ هر یک از سرویس‌های اینترنتی رایج در کشور را در فیلم زیر ببینید:

 

سرویس‌های اینترنتی، از Dial Up تا TD-LTE (4G ثابت)

در سال‌های اخیر شتابان اینترنت دایال آپ (Dial up) را -که در زمان خود انقلابی در تکنولوژی محسوب می‌شد- فراموش کرده، انواع بستر‌های ارتباطی DSL و وایمکس (WiMAX) را پشت سر گذاشته، از اینترنت همراهِ GPRS عبور کرده‌ایم و وارد عصر اینترنت همراهِ نسل های سوم و چهارم (۳G/4G/4.5G)، و اخیراً TD-LTE شده‌ایم؛ تکنولوژی‌های نوینِ اینترنتی با چنان سرعتی در حال عقب راندن مرزهای محدودیت کمّی و کیفیِ ارتباطات دیجیتال هستند که بسیاری از افراد حتی برای شناخت اسامی آنها با مشکل مواجه شده اند. لذا لازم می‌دانیم که در این راهنمای خرید مودم، ابتدا مروری مختصر بر مهمترین سرویس‌های اینترنت موجود داشته باشیم. البته با توجه به پایان عمر Dial up و WiMAX، از تشریح آنها گذشته و در ادامه تنها سرویس‌های ADSL و اینترنت همراه ۴G ،۳G و TD-LTE را بررسی می‌کنیم.

 

اینفوگرافی تاریخچه اینترنت
تاریخچه اینترنت

 

ADSL چیست؟

خط دیجیتال مشترک نامتقارن (Asymmetric Digital Subscriber Line)، یا همان ADSL، یکی از انواع سرویس های اینترنتِ DSL است. DSL، خود مخفف Digital subscriber line به معنای خط اشتراک دیجیتال بوده و یکی از تکنولوژی‌های انتقال اطلاعات با استفاده از خطوط تلفن محلی است که از تمامی پهنای موجود در خطوط مسی دوطرفه‌ی مخابراتی استفاده می‌کند تا بالاترین سرعت ممکن برای انتقال اطلاعات را بر این بستر ارائه دهد. DSL با جداسازی باند انتقال اطلاعات و باند انتقال صدای مربوط به تلفن، با تفکیک فرکانس‌های مربوط به هرکدام، این امکان را به کاربران می‌دهد تا همزمان بدون قطع شدن تلفن و تنها با استفاده از یک جداکننده یا اسپلیتر، اقدام به انتقال داده آن هم با نرخ بالا کنند.

در ADSL برخلاف سایر انواع‌ DSL (که به صورت xDSL نمایش داده می‌شوند)، پهنای باند بیشتری برای دانلود نسبت به آپلود در نظر گرفته شده است. یعنی سرعت دانلود در ADSL بیشتر از سرعت آپلود خواهد بود. این نامتقارن بودن برای کاربران خانگی و عادی بسیار مناسب است زیرا در شرایط عادی، مقادیر داده‌های دانلود شده در مقایسه با آپلود، بسیار بیشتر است. لذا همین عدم تقارن سرعت دانلود نسبت به آپلود، مزیت اصلیِ ADSL در مقایسه با سایر سرویس‌های DSL، و نیز شهرت و محبوبیت بیشتر آن است.

ADSL2 ،ADSL Lite (G.lite) و +ADSL2  نسخه‌هایی (استانداردهایی) متفاوت از ADSL هستند که بسته به تکنولوژی بکار رفته در آنها می‌توانند سرعت دانلودی تا ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلودی تا ۳.۳ مگابیت بر ثانیه را به کاربران ارائه دهند. انواع نسخه‌های ADSL و نرخ‌ دانلود و آپلود هر یک را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

نرخ آپلود (آپ‌استریم) و دانلود (دان‌استریم) در نسخه های مختلف ADSL
نسخه نام تجاری استاندارد نرخ دانلود نرخ آپلود
ADSL ADSL ANSI T1.413-1998 Issue 2 8.0 Mbit/s 1.0 Mbit/s
ADSL ADSL Lite (G.lite) ITU G.992.2 1.5 Mbit/s 0.5 Mbit/s
ADSL ADSL (G.dmt) ITU G.992.1 8.0 Mbit/s 1.3 Mbit/s
ADSL ADSL over POTS ITU G.992.1 Annex A 12.0 Mbit/s 1.3 Mbit/s
ADSL2 RE-ADSL2 ITU G.992.3 Annex L 5.0 Mbit/s 0.8 Mbit/s
ADSL2 ADSL2 ITU G.992.3 12.0 Mbit/s 1.3 Mbit/s
ADSL2 ADSL2 ITU G.992.3 Annex J 12.0 Mbit/s 3.5 Mbit/s
ADSL2 Splitterless ADSL2 ITU G.992.4 1.5 Mbit/s 0.5 Mbit/s
ADSL2+ ADSL2+ ITU G.992.5 24.0 Mbit/s 1.4 Mbit/s
ADSL ADSL over ISDN ITU G.992.1 Annex B 12.0 Mbit/s 1.8 Mbit/s
ADSL2+ ADSL2+M ITU G.992.5 Annex M 24.0 Mbit/s 3.3 Mbit/s

منبع: ویکی پدیا

ADSL چگونه کار می‌کند؟

کابل‌های تلفن مخابراتی (PSTN) از یک جفت سیم مسی تشکیل شده. قابلیت انتقال در این کابل‌ها میتواند تا حدود ۲ مگاهرتز باشد. این درحالی است که فقط کمی بیش از ۴ کیلوهرتز از آن برای انتقال صدای مربوط به تلفن کافی است. لذا به منظور انتقال داده‌ها همزمان با استفاده از تلفن، کل محدوده‌ی فرکانسی به سه باندِ انتقال صدا، ارسال داده و دریافت داده تقسیم می‌شود. به این ترتیب که کل محدوده‌ی فرکانسی به کانال‌های ۴.۳۱۲۵ کیلوهرتزی تقسیم شده، سپس کانال اول، یعنی از ۰ تا ۴.۳۱۲۵ کیلوهرتز به عنوان باند اول و برای انتقال صوت توسط تلفن، جدا می‌شود. بعد از آن مقداری فضای خالی جهت جلوگیری از نویز و اختلالات، درنظر گرفته می‌شود. باندهای بالاتر نیز، با اندازه‌های مختلف در انواع نسخه‌ها، برای انتقال اطلاعات در نظر گرفته می‌شوند. یکی از این باندها  آپ استریم (Up Stream) نام داشته و برای انتقال داده‌ها از سمت مودمِ کاربر به مرکز تلفن، و دیگری با فرکانس بالاتر داون استریم (Down Stream) نام داشته و برای انتقال داده‌ها از سمت مرکز تلفن به مودمِ کاربر استفاده می‌شود. (شکل زیر را ببینید)

 

Down Stream Up Stream Gap Voice

 

بد نیست بدانید که بخشی از این تفکیک پهنای باند، در منزل شما و با استفاده از روترِ DSL (همان مودم ADSL) و یک اسپلیتر (جداکننده) انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که ADSL از لحاظ فنی، بسیار گسترده تر این است و بسط آن در این راهنمای خرید مودم نمی‌گنجد.

مشکلات و معایب ADSL

سرویس های ADSL مشکلات و معایبی نیز دارند. برخی از معمول‌ترین آنها را در ادامه مرور می‌کنیم.

– رابطه سرعت خط ADSL با فاصله از مرکز تلفن

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سرعت خط ADSL، فاصله‌ی محل نصب تلفن و بالطبع مودم (روتر) از مرکز ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنتی (ISP) است. هرچه از مرکز دورتر باشیم طول کابل استفاده شده بیشتر، و در نتیجه به همان نسبت، سرعت انتقال بسته‌های داده (Data) کاهش خواهد یافت. از طرفی هرچه نرخ داون‌استریمِ خط ADSL بیشتر باشد، فاصله‌ یا طول مفید و موثر خط کوتاه‌تر خواهد شد. فاصله از مرکز را معیار افقی، و نرخ داون‌استریم را معیار عمودیِ موثر بر سرعت گویند.

نمودار زیر رابطه‌ی افت سرعت را با دو معیار افقی و عمودی، به خوبی نشان می‌دهد:

 

 

نسبت فاصله و دانلود در ADSL
نسبت فاصله و دانلود در ADSL

 

– محدودیت در تعداد خطوط قابل ارائه

اگر به شرکت های مختلف ارائه دهنده‌ی ADSL، جهت ثبت نام و خرید سرویس، مراجعه کرده باشید به احتمال زیاد به یکی از این پاسخ‌ها برخورده اید:

«ظرفیت خطوط مرکز پر است!»

«منطقه‌ی سکونت شما تحت پوشش سرویس‌های ما نیست!»

«قبل از خرید سرویس باید چند وقتی برای کابل کشی منتظر بمانید!»

و…

از دیگر مشکلات سرویس ADSL محدود بودن تعداد خطوط قابل ارائه در هر یک از مراکز سرویس دهنده، یا عدم پوشش مرکز تلفن شما توسط سرویس دهنده‌ها (ISP) است.

 

– وابستگی به مدیا (کابل ها و اتصالات)

منظور از مدیا، رسانه ایست که مودم شما را به مرکز ارائه دهنده‌ی سرویس متصل می‌کند، که می‌تواند کابل ها باشند یا فیبر نوری. کیفیت و سرعت اینترنت ADSL به شدت به کیفیت و سالم بودن این مدیا وابسته است. یک قطع شده‌گی که بد اصلاح شده باشد می‌تواند به شدت بر کیفیت سرویس اینترنت تاثیر منفی بگذارد.

بهترین شرکت‌های ارائه دهنده‌ی سرویس ADSL در ایران کدامند؟

هر ساله با استفاده از نظرسنجی ‌هایی که از کاربران سراسر کشور به عمل می‌آورد، بهترین اوپراتورهای ارائه دهنده ی اینترنت پرسرعت ADSL را به تفکیک استانی رتبه بندی می کند.

آخرینِ آن‌ها در زمستان سال ۹۵ اجرا و نتایج آن در خرداد ۹۶ اعلام شد. چنانچه در صدد خرید این سرویس برآمده‌اید، توصیه می‌کنیم لینک زیر را ببینید.

نتایج رتبه‌بندی استانی اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت (ADSL) براساس نظرسنجی مردمی در زمستان سال ۹۵

لازم به ذکر است که ارائه‌ی رده بندیِ فوق در این راهنمای خرید مودم، به منزله‌ی حمایت یا عدم حمایت از شرکت خاصی توسط راستین بازار نیست.

 

بهترین مارک مودم (روتر) ADSL کدام است؟

پاسخ به این سوال، خود به تنهایی نیازمند بررسی‌ها و مقالاتی مفصل و مستقل است. لذا در اینجا تنها فهرستی از مهمترین مارک‌های تولیدکننده‌ی مودم‌های ADSL  و یک مدل از محصولات آنها (پرفروش‌ترین ها در ایران) را تقدیم شده و پاسخ جامع و تخصصی را به راهنمای خرید مودم ADSL موکول می‌کنیم. فهرست* زیر را ببینید:

 • D-Link (دی لینک)، مودم روتر DSL-2740U
 • TP-Link (تی پی لینک)، مودم روتر TD-W8961ND
 • Link-Sys (لینک سیس)، مودم روتر X1000-M2
 • Asus (ایسوس)، مودم روتر DSL-N12E-C1
 • Tenda (تندا)، مودم روتر D151-v2

* ذکر نام مارک‌ها و تولید کننده های مختلف در این راهنمای خرید مودم به منزله‌ی حمایت یا توصیه‌ی راستین بازار نبوده و تنها جنبه‌ی معرفی دارد.

 

راهنمای خرید مودم D-Link 2740u
یک مدل مودم D-Link 2740u

 

نسل های سوم و چهارم اینترنت همراه LTE ،۴G ،۳G و TD-LTE

ابتدا باید بدانیم مفهوم این نام ها، یعنی «نسل سوم» و «نسل چهارم» یا همان ۳G و ۴G، چیست؟ لذا راهنمای خرید مودم را با شرح مختصر این مفاهیم ادامه می‌دهیم.

مرجع تعیین نسل‌های تلفن همراه اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) است. هرگاه تغییر بنیادینی در تکنولوژی‌های ارائه‌ی خدمات تلفن و اینترنت همراه اجرا شده، از نام «نسل» برای آن تکنولوژیِ جدید استفاده شده است. به طور دقیق‌تر، نسل اول به تلفن همراه آنالوگ که از سال ۱۹۸۱ ارائه شد، اطلاق می‌شود. نسل دوم از سال ۱۹۹۲ و با تغییر از آنالوگ به دیجیتال، آغاز شد. از ۲۰۰۱ هم که شبکه‌های تلفن همراه از Multi Media یا همان چند رسانه‌ای‌ها (ارتباط تصویری) پشتیبانی کردند، نسل سوم یا ۳G راه افتاد. به شبکه‌های تلفن همراهی که دارای حداقل‌های لازمِ زیر باشند، نیز نسل چهارم یا ۴G اطلاق می‌گردد:

 • شبکه نسل چهارم (۴G) باید کاملاً مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) باشد.
 • نرخ پیک دیتا (Data Peak rate) برای کاربر با تحرک بالا (مثلا در ماشین، هواپیما و قطارهای تندرو) باید حدود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه (Megabits/second) و برای کاربر با تحرک پایین (سکون یا پیاده‌روی) حدود یک گیگابیت بر ثانیه (Gigabits/second) باشد.

در برخی سایت ها در بند دوم از عبارت «حداقل سرعت اینترنت» یا «حداقل سرعت دانلود» استفاده شده است که کاملا غلط می‌باشد.

برای استفاده از اینترنت ۴G باید یک سیم کارت از اوپراتورِ ارائه دهنده‌ی آن و یک دستگاه، مانند گوشی موبایل یا مودم ۴G داشته باشید.

با توجه به این تعریف و سرعت‌هایی که در کشور ما ارائه می‌شوند، حتماً از خود خواهید پرسید که «پس آنچه در حال حاضر بدان شبکه‌ی ۴G گویند چیست؟». اینجاست که مفهومی به نام LTE یا Long Term Evolution (تکامل بلندمدت) مطرح می‌شود.

 

LTE چیست؟ تفاوت آن با ۴G چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست LTE یک نسل نیست، بلکه یک مسیر است. زمانی که ITU حداقل‌های لازم برای ۴G را معرفی کرد، هنوز اوپراتورهای تلفن همراه و نیز تولیدکننده‌گان گوشی‌ها و مودم‌ها فاصله‌ی زیادی با آن (۴G واقعی) داشتند. اما اوپراتورهای ۳G اندکی سرعت اینترنت خود را افزایش داده، نام آن را ۴G گذاشته و شروع به تبلیغات کردند. از سویی تولیدکننده‌گان نیز همین ۳G بهبود یافته را در صفحه نمایش محصولات خود ۴G نمایش دادند. البته شما می‌توانید فکر کنید تصادفی بوده! اینجا بود که اتحادیه بین المللی مخابرات و سازمان استانداردهای آمریکا دست به کار شده و برای تمایز بین ۴G تقلبی و ۴G واقعی، LTE را به عنوان ادامه‌ی برنامه و استانداردهای شبکه‌های موبایل فعلی (۳G) و «تکامل در بلندمدت» جهت رسیدن به ۴G واقعی تعریف کردند.

بعدها استانداردهای دیگر از قبیل LTE Advance و LTE Advance 2 نیز معرفی شدند. این استانداردها را در مقالات و راهنمای خرید مودم ۴G بیشتر بررسی خواهیم کرد.

در کشور ما، با توجه به شرایط بسترهای کابلی و وجود محدودیت‌هایی در سرویس‌های DSL، و نیز کیفیت و قابلیّت‌های بهتر و گسترده‌تری که شبکه‌های ارائه‌ی اینترنت همراه و نیز گوشی‌ها و مودم‌های نسل سوم (۳G) و چهارمِ (۴G) سیم کارتی تأمین می‌کنند، اقبال عمومی نسبت به اینترنت همراه و مودم‌های ۳G/4G با شیبی تند رو به افزایش است.

از دلایل مقبولیت این مودم‌ها، برای نمونه، می‌توان به این موارد اشاره کرد: صرفه جویی در هزینه‌های تامین اینترنت در استفاده‌های گروهی؛ یک مودم، یک سیم‌کارت و یک بسته‌ی اینترنت برای یک گروه از افراد. نیز افزایش چشم‌گیر عمر و دوام باطری در گجت‌هایی مانند گوشی. اما گاهی فراوانیِ مدل‌های موجود در بازار و نیز آشنایی نسبتاً کم خریداران با مودم‌های ۳G/4G، انتخاب را برای مشتریان دشوار ساخته است که در بخش بعدیِ این راهنما سعی خواهیم کرد با ارائه‌ی راهنمایی‌های عملی، شما را برای انتخاب یک مودم مناسب یاری رسانیم. همچنان با ما همراه باشید.

 

انواع مودم‌های ۳G/4G (سیم کارتی)

این مودم‌ها را می‌توان از نقطه‌نظرهای مختلفی دسته‌بندی کرد. برای مثال پشتبانی یا عدم پشتیبانی از نسل سوم یا چهارم، سازگاری با اوپراتورها (آنلاک بودن یا نبودن)، قابلیت وای فای و غیره. اما اصلی‌ترین و کلی‌ترین نقطه‌نظر، از لحاظ ساختار و نوع کاربری آنهاست که عبارت‌ است از:

۱. مودم‌ دانگل (USB)

این مودم‌ها کوچک‌ترین، ساده‌ترین و ارزانترین مودم‌های ۳G/4G هستند. باطری ندارند و تنها از طریق اتصال به پورت یو اس بی یک دسنگاهِ میزبان کار می‌کنند. اغلب مودم دانگل ها شبکه‌ی وای-فای ندارند و تنها به دستگاه (کامپیوتر یا روتر میزبان) اینترنت می‌دهند. جهت آشنایی با این گونه مودم‌ها و مدل‌های مختلف آن به مقاله‌‌ی معرفی مودم دانگل مراجعه فرمائید.

مودم دانگل
مودم دانگل


۲. مودم‌ همراه

پرطرفدارترین مودم‌های ۳G/4G، مودم های همراه هستند. باطری، شبکه‌ی وای فای و بعضاً صفحه نمایش اطلاعات دارند. همان‌طور که از نامشان برمی‌آید کوچک و جیبی‌اند. برای مطالعه و بررسی مفصل این نوع مودم به مقاله‌ی معرفی مودم همراه مراجعه فرمائید.

مودم همراه
مودم همراه


۳. مودم رومیزی

از آنجا که مودم های رومیزی محدودیت‌های مودم دانگل و همراه را ندارند، لذا این گونه مودم‌های ۳G/4G معمولاً بیشترین قابلیت‌ها را دارند. از این قابلیت‌ها می‌توان شبکه‌ی بی سیم قوی‌تر، آنتن خارجی، پورت‌های مختلف (از USB تا LAN) را مثال زد.

مودم رومیزی
مودم رومیزی

 

از منظر نوع شبکه‌ی قابل پشتیبانی، مودم های ۴G را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: مودم‌های CAT4 (4G یا LTE) و مودم‌های CAT6 (4.5G یا LTE Advanced). غالب مودم‌های موجود در بازار از نوع اول هستند که معمولاً حداکثر سرعت دانلودی تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه برای آنها اعلام می‌کنند. برای مودم های نوع دوم که از شبکه‌های LTE Advance پشتیبانی می‌کنند، حداکثر سرعت دانلود تا ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه پیش بینی می‌شود. لذا قدری گرانتراند.

ذکر این نکته بی راه نیست که در واقع چیزی به نام ۴.۵G رسمی وجود ندارد و آنچه هست LTE Advance یا LTE Advance 2 می‌باشد. اما تبلیغات و مانور شرکت‌های ارائه دهنده روی عباراتی از این دست چنان است که ما نیز مجبور به استفاده از آنها هستیم.

 

بهترین مارک‌های مودم‌ ۳G/4G کدامند؟

همچون بخش مربوط به ADSL، در اینجا نیز تنها به اختصار معروفترین مارک‌های تولید کننده‌‌ی مودم ۳G/4G و یک مدل از هر نوع مودم‌های آنها را معرفی و بررسی تخصصی هریک را برای خرید، به مقاله‌‌ی مربوط به آن (راهنمای خرید مودم ۳G و ۴G) موکول می کنیم.

 • Huawei (هواوی)، مودم دانگل E8372، مودم همراه E5577 و مودم روتر رومیزی CPE B310
 • TP-Link (تی پی لینک)، مودم همراه M7300، مودم روتر رومیزی Archer MR200
 • NETGEAR (نت‌گیر)، مودم های همراهِ AirCard 782S و AirCard 790S
 • D-Link (دی لینک)، مودم دانگل DWR-910، مودم همراه DWR-932، مودم روتر رومیزی DWR-921

لازم به ذکر است که علاوه بر برندهای فوق، مودم/روتر های اوپراتوری – مودم های مختص سیم‌کارت‌های هریک از اوپراتورهای ایرانسل، همراه اول، رایتل و مبین نت – هم در بازار موجود بوده و از مقبولیت عمومی نسبتاً خوبی برخوردارند.

در مقالات بعدی به طور تخصصی این مودم ها را بررسی می کنیم.

Modem 4G
Modem 4G

 

مودم‌های اپراتوری ۳G/4G/LTE موجود در بازار

از نخستین روزهای ورود اینترنت همراه ۳G/4G به کشور، اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل شروع به معرفی و فروش مودم‌های مخصوص سیم کارت‌های خود کردند. این مودم‌ها معمولاً مودم‌های اپراتوری نامیده شده و تنها با سیم‌کارت شرکت ارائه دهنده کار می‌کنند. اخیراً نیز شرکت شاتل که از ارائه دهنده‌گان خوش‌نام اینترنت ADSL است، اپراتور تلفن و اینترنت همراهِ خود را با نام شاتل موبایل راه‌اندازی کرده و چند مدل مودم شاتلی (مودم همراه و رومیزی) نیز به بازارِ مودم و اینترنت کشور معرفی نموده است.

برخی از محبوب‌ترین مودم های اوپراتوری ارائه شده به بازار را در جدول زیر ببینید:

اپراتور ارائه‌کننده | نوع مودم  مودم دانگل اپراتوری  مودم همراه اپراتوری  مودم رومیزی اپراتوری
همـــراه اول مودم دانگل MCI Huawei E303 مودم همراه MCI Huawei E5573 مودم روتر MCI Huawei E5172
ام‌تی‌ان ایرانسل مودم دانگل Irancell Huawei E3372 مودم همراه Irancell LH96 مودم روتر Irancell D100
رایتـل موبایل مودم دانگل Rightel DWM156 & 157 مودم همراه Rightel RiFi (رای فای)  مودم روتر رومیزی Rightel MR200
شاتل موبایل دانگل شاتل موبایل فعلاً موجود نیست مودم همراه Shatel mobile ZyXEL 7706 مودم رومیزی Shatel mobile 4506

اطلاعات سایر مودم‌های اپراتوری (از جمله مودم های جدید شاتل موبایل) را می‌توانید در مقالات مربوط به هریک در همین بلاگ و نیز در سایت فروشگاه اینترنتی راستین بازار ببینید.

 

TD-LTE (4G-LTE ثابت) چیست؟

فناوری LTE به دو روش ارائه می‌گردد؛ FDD-LTE و TDD-LTE.

در اولی FDD مخفف Frequency Division Duplexing، به معنی تقسیم پهنای فرکانسی برای فرآیندهای دانلود و آپلود است. به این صورت که آپلود و دانلود به طور همزمان، اما هر یک بر روی بخشی از پهنای باند فرکانسی انجام می‌شوند. در این روش باید بین بازه‌های فرکانسیِ دانلود و آپلود یک باند محافظ (Gap) قرار گیرد تا از تداخل آنها جلوگیری شود. تمامی مودم های موجود در بازار به این روش کار می‌کنند، مگر به وضوح در نام آنها عبارت TD-LTE آمده باشد.

در دومی TDD مخفف Time Division Duplexing، به معنی تقسیم زمان و تخصیص تکه‌های آن به فرآیندهای دانلود و آپلود روی یک باند فرکانسی است. به بیان دیگر به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال داده بر روی یک پهنای باند فرکانسی و در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌شود. یک مزیت اصلی این روش که منجر به پایداری و سرعت بهتر می‌گردد عدم نیاز به باند محافظ بین بازه‌های فرکانسیِ دانلود و آپلود است، لذا از تمامی‌ ظرفیت پهنای باند استفاده می‌شود.

TD-LTE برگرفته از همان TDD-LTE است. TD-LTE را  ۴G ثابت یا LTE ثابت نیز می‌گویند. قید ثابت بدین معناست که فرکانس آن طوریست که مودم TD-LTE نمی‌تواند در حین حرکت کار کند.

می‌توان گفت TD-LTE پرسرعت ترین اینرنت ثابت (نسبت به ADSL، Dial-Up و WiMAX) ارائه شده در ایران است.

برای استفاده از این سرویس باید یک سیم‌کارت مخصوص به همراه یک مودم TD-LTE تهیه کنید که در حال حاضر اوپراتورهای ایرانسل و مبین نت به طور گسترده آنها را ارائه می‌دهند.

 

برخی مدل‌های مودم TD-LTE

تاکنون در ایران ارائه‌ی سرویس TD-LTE از طرف اوپراتورها همراه با مودم بوده است. لذا هنوز مودم TD-LTE مستقلی (غیر اوپراتوری) که با سیم‌کارت TD-LTE همه‌ی اوپراتورها سازگار باشد، در بازار وجود ندارد. بنابراین مودم های TD-LTE بر اساس اوپراتور ارائه دهنده معرفی می‌کنیم.

 • TD-LTE ایرانسل، مانند GP2102 ،TK2510 و TF-i60 H1
 • TD-LTE مبین نت، مانند Airmaster 3000M

سرویس اینترنت ۴G ثابت و مودم‌های سازگار با آن را در یک مقاله‌‌ی مستقل بررسی خواهیم کرد.

 

از اینکه همراه بلاگ راستین بازار هستید سپاسگذاریم.

 

نظر شما در مورد مقاله‌ی پیش رو چیست؟

میانگین امتیاز - ۸۵%

۸۵%

امتیاز کل

مشارکت شما مخاطبان گرامی، ولو در حد یک رایِ پایین باعث بهبود کیفیت کار ما خواهد شد.

User Rating: ۴.۳۱ ( ۶۸ votes)
Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

19 نظر

 1. با سلام و خسته نباشید
  راهنمایی میخواستم برای خرید مودم جهت مکانی در یکی از شهرهای شمالی کشور که ۳G , 4G رو با هم ساپورت کنه و برای استفاده طولانی مدت مشکلی نداشته باشه نوعش مهم نیست رومیزی – همراه و یا دانگل (ترجیحا رومیزی باشه) و اینکه با همه سیمکارت های بازار هم خوانی داشته باشه.
  با تشکر

  • محسن احمدی تبار

   سلام
   اگر برای استفاده در یک جای ثابت می خواهید بسیار بهتر است که از مودم رومیزی استفاده کنید.
   مدل های زیادی در بازار موجودند اما برندهای همچون هواوی و تی پی لینک می‌توانند از بهترین گزینه ها باشند. برای مثال هواوی b۳۱۵ یا هواوی b۳۱۰.

 2. آیا میشود از کامپیوتر بعنوان یک منشی تلفن استفاده کرد با سیم کارت موبایل

 3. خیلی مفید و جامع
  درباره مبین نت چی

 4. مقاله ی شما بسیار مفید بود

 5. سلام. مودمی هست که هم Adsl ساپورت کنه هم سیم کارت های ۴g ؟
  نت از شاتل دارم جدیدا نویز زیادی پیدا کرده؟ پیشنهادتون چیه؟
  تشکر

  • سلام
   بله، مودم هایی هستند که هم ADSL باشند و هم از دانگل پشتیبانی کنند. برای مثال مودم HG556 هواوی که دانگل ۳G را پشتیبانی می کند.
   یک پیشنهاد اما استفاده از یک روتر مانند روتر ۳۲۲۰ تی پی لینک است. شما می توانید مودم دی اس ال و دانگل خود را همزمان به این نوع روتر وصل کرده، یکی را نتورک اصلی و دیگری را بکاپ قرار دهید و اینترنت با ثبات لذت ببرید.

 6. درود بر شما
  بسیار عالی و مفید بود.سپاسگزارم.

 7. درود بر شما دوستت عزیز.
  خیلی عالی بود مرسی. فقط به نظرم جملاتتون بعنوانِ جملاتِ یک متن علمی خیلی طولانی هستند و یه جاهایی میرسه که از حوصله ی خواننده(خودِ من) خارج میشه و ترجیح میده که باقی جمله رو نخونه….البته این نظر شخصی من بود و ممکنه که خیلی ها این نوع نوشته رو با جملات طولانی، یک نوع ویژگیِ این نوع متون بدونن!!

  • محسن احمدی تبار

   سلام و عرض ادب
   گرامی پوراندختِ عزیز، بابت حسن ظن، نکته‌بینی و تذکرتان، که مشخصاً از دانایی‌تان سرچشمه می‌گیرد، قدردان و سپاسگذارم.
   صد البته موردی را که فرمودید اصلاح کرده و در نوشته ‌های بعدی نیز سعی در رعایت آن خواهم کرد. امیدوارم مواردی را که از نظرتان نیازمند اصلاح‌اند گوشزد نمایید. در هرصورت بابت صرف وقت گرانقدرتان بسیار سپاسگذارم.

   • درود بر شما جناب مهندس.
    با تشکر از عنایتی که نظر بنده داشتین، باید خدمتتون عرض کنم که مطالبتون فوق العاده هستند و اونقدر کافی هستند که جای هیچگونه سؤالی باقی نمیگذارند.

    • مراتب امتنان بنده و همکارانم در راستین بازار را بابت حسن نظرتان پذیرا باشید.
     نیک می‌دانیم که مسیر موفقیت ما از ایستگاه رضایت شما خوبان می‌گذرد. لذا شخصاً خود را محتاج جلب نظر و دریافت انتقادات موثر و سازنده‌ی شما مخاطبان تیزبین می‌دانم.
     امیدوارم در آینده نیز بتوانید بیشتر با ما باشید.

 8. محسن احمدی تبار

  سلام و عرض ادب
  گرامی کوروش، بابت حسن نظرتان سپاسگذار و قدردانیم. در مورد سوالتان باید عرض کنم که بر اساس تجربه هایی که شخصاً داشته ام، از لحاظ میانگین سرعت مودم های TD-LTE با مودم های رده متوسط به بالا – مانند Huawei 5577s یا TP-Link M7350 – تقریبا برابراند. اما می توان گفت مودم های CAT6 همچون Huawei 5785 یا Netgear 790s، قدری پر سرعت تر TD-LTE های موجود در بازار هستند که البته امری طبیعی‌ست. لذا شما بیش از فاکتور سرعت می بایست فاکتور های دیگر را در نظر بگیرید و ببینید کدامشان با الگوی مصرفتان متناسب تراند؟ برای نمونه، آیا بیشتر اوقات درمنزل از اینترنت استفاده میکنید یا اینکه زیاد جابجا می شوید؟ در طول روز چقدر از مودم استفاده خواهید کرد؛ میخواهید ۲۴ ساعته روشن باشد یا فقط ساعات خاصی استفاده می کنید؟ تعداد افراد و دستگاه های استفاده کننده از مودم چقدر است؟ و…
  پاسخ روشن به این سوالات می تواند شما را به سمت انتخاب مناسب ترین مودم راهنمایی کند.
  در نهایت، چنانچه دستیابی به بیشترین سرعت برایتان بسیار مهم است، بهتر است از مودم های CAT6 استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *