واقعیت مجازی

این مقاله برای آشنایی بیشتر با دنیای واقعیت مجازی و هدست های آن می باشد.

عینک‌های واقعیت مجازی (Virtual Reality Glasses)

مقدمه ای برVirtual Reality یا واقعیت مجازی

حتما تا امروز کلمه واقعیت مجازی یا Virtual Reality به گوش شما خورده است. در این مقاله سعی ما براین است تا شما را با این مفهوم به صورت کامل آشنا کنیم. در اولین نگاه سراغ پیشینه و چرایی به وجود آمدن این تکنولوژی می‌رویم. برای این کار محدوده تعریف خود را افزایش داده و به تعریف اولیه و بنیادی‌تر مجازی (Virtual) می پردازیم.

مجازی سازی یا Virtualization

چرا انسان باید به فکر مجازی سازی دنیای اطراف خود باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ارزانترین و کم خطر ترین راه برای لمس کردن تجربیاتی که دیگر انسان‌ها به آن دست یافته‌اند، مجازی سازی یک واقعیت است. این تکنولوژی باعث سرفه‌جویی در منابع انسانی، مالی و زمانی می‌شود. همچنین انسان ابتدا تصورمی‌کند سپس خلق می‌کند.

اگر یک کابر حرفه‌ای رایانه باشید تا به حال با نرم افزارهای VMware، GNS3، VBox و غیره آشنا شده اید. این نرم افزارها به گونه‌ای طراحی گردیده اند که با مجازی سازی یک رایانه را تبدیل به چند رایانه می‌کنند. می‌توانید روی یک رایانه چند سیستم عامل نصب کنید و یا شبکه مجازی رایانه‌های خود را طراحی کنید. یا حتی با نرم افزارهای مهندسی ساختمانی که قصد ساخت آنرا دارید طراحی نمایید. حال که مجازی سازی تا این حد در دنیای رایانه سودمند بوده است، چرا در سایر علوم کاربرد نداشته باشد؟
امروزه بشر توانسته از این تکنولوژی را در سینما، کنسول های بازی، آموزش پزشکی، آموزش ارتباطات عمومی، فناوری های نظامی دفایی، قضاوت، خرید و فروش و تجارت، نجوم، گردشگری، بازی‌های شهربازی، درمان بیماری های عصبی، آرامش و مدیتیشن، صنعت و خودروسازی و … استفاده نماید که در این میان عینک های واقعیت مجازی بسیار کاربرد دارند.

عینک‌های واقعیت مجازی (Virtual Reality Glasses)

واقعیت مجازی چیست؟

این تکنولوژی در واقع مجازی سازی و نمایش ساختار غیرحقیقی همان واقعیت های اختراع نشده یا دور از دسترس فعلی و واقعیت های پرهزینه ای است که انجام آن برای انسان‌های عادی نا ممکن است. در واقع برنامه‌نویسان این امکان را دارند که ساختار‌های گفته شده را در قالب عکس های ۳D، پانورامای ۳۶۰ درجه یا به صورت فیلم‌های ۳D، فیلم های پانورامای۳۶۰ درجه و انواع بازی ها. همانطور که در بالا اشاره شد، این تکنولوژی در علوم و صنعت کاربرد زیادی دارد. برای مثال از واقعیت مجازی می توان در مدارس استفاده نمود و علوم تجربی مانند فیزیک، شیمی، زیست و همچنین اشکال انتزاعی در دروس ریاضی و هندسه را در فضای ۳ بعدی برای دانش آموزان به تصویر کشید.

در پزشکی نیز می‌توان برای جراهان تازه کار و کم تجربه از واقعیت مجازی برای جراهی‌های مجازی به منظور آموزش استفاده نمود. همچنین این تکنولوژی در زمینه روانشناسی و روان پزشکی و حتی مدیتیشن نیز مصارف قابل توجهی دارند. افرادی که در ارتباطات خود با سایر مردم دچار مشکل هستند یا از بیماری های روانی رنج می‌برند را می‌توان از این طریق درمان نمود.

در علوم نظامی می‌توان با استفاده از ربات ها و فیلمبرداری ۳۶۰ درجه، شناسایی مناطق را بدون حضور نیروی انسانی انجام داد و یا انجام آزمایش های نظامی که حضور نیروی انسانی ناممکن است را از نزدیک مشاهده نمود.

در بخش قضاوت و پزشکی قانونی نیز عکس برداری ۳۶۰ درجه خیلی پر ارزش و با اهمیت است. واقعیت مجازی در تجارت نیز کاربرد دارد و می‌توان از اماکن فروشی نیز عکس‌های ۳۶۰ درجه برداشته و خریدار به تمامی نقاط آن اشراف کامل داشته باشد. در صنعت گردش‌گری نیز این تکنولوژی فوق‌العاده سر و صدا کرده زیرا به وسیله آن شما می‌توانید عکس و فیلم های پانورامای ۳۶۰ درجه از اماکن دیدنی، موزه ها، امارت های زیبا، طبیعت و … برداشته و در اختیار علاقه‌مندانی که وقت یا هزینه سفر را ندارند قرار دهید.

عینک‌های واقعیت مجازی (Virtual Reality Glasses)

از مشهورترین و پرطرفدارترین حوزه های واقعیت مجازی

سرگرمی، فیلم و بازی های آن است به طوری که شرکت های بسیاری سعی در ساخت اپلیکیشن هایی برای اندروید و ios (و تا حدودی برای ویندوز فون) برای بازی، پلیر های فیلم و عکس های پانورامای ۳۶۰ درجه یا ۳ بعدی کرده‌اند. همچنین شرکت سونی هم اقداماتی برای ساخت این تکنولوژی و بازی‌های آن در کنسول های خود انجام داده است.
بازی هایی که تا به امروز در فضایی ۲ بعدی روی صفحه نمایشکر بازی می کردید دچار تحویلی باور نکردنی شده اند به طور مثال شما می‌توانید با یک هدست واقعیت مجازی و یک دسته بازی جوی استیک خود را در ورزشگاه تنیسی قرار داده و این بازی لذت بخش را انجام دهید. همچنین با شبیه سازهایی که برای این تکنولوژی تعبیه شده توانایی پرواز با گلایدرها، هواپیما‌ها، رانندگی با ماشین های میلیاردی، فضانوردی، موتورسواری، دوچرخه سواری و غیره را در دنیای مجازی دارید.

فیلم سازی نیز با استفاده از واقعیت مجازی تحول عظیمی داشته و فیلم های هیجانی و ترسناک را بسیار لذت بخش‌تر می‌سازد واقعیت مجازی را می‌توان تحولی عظیم دانست که در آینده ای نچندان دور می‌توان شاهده همه گیر شدن این فناوری بود. البته لازم به ذکر است که این فناوری هم مانند فناوری های دیگر در عصر IT شمارا بیشتر به سمت جهان مجازی سوق می‌دهد.

امروزه دقدقه بسیاری از صاحب نظران این است که شاید روزی فرا رسد که آنقدر غرق در دنیای مجازی شویم که دنیای واقعی خود را فراموش کنیم و این یک تحدید کاملا واضح و روشن است. حتی فیلم سازان نیزدقدقه های خود را در قالب هنر خود به نمایش گذاشته اند یکی از نمونه این فیلم های Spy Kids 2 هستش که یک مامور جاسوس وارد دنیای واقعیت مجازی می‌شود و ذهن او درگیر بازی شده و هیچ پیز از دنیای اطراف خود احساس نمی‌کند. (البته این فیلم تخیلیست) بنابراین لازم است که حریم دنیای واقعی و مجازی را جدی بگیریم.
در دنیای واقعیت مجازی هدست ها و عینک های آن حرف اول را می‌زنند زیرا که هر نمایشگر ثابتی را که در نظر بگیرید و با نمایشگر ماوس بخواهید این دنیا را جابه‌جا کنید حس بودن در داخل دنیای مجازی را نخواهید چشید پس به یک نمایشگرمتحرک و سبک نیازمندیم.


عینک‌های واقعیت مجازی (Virtual Reality Glasses)

انواع برند های هدست های واقعیت مجازی

شرکت های زیادی دست به ساخت و طراحی گجت‌ها و ابزارچه هایی برای مشاهده واقعیت مجازی به دنیا معرفی کرده اند که از معروف ترین هدست ها به موارد زیر می‌توان اشاره داشت:
Archos VR Glasses
Apple IOS VR
BOBO VR Z4
Candoo VR 3D Virtual Reality
Carl Zeiss One
Deepoon E2
Fove Eye Tracking VR
Google Card Board
Google Daydream Andriod VR
HUAWEI VR
HTC Vive
LG 360 VR
Oculus Rift
Phoenix
Remax RT V01 Fantasyland VR
SAMSUNG Gear
Shinecon
Sony Morpheus
SONY Play Station VR
Virglass
VR Box
VR Max
Xiaomi MI VR Play
در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری راجع به اکثر هدست های بالا به شما خواهیم داد. صدالبته که ما نیز در راستین بازار برخی از این برندها را برای فروش ارائه کرده ایم.

سایر گجت های واقعیت مجازی

گجت های دیگری نیز برای واقعیت مجازی در نظر گرفته شده و این فناوری را تکمیل تر می‌سازند.

 دسته بازی واقعیت مجازی

این گجت به روش اتصال وایرلس بلوتوث به گوشی هوشمند شما متصل می‌شود و حتی می‌توانید خارج از بازی بر روی منوی گوشی کنترل داشته باشید.به وسیله این ابزارچه می‌توانید برخی از بازی های واقعیت مجازی را که نیاز به هدایت با دست است را بازی کنید. در غیر این صورت اکثر بازی های واقعیت مجازی را از طریق حرکت دادن سر و جابه‌جا شدن هدست انجام می‌شوند.

گجت

دوربین واقعیت مجازی

این دوربین برای عکس و فیلم برداری ۳۶۰ درجه پانوراما ساخته شده شما می توانید آن را روی یک پایه ثابت قرار دهید یا اینکه بر روی پهباد خود نصب نموده و از قابلیت های آن لذت ببرید. از جمله دوربین‌هایی که در این صنعت تولید شده اند SAMSUNG Gear 360 را می‌توان معرفی نمود که محصول شرکت سامسونگ است و با چشم های ماهی شکل تعبیه شده در ۱۸۰ درجه‌ی یکدیگر و قدرت فیلم برداری ۴K و رزولوشن و۳۸۴۰ در ۱۹۲۰ پیکسلی خود تجربه فوق العاده فیلمبرداری پانوراما را به شما انتقال می‌دهد.

دوربین واقعیت محازی
دوربین واقعیت محازی

صندلی واقعیت مجازی

اگر تا به حال با هدست های واقعیت مجازی کار کرده باشید و فیلم های پانورامای ۳۶۰ درجه را مشاهده کرده باشید و یا بازی های اکشن انجام داده باشید. یک عامل آزار دهنده وجود دارد که ممکن است باعث آزار شما شود و آن عامل این است که شما نیاز به حرکت در ۳۶۰ درجه را دارید برای این کار یا باید بایستید و به اطراف گردش کنید و یا نشسته کمر و گردن خود را حرکت دهید که در هر دو حالت احتمال سرگیجه و سردرد وجود دارد که باعث شده حتی کاربر از ادامه کار با هدست پشیمان شود. برای جلوگیری از این اتفاق صندلی‌ای طراحی گردیده که به اطراف و ۳۶۰ درجه خود اشراف و کنترل کامل داشته باشید. از نمونه این گجت ها که با نام VRgo در بازار عرضه شده است بسیار کم حجم بوده و برای چرخش کاربر هیچ مشکی به وجود نمی‌آورد.

صندلی واقعیت مجازی

جایگاه واقعیت مجازی یا virtual reality station

این ابزار که بیشتر در شهربازی بیشتر استفاده میشود، جایگاهیست برای کاربران که بر روی این جایگاه بایستند. این وسیله از افتادن کاربر جلوگیری میکند و در پایین بعضی از این جایگاه ها سطح لغزنده ای تعبیه شده که همگام با بازی شیب دار و مسطح می‌شوند که باعث هیجان بیشتر بازی شده و بازی مجازی جلوه حقیقی بیشتری به خود می‌گیرد.

جایگاه واقعیت مجازی

مشخصات گوشی های هوشمندی که از واقعیت مجازی پشتیبانی میکنند

 1. صفحه نمایش قابل استفاده برای هدست های واقعیت مجازی از بین ۴.۵ تا ۶ اینچ است که بهترین آن صفحه نمایش ۵ اینچ است.
 2. سیستم عامل‌هایی که قابلیت اجرای واقعیت مجازی را دارند عبارتند از: Android، ios، Windows phone
 3.  کمترین رزولوشن و دقت نمایش صفحه بر حسب پیکسل ۸۰۰ در ۴۸۰ و بهترین آن صفحه نمایش Full HD با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ است.
 4. کمترین فرکانس پردازنده پوشش دهنده واقعیت مجازی ۱.۶ گیگا هرتز است چنانچه مقدار فرکانس پردازنده گوشی شما از مقدار گفته شده کمتر بود یکی از برنامه های واقعیت مجازی را به صورت امتحانی، قبل از خرید هدست روی آن نصب کنید.
 5.  سنسورهای حرکتی لازم برای پشتیبانی از واقعیت مجازی عبارتند از: شتاب سنج، ژیروسکوپ و قطب نما نکته قابل ذکر این است که قبل از خریداری هدست های واقعیت مجازی یک از برنامه های آن را بر روی گوشی خود نصب کرده و آن را امتحان کنید. ممکن است گوشی شما در یکی از قابلیت های بالا کاستی داشته باشد اما برنامه را اجرا کند.

  آیا می توان واقعیت مجازی را با تکنولوژی های دیگر ترکیب کرد؟

  بله. برای مثال کافیست یک عینک واقعیت مجازی به همراه یک پهباد داشته باشید که از مشخصات این پهباد دوربین دید ۳۶۰ درجه باشد و در نهایت یک دسته هدایتگر پهباد. این ابزار به راحتی به یکدیگر متصل شده و شما در نهایت میتوانید یک دوربین پرنده دشته باشید که واقعا جذاب است. اکثرا برای هدایت پهباد ها باید آنان را به صورت مستقیم با چشم کنترل کنید اما این مساله با وجود دوربین های دید ۳۶۰ درجه و عینک واقعیت مجازی مانند خلبان پهباد پرواز کنید و کنترل پهباد خود را بهتر در دست داشته باشید.

سرگرمی یا واقعیت مجازی

سرگرمی با عینک های واقعیت مجازی به ۳ دسته تفکیک می‌شوند.

 1.  دسته تماشای فیلم ها و عکس های دید ۳۶۰ درجه که در فیلم های ۳۶۰ اکثرا فیلم های ترسناک، فیلم پرواز با چتر و گلایدر و فیلم های گردشگری معروفتر و پربازدید تر هستند. در بین عکس های ۳۶۰ درجه نیز عکس های گردشگری و طبیعت غوغا میکند.
 2.  دسته فیلم و عکس های ۳ بعدی هستند که در بین این دو فیلم های ۳ بعدی اکشن که نزدیک شدن اجسام را به وضوح نشان میدهد و باعث افزودن هیجان به فیلم میشوند، از پر طرفدارترین سرگرمی های واقعیت مجازیست. (با عینک واقعیت مجازی می توانید فیلم ۳ بعدی را بدون داشتن تلویزیون ۳ بعدی و عینک های آزاردهنده آبی و قرمز در گوشی خودتان تماشا کنید.)
 3.  دسته از سرگرمی ها به بحث راجب بازی های ساخته شده در زمینه واقعیت مجازی می‌پردازیم. اولین نوع از بازی هایی که مرسوم شد و طرفدار زیادی پیدا کرد، بازی های شبیه سازی بود که با دسته جواستیک یا بدون آن صورت میگرفت. به طور مثال بازی VRBike که از بازی های مجازی سازی موتور سواریست شما با خم کردن سر به طرفین موتور خود را کنترل میکنید و باید از بین ماشین ها لایی بکشید، که واقعا جداب و سرگرم کننده است. در بین بازی‌هایی که با جواستیک همراه است بازی های شبیه ساز تنیس و مشت‌زنی هم طرفداران بسیاری دارند. دومین نوع بازی که در قالب های زیادی مانند بازی های ترسناک و تیر اندازی به میدان رقابت بازی ها آمدند نیز بسیار برای کاربران جذاب بوده است.

  هدست های واقعیت مجازی در راستین بازار:

  دو نمونه از این هدست ها به نام VR Box 2.0 Virtual Reality Headset و Quilo Virtual Reality Headse هستند که تا حد زیادی قابلیت های شبیه به یکدیگر دارند از قبیل:

 • لنز پهن و قابلیت تنظیم لنز به ۴ جهت اصلی برای دید بهتر و بازتر
 • داری محفظه گوشی با قابلیت تغییر سایز برای انواع گوشی های اندرویدی و iOS
 • بندی از جنس پارچه کشی و قابل تنظیم به منظور راحتی سرو۰ جلوگیری از عرق کردن سر
 • دارای حفره های جانبی برای تهویه و جلو گیری از عرق کردن صورت و همچنین برای اتصال کابل شارژر و یا هدفون
 • بدنه سبک و با استحکام

  نتیجه گیری

  اگر گیمر و بازی کننده بازی های موبایل هستید، اگر تماشای فیلم برای شما لذت بخش است، تجربه استفاده از واقعیت مجازی را هرگز از دست ندهید. هدست های واقعیت مجازی در عین سادگی، هزینه بسیار کم، قابلیت های بالایی را برای تجربه دنیای بازی، فیلم و سرگرمی به کاربران میدهد.

Telegram-Share

درباره‌ی فرزانه سلیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *