مقایسه ی همه ی روتر های رومیزی ۴G LTE

مودم/روتر های رومیزی به دلیل جثه ی بزرگتری که دارند در نتیجه آنتن های قوی تر (که در بعضی از مدل ها به صورت آنتن خارجی تعبیه شده است)، قدرت دریافت سیگنال بالاتر و در نتیجه کیفیت سرویس بالاتری را نیز نسبت به مودم های همراه در اختیار کاربر قرار می دهند.

نکته ی منفی در مورد این مودم ها فاکتور هزینه است! چرا که تقریبا همه ی این مودم ها، به واسطه استفاده از تکنولوژی های نوین و به روز، قیمت های بالایی دارند. بنابراین در راستای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان محترم راستین بازار با قابلیت ها و همچنین عملکرد مودم/روتر های رومیزی موجود در بازار ایران، در این مقاله همه ی مودم/روتر های موجود در بازار ایران با یکدیگر مقایسه خواهند شد. بدین منظور می کوشیم با استناد به بررسی های انجام شده در تست های متوالی سرعت (۶ تست) در سایت Speedtest.net از نظر آنتن دهی مودم های رومیزی را بررسی کنیم.

علت تست شدن هر مودم به تعداد ۶ بار این است که در احتمالات و با توجه به تئوری “قانون اعداد بزرگ” یا (law of large numbers LLN) هر قدر تعداد دفعات تکرار آزمایش بیشتر شود، میانگین نتایج به امید ریاضی آن نزدیک‌تر می‌شود. بنابراین پس از انجام این تست نتیجه به عنوان متوسط این ۶ تست به شما ارائه خواهد شد.

انواع مودم روتر

مقدمه

تقریبا ۲ سال پیش بود که اپراتور رایتل، به عنوان اولین اپراتور ارائه دهنده ی اینترنت همراه ۳G یا همان نسل سوم اعلام وجود کرد و بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقرارت و ارتباطات رادیویی ایران، انحصار ارائه ی اینترنت همراه نسل سوم را در اختیار گرفت.
شرکت رایتل با ارائه ی خدمات نسبتا ضعیف و پوشش ضعیفی که در یکسال اول در ایران ارائه کرد، نتوانست ازین انحصار و فرصت فوق العاده طلایی که در اختیار داشت بهره ببرد و جای پای خود در بازار نوپای اینترنت همراه ایران محکم کند. یکسال گذشت و مدت این انحصار به پایان رسید و اپراتور های دیگر نیز اجازه این را یافتند که علاوه بر اپراتور رایتل اینترنت همراه پرسرعت ارائه دهند! و سوت آغاز یک رقابت تمام عیار بین اپراتور ها زده شد.
MTN IRANCELL که یکی از سهامداران اصلی آن شرکت آفریقای جنوبی MTN یا همان M-Cellبوده، با تکیه بر سالها تجربه ی موفق در ارائه ی خدمات موبایل در قاره های اروپا، آفریقا و آسیا و با در اختیار داشتن تکنولوژی و نرم افزار های مورد نیاز، به یکباره، از روی اینترنت همراه نسل سوم پرید و موج اینترنت همراه ۴G را در ایران به راه انداخت. شرکت ایرانسل با ارائه ی طرح های جذاب، قیمت مناسب و سرعت نسبتا خوب که از سطح ایران فراتر بود و همچنین استفاده از فنون تبلیغات (Marketting) توانست بازار اینترنت همراه ایران را بدست بگیرد و نشان دهد که این بازار نوپا را به خوبی می شناسد. همین باعث شد که رفته رفته در ایران اینترنت همراه با نام ایرانسل شناخته شود.

حالا که بیش از یکسال از ارائه ی اینترنت نسل چهارم یا همان ۴G می گذرد، مردم عزیز کشورمان هماهنگ با کشور های پیشرفته ی دنیا، به این تکنولوژی جدید و کاربردی خو گرفته اند و تقریبا در میان اهالی تکنولوژی کسی نیست که با این تکنولوژی آشنایی نداشته باشد. گسترش حضور شبکه های اجتماعی مانند Facebook, Instagram و Telegram مدیون همین تکنولوژی اینترنت همراه است.

امروزه در ایران، هرجا که می رویم، همه دارند یا عکس آپلود می کنند یا در گروه های Telegram مطلب به اشتراک می گذارند و بدون اینترنت، انگار یک چیزی کم است! بنابراین به واسطه همین رشد در استفاده از اینترنت، بازار جدید دیگری در ایران به عنوان Gadgetهای ۴G یا همان ابزار های استفاده از اینترنت ۴G LTE اعلام وجود کرد. بنابراین به واسطه ی همین نیاز، در حال حاضر بازار ایران در حال انباشته شدن از بسیاری از این گونه مودم هاست. همین امر باعث سردرگمی بسیاری از خریداران این رده ی محصولی گشته است. بنابراین در این چند سالی که ما در راستین بازار در خدمت شما هستیم، همواره سعی کرده ایم تصویری واقعی، دقیق و به دور از هرگونه جانبداری از محصولات موجود در بازار ایران را ارائه دهیم تا این تکنولوژی جدید و ابزار های وابسته ی آن، باعث سردرگمی شما نشده و انتخابتان بیش از پیش به نیاز هایتان نزدیک تر شود.
با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب آنتن دهی سرویس ۴G در ایران، قدرت دریافت سیگنال جزو مهمترین پارامتر ها (شاید مهمترین) در کیفیت سرویس دریافتی شما محسوب می شود.

با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب آنتن دهی سرویس ۴G در ایران، قدرت دریافت سیگنال جزو مهمترین پارامتر ها (شاید مهمترین) در کیفیت سرویس دریافتی شما محسوب می شود. اگر شما هم جزو طرفداران این محصولات باشید که اخبار این مودم/روتر ها را دنبال می کنند، می دانید که معمولا برای استفاده ی خانگی، و همچنین در مواقعی که محل مورد استفاده ازین مودم/روتر ها با ضعف سیگنال مواجه شده است، انتخاب مودم/روتر های رومیزی انتخاب مطمئن تری است. مودم/روتر های رومیزی به دلیل جثه ی بزرگتری که دارند در نتیجه آنتن های قوی تر (که در بعضی از مدل ها به صورت آنتن خارجی تعبیه شده است)، قدرت دریافت سیگنال بالاتر و در نتیجه کیفیت سرویس بالاتری را نیز نسبت به مودم های همراه در اختیار کاربر قرار می دهند. اما نکته ی منفی در مورد این مودم ها فاکتور هزینه است! چرا که تقریبا همه ی این مودم ها، به واسطه استفاده از تکنولوژی های نوین و به روز، قیمت های بالایی دارند. بنابراین در راستای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان محترم  راستین بازار با قابلیت ها و همچنین عملکرد مودم/روتر های رومیزی موجود در بازار ایران، در این مقاله همه ی مودم/روتر های موجود در بازار ایران با یکدیگر مقایسه خواهند شد. بدین منظور می کوشیم با استناد به بررسی های انجام شده در تست های متوالی سرعت (۶ تست) در سایت Speedtest.net از نظر آنتن دهی مودم های رومیزی را بررسی کنیم. علت تست شدن هر مودم به تعداد ۶ بار این است که در احتمالات و با توجه به تئوری “قانون اعداد بزرگ” یا (law of large numbers LLN) هر قدر تعداد دفعات تکرار آزمایش بیشتر شود، میانگین نتایج به امید ریاضی آن نزدیک‌تر می‌شود. بنابراین پس از انجام این تست نتیجه به عنوان متوسط این ۶ تست به شما ارائه خواهد شد.
نکته ی بعدی در انجام تست محل انجام این تست هاست. در انجام این تست جامع سعی شد که محل تست از میان محل هایی انتخاب شود که از نظر آنتن دهی سرویس ۴G در وضعیت ضعیف و خیلی ضعیف واقع شده باشند تا پارامتر قدرت دریافت سیگنال این مودم ها کاملا در بوته ی آزمایش قرار گیرد.

معرفی IRANCELL D100 4G DESKTOP

در بین مودم های ایرانسل جای مودم های رومیزی خالی به نظر می رسید. مودم هایی که بتوانند با آداپتور به برق وصل شوند و اینترنت را بصورت شبانه روزی در اختیار کاربران قراردهند. مودم های رومیزی عموماً دارای دو یا چند پورت LAN بوده و معمولاً بیش از ۳۲ کاربر را از طریق WiFi می توانند به اینترنت وصل کنند. مودم رومیزی شرکت ایرانسل با نام D100 محصول شرکت معروف و خوشنامِ GemTek می باشد. بنا به اعلام شرکت ایرانسل قدرت دریافت سیگنال این مودم بیش از دو و نیم برابر سایر مودم های این شرکت است که البته ادعای چندان صحیحی نمی باشد.

تقریبا در همه ی بررسی هایی که توسط کارشناسان راستین بازار انجام شده است، این مودم رومیزی حتی نتوانست به این عدد نزدیک شود! بنابراین به نظر می رسد این ادعا بیشتر یک عنوانِ تبلیغاتی باشد تا یک ویژگی سخت افزاری! نکته ی منفی دیگر راجع به مودم رومیزی ایرانسل D100 محدود بودن این مودم/روتر به اپراتور ایرانسل است! یعنی کاربر نمی تواند به غیر از سیم کارتِ ایرانسل و شبکه ی این اپراتور، از سیم کارت اپراتور دیگری استفاده کند که با توجه به قیمت نسبتا بالای این محصول نکته ی منفی بزرگی محسوب می شود.

نکته ی منفی که در مورد ایرانسل D100 وجود دارد عدم دقت شرکت سازنده به جزییات است! مثلا اگر مثل ما با بیش از یک مودم رومیزی ایرانسل D100 کارکرده باشید متوجه خواهید شد که نام WiFi یا همان SSID این مودم ۴G در همه ی مودم های تولید شده توسط شرکت Gemtek یکسان است! این یعنی اگر شما مثل ما قبلاً به یک یا چند مودم D100 با پسوردهای مختلف وصل شده باشید، برای اتصال به مودم بعدی مجبورید به Network and Sharing Center رفته و در قسمت Manage Wireless Networks تمامی SSID های قبلی را Remove کرده تا بتوانید به مودم جدید متصل شوید که بسیار آزار دهنده به نظر می رسد. این در حالیست که مودم های شرکت های دیگر مثل TP-LINK ، D-Link و HUAWEI و یا حتی ZTEنیز دارای SSID های مختلفی است که شما را دچار مشکلاتی این چنینی نکند.

مودم روتر رومیزی HUAWEI B315

مودم روتر رومیزی Huawei B315 ساخته ی شرکت معروف هوآوی می باشد. این مودم/روتر رومیزی با تمامی سیم کارت ها سازگار بوده و مانند مودم رومیزی ایرانسل D100 شما را محدود به یک اپراتور خاص نمی کند. این مودم با توجه به مشخصات فوق العاده خوبی که دارد، مطمئناً می تواند تمامی نیازهای یک خانه یا یک اداره را به طور کامل مرتفع کند. ویژگی هایی مثل ساپورت کردن Cat4 و انتقال اطلاعات تا ۱۵۰Mbps، به اشتراک گذاری پرینتر، هارد درایو اکسترنال و حتی فلش مموری از طریق Wi-Fi برای چندین نفر و پوشش بسیار قدرتمند ۲۵۰ متری Wi-Fi از جمله این ویژگی ها هستند.

۴ عدد پورت LAN موجود در این مودم/روتر آزادی عمل بیشتری برای اتصالات مختلف به شما ارائه می دهد. نکته ی قابل توجه دیگر این که شما به راحتی از طریق پورت استاندارد RJ-11 موجود در مودم روتر رومیزی Huawei B315 می توانید یک دستگاه تلفن را به مودم متصل کنید و از طریق سیم کارت به راحتی هم تماس بگیرید و هم تماس دریافت کنید! البته خبری از Voice Over LTE (VoLTE)یا تماس از طریق شبکه ی LTE همان تکنولوژی ارائه شده بر روی IPAD های سری Air به بعد نیست.

شما می توانید از طریق کنسول دستگاه به تنظیمات VoIP بپردازید. البته با توجه به سخت گیری های شدیدی که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی بر روی این مقوله ها دارد بعید به نظر می رسد که این دو تکنولوژی به این زودی ها در ایران عرضه شود. شاهد این مدعا پی گیری های شدید شرکت ارتباطات مبین (وایمکس مببین نت) برای راه اندازی این سرویس در ایران بود که تلاش های تقریباً شش ساله این شرکت هنوز نتوانسته به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادویویی بقبولاند که این تکنولوژی در ایران نیاز خواهد شد.

مودم روتر رومیزی HUAWEI B310

مودم رومیزی HUAWEI 4G DESKTOP B310 که برادر کوچکتر مودم روتر رومیزی Huawei B315 محسوب می شود چندیست که به بازار ایران معرفی شده است و نسبت به برادر بزرگتر خود قیمت ارزان تری دارد. شاید علت این کاهش قیمت، حذف شدن یکسری قابلیت ها در این مودم باشد. مثلاً در مدل HUAWEI B310 عدد پورت های اترنت از ۴ عدد در Huawei B315 به یک عدد کاهش یافته است.

قابلیت USB Sharing از مدل HUAWEI B310 حذف شده است. مودم HUAWEI B310 همانند مودم رومیزی ایرانسل مدل D100 قابلیت ارتباط تلفنی را ندارد که البته شاید برای عده ای این قابلیت چندان مهم نباشد. بر اساس قابلیت ها و همچنین محدوده ی قیمتی، مودم HUAWEI B310 جدی ترین رقیب مودم رومیزی ایرانسل محسوب می شود. نکته ی منفی بزرگ این مودم این است که متاسفانه این مودم/روتر فقط تکنولوژی ۴G را پشتیبانی می کند و از آن در شبکه های ۲G و ۳G نمی توان استفاده نمود. البته این نقص کاملاً نرم افزاری بوده و احتمالا با آپدیتی که شرکت سازنده برای آن ارائه خواهد کرد برطرف خواهد شد. چرا که از نظر سخت افزاری مودمی که بتواند تکنولوژی ۴G را پشتیبانی کند قطعاً با تکنولوژی های قدیمی تر نیز سازگار خواهد بود. البته ممکن است عدم وجود چنین قابلیتی برای عده ای به عنوان یک حسن محسوب شود چرا که این مودم به صورت پیش فرض بر روی تکنولوژی ۴G قفل شده است!!

مودم روتر رومیزی Tp-Link MR200

بی شک مودم روتر رومیزی TP-LINK 4G مدل ARCHER MR200 پس از عرضه در بازار ایران توجه بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب کرد. علت سلبریتی شدن این مودم آنتن های خارجی این مودم است. آنتن هایی که بر خلاف تصور اولیه برای برقراری اتصال وای فای نیستند و وظیفه تقویت برقراری اتصال ۴G را بر عهده دارند. نکته ی منفی که در زمان تست این مودم به آن برخوردیم عدم سازگاری کامل مودم/روتر رومیزی ARCHER MR200 با مرورگر کروم بود چرا که ما نتوانستیم در قسمت پرنتال کنترل عبارت مورد نظر خود را تایپ کنیم. نکته ی بعدی که شاید کمی منفی به نظر برسد این است که قبل از بروزرسانی این مودم، عملکرد چندان مناسبی در تست های سرعت نشان نداد. البته انجام این بروزرسانی که پیشتر در مقاله ی “بروزرسانی Firmware مودم/روتر TP-LINK ARCHER MR200” در باره ی آن توضیح داده بودیم، چندان مشکل نیست اما شاید کمی آزار دهنده به نظر برسد. خوشبختانه بعد از انجام بروزرسانی تغییرات واقعی را در مودم MR200 مشاهده کردیم! به طوریکه پس از انجام این بروزرسانی با جهش ۳ مگابیت بر ثانیه ای این مودم توانست در تست ما عملکرد خوبی نشان دهد. نکته ی بعدی که ما آن را تست کردیم، بررسی واقعی بودن و تزیینی نبودن آنتن های خارجی مودم ARCHER MR200 بود! خوشبختانه تزیینی نبودن خود را به ما ثابت کرد! چرا که پس از خارج کردن آنتن، آنتن دهی مودم از ۳ خط اولیه به یک خط کاهش پیدا کرد.

مودم/روتر های رومیزی D-LINK 4G مدل DWR-953 و DWR-921

هر دو مودم D-LINK DWR-953 و D-LINK DWR-921 ساخته شرکت معروف و خوشنام D-LINK می باشند. پس از بازکردن جعبه ی هر دو مودم به این نتیجه رسیدیم هر دو مودم دارای کیفیت ساخت بسیار بالایی هستند. نکته ی خوبی که راجع به این دو مودم وجود دارد و در سایر مودم های رومیزی ندیده ایم، وجود LED های نشانگر وضعیت شبکه است که به شما نشان می دهد که به چه شبکه ای (۲G/3G یا ۴G) متصل هستید. از نظر ظاهری و ساخت بین این مودم هیچگونه فرق قابل توجهی وجود ندارد. هر دو مودم دارای دو عدد آنتن خارجی تقویت سیگنال های دریافتی می باشد با این تفاوت که در مودم/روتر D-LINK DWR-953یک آنتن برای تقویت امواج WiFi در فرکانس ۵GHz تعبیه شده است. بدیهی است که این آنتن در تقویت امواج ارسالی/دریافتی در فرکانس ۲.۴GHz تاثیری ندارد. به عنوان توضیح بیشتر در این زمینه ذکر این نکته الزامی به نظر می رسد که فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز از بدو پیدایش WiFi جزو فرکانس هایی بوده که مورد استفاده قرار گرفته و دستگاه های بسیاری هستند که در حال حاضر بر روی این فرکانس کار می کنند. همچنین ابزار های مخابراتی دیگری نیز در همین فرکانس فعالیت می کنند که از جمله ی آنها می توان به بیسم پلیس، تلفن های بیسیم و ماکروویو ها اشاره کرد. این علت ها دست به دست هم داده اند تا فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز دارای تداخل زیادی باشد که ممکن است کاربر را دچار مشکل کند.
بنابراین شرکت های سازنده برای رفع این مشکل فرکانس جدید ۵ گیگاهرتز را برای ارائه ی سرویس وای-فای در نظر گرفتند. لطفاً توجه داشته باشید که برای استفاده از خدمات وای-فای در این فرکانس، علاوه بر دستگاه فرستنده (مودم، روتر و …) دستگاه های گیرنده (لپ تاپ، اسمارت فون و …) نیز می بایست این تکنولوژی را پشتیبانی کنند. نکته ی لازم به ذکر دیگر این است که اگر شما نیاز به سطح پوشش بیشتری دارید، می بایست که از وای-فای در فرکانس ۲.۴ استفاده کنید چرا که همانطور که می دانید، بسامد کمتر طول موج بیشتر و بسامد بیشتر طول موج کمتری را سبب می شود.
نکته ی بعدی که راجع به مودم D-LINK DWR-953 وجود دارد کوچکتر بودن آنتن های تقویت سیگنال این مودم نسبت به مودم D-LINK DWR-921 و مودم رومیزی ARCHER MR200 شرکت TP-LINK می باشد که ما را نسبت به آنتن دهی این مودم کمی بدبین نمود. البته در بخش بعدی خواهید دید که حدس ما در این زمینه درست بود و مودم D-LINK DWR-953 نتوانست نتایج خوبی را در تست سرعت به نام خود ثبت کند.

مودم/روتر رومیزی همراه اول HUAWEI E5172

این مودم/روتر رومیزی ۴G که چند وقتی است توسط شرکت همراه اول به بازار ایران معرفی شده است ساخته ی شرکت هوآوی می باشد. از قابلیت های برجسته ی این مودم می توان به وجود یک عدد پورت LAN و یک پورت RJ-11 اشاره کرد. شما با استفاده از این پورت همانند مودم/روتر رومیزی Huawei B315 می توانید یک دستگاه تلفن را به مودم متصل کنید و از طریق سیم کارت به راحتی هم تماس بگیرید و هم تماس دریافت کنید! نکته ی بعدی راجع به این مودم این بود که ما برای استفاده از این مودم/روتر رومیزی در تست سرعت انجام شده در این مقاله مجبور بودیم که این دستگاه را آنلاک کنیم تا در شبکه ی ایرانسل رجیستر شود.

تست سرعت

همانطور که پیشتر نیز به این نکته اشاره شد، در این بخش کوشیده ایم که با استناد به بررسی های انجام شده در تست های متوالی سرعت (۶ تست) در سایت Speedtest.net از نظر آنتن دهی مودم های رومیزی را بررسی کنیم. علت تست شدن هر مودم به تعداد ۶ بار این است که در احتمالات و با توجه به تئوری “قانون اعداد بزرگ” یا (law of large numbers LLN) هر قدر تعداد دفعات تکرار آزمایش بیشتر شود، میانگین نتایج به امید ریاضی آن نزدیک‌تر می‌شود. همچنین با توجه به ماهیت سرویس ۴G و جابه جایی بالای کاربران (Mobility) این سرویس، ممکن است در چند دقیقه با ازدحام/کاهش کاربر با افت/افزایش مقطعی سرعت در این سرویس مواجه شویم که می توانست نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین پس از انجام تست های متوالی سرعت (۶ تست) نتیجه به عنوان متوسط این ۶ آزمایش خدمت شما عنوان شده است. در جدول شماره ی ۱ می توانید تست های سرعت مربوط به همه ی مودم/روتر های رومیزی را ملاحظه کنید.

مقایسه سرعت مودم های رومیزی
جدول شماره ۱

همانطور که در جدول شماره ی ۱ می بینید مودم رومیزی مودم رومیزی ARCHER MR200 توانست در ۶ تست متوالی متوسط سرعت دانلود بهتری را به ما ارائه دهد. در جایگاه دوم مودم روتر رومیزی Huawei B315قرار دارد که توانست عملکرد نسبتاً مناسبی را نسبت به سایر رقبا از خود نشان دهد. البته به دلیل متوسط پینگ بسیار مناسب و سرعت آپلود عالی این مودم، انتخاب مناسب تری برای Gamer ها به نظر می رسد. همچنین روندِ نتایجی که این مودم به ثبت رساند موید این قضیه است که این مودم رومیزی می تواند اینترنت ۴G پایدارتری را نسبت به سایر مودم های رومیزی (حتی مودم رومیزی ARCHER MR200 شرکت TP-LINK) به شما ارائه دهد. چرا که این مودم توانست کمترین انحراف معیار را نسبت به سایر مودم ها به ثبت برساند. نکته ی مهم دیگری که در این تست به آن رسیدیم عملکرد بسیار ضعیف مودم ایرانسل D100 است که هم در سرعت دانلود/آپلود و هم در PING نتایج بسیار بدی را به خود اختصاص داد که نشان دهنده ی ادعای نه چندان صحیح شرکت محترم ایرانسل راجع به آنتن دهی این مودم رومیزی می باشد. این مودم حتی در مجموع نتوانست مودم آنلاک شده همراه اول مدل E5172 را شکست دهد. شما می توانید در نمودار های ۱ و ۲ و ۳ نتایج کلی تست سرعت مودم های رومیزی را ملاحظه کنید:

مقایسه سرعت دانلود
نمودار شماره ۱
مقایسه سرعت آپلود
نمودار شماره ۲
مقایسه پینگ
نمودار شماره ۳

 

سخن آخر

با توجه به نتایج ثبت شده در بخش تست سرعت، به نظر می رسد که انتخاب ها کاملاً واضح باشد! چرا که مودم رومیزی TP-LINK MR200 مشخصاً توانست نتایج بهتری را نسب به سایر رقبا از خود نشان دهد اما از لحاظ پایداری مودم رومیزی مودم روتر رومیزی Huawei B315 توانست در همه ی بخش بسیار درخشان تر ظاهر شود. بنابراین اگر اهل Gaming و بازی های آنلاین هستید و پایداری اینترنت برای شما مهم است، توصیه ما به شما خرید مودم Huawei B315 می باشد. همچنین از قابلیت های جذاب این مودم رومیزی مثل به اشتراک گذاری پرینتر، هارد درایو اکسترنال و حتی فلش مموری از طریق Wi-Fi برای چندین نفر، قابلیت برقراری تماس های تلفنی و پوشش بسیار قدرتمند ۲۵۰ متری Wi-Fi می تواند این مودم را به انتخاب بسیار به صرفه ای تبدیل کند. اما اگر اهل دانلود هستید و می خواهید فیلم و یا موزیک را سریع تر دانلود کنید مودم TP-LINK MR200 شرکت TP-LINK برای شما مناسب تر خواهد بود.
با توجه به نتایجی که مودم رومیزی کم ادعای HUAWEI B310 به خود اختصاص داد اگر ساپورت نکردن ۲G/3G برای شما مهم نیست و در منطقه ی شما سیگنال ۴G نسبتاً قابل قبولی وجود دارد، مودم رومیزی HUAWEI B310 با توجه به قیمت مناسبش نیز می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای Gamer ها باشد.
در پایان از توجه شما به این مقاله نسبتاً طولانی سپاسگزاریم و شما بازدیدکنندگان محترم را دعوت می کنیم که چنانچه در مورد این مقاله نظر یا سوالی دارید حتماً آن را با ما و سایر بازدیدکنندگان مطرح کنید. همچنین اگر چنانچه در حال حاضر کاربر هرکدام ازین مودم/روتر های رومیزی هستید و احساس می کنید که مطلبی در این مقاله جا مانده است از شما درخواست می کنیم که حتماً با اشتراک گذاری دیدگاهتان به کاملتر شدن این مقاله و در نتیجه به کسانی که قصد خرید مودم/روتر رومیزی قابل اعتماد را دارند کمک کنید.

Telegram-Share

درباره‌ی محسن احمدی تبار

علوم کامپیوتر خوانده‌ام. یکی از علایق دست اولم کامپیوتر و تکنولوژی‌ست. بیش از یک سال است که با شرکت راستین ارقام و فروشگاه اینترنتی راستین بازار همکاری می‌کنم. در این بلاگ سعی خواهم کرد تا با تکیه بر تجارب و دانسته‌هایم، هرچند ناچیز، آنچه می‌تواند برای شما خوبان مفید باشد را گردآوری و به حضورتان ارائه کنم. از همراهی‌تان سپاسگذارم.

5 نظر

 1. سلام
  من برای اولین بار می خوام مودم ۴g بخرم و این مقاله برای انتخاب مودم مناسب خیلی به من کمک کرد سپاسگزارم.

 2. سلام
  با توجه به اینکه در زمان نوشتن نظر ۱۷ ساعت از زمان نگارش این مقاله میگذره باید خدمتتون عرض کنم متاسفانه مودم های رومیزی جدید مثل b525 و e5186 , … در این نظر سنجی استفاده نشده اند و با توجه به گسترش شبکه ۴.۵g طبعا سرعت مودم های جدید cat6 به بالا بیشتر از مودم های مورد استفاده است.

  در هر صورت کار شما در این کمبود اطلاعات مقایسه ای مودم ها برای خریداران بسیار ارزشمند است. به امید مقایسه جامع بین مودم های جدید رومیزی و همچنین جیبی

  ممنون

  • سلام و درود
   کمیل عزیز، به خاطر کامنت و حسن نظرتان بسیار سپاسگذار و قدردانیم.
   در مورد مقایسه ی مودم ها و به طور کلی اطلاعات مربوط به آنها نیز باید عرض کنم که حتماً در روزهای پش رو مقالات مفیدی ارائه خواهیم کرد.
   البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که این مقاله پش از اینها نوشته شده است و به زودی بروزرسانی شده و مودم های جدید نیز در آن بررسی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *